Thajský svátek “Songkran” byl prohlášen za “nehmotné kulturní dědictví” UNESCO

Thajský Songkran, tradiční thajský novoroční festival” byl zařazen do seznamu nehmotného kulturního dědictví lidstva Organizace spojených národů pro výchovu, vědu a kulturu (UNESCO). Thajsko se připojilo k Úmluvě o ochraně nehmotného kulturního dědictví UNESCO v září 2016. 

Oznámení bylo učiněno ve středu 6 prosince během 18. zasedání Mezivládního výboru pro ochranu nehmotného kulturního dědictví,  konaného v Botswaně. Kromě Songkranu dostalo toto uznání v minulosti také “thajské taneční drama  s maskami” “Khon” v roce 2018, “Nuat Thai, tradiční thajská masáž” v roce 2019 a “Nora, taneční drama z oblasti  jižního Thajska” v roce 2021.

V Thajsku Songkran odkazuje na každoroční přechod slunce do souhvězdí Berana, prvního znamení zvěrokruhu, které označuje tradiční začátek nového roku, uvedlo UNESCO v prohlášení. “Nastává v polovině dubna po sklizni rýže, je to čas, kdy se lidé znovu setkávají se svými rodinami a vzdávají úctu starším dospělým, předkům a posvátným sochám Buddhy. Polévání a omývání vodou je významná součást  Songkranu, symbolizující očistu, úctu a štěstí”.

Thajský úřad pro cestovní ruch (TAT) propaguje Songkran již několik let. Guvernérka TAT Thapanee Kiatphaibool řekla: “Festival Songkran, který se koná celostátně v Thajsku, je událostí, kde jdou ruku v ruce bujará zábava a starobylé tradice. Díky zařazení na seznam UNESCO slibuje Songkran 2024, že ohromí a potěší místní obyvatele i turisty ještě velkolepějšími oslavami”.

Songkran v Thajsku se oficiálně slaví jako třídenní státní svátek od 13 do 15 dubna, ačkoli na některých místech mohou oslavy trvat až týden. Tradiční thajský Nový rok, největší a nejvýznamnější z každoročních thajských festivalů, se slaví po staletí a je plný tradic a kultury. Pro turisty nabízí festival Songkran možnost užít si obrovskou oslavu, při které v ulicích thajských měst a vesnic propuknou vodní párty. Pro místní obyvatele je to čas, kdy mohou trávit drahocenný čas se svými rodinami a navštěvovat chrámy, kde se účastní  starodávných obřadů a mší.

Návštěva v Thajsku v tomto období je určitě velmi fascinující. V roce 2021 byl “Thai Songkran Festival” vybrán dokonce Mezinárodní asociací festivalů a akcí (IFEA) jako jeden ze tří hlavních festivalů v Asii 🙂