Zažij Thajsko jako místní

Lokální turistika v Thajsku

Každá země má své tradice a místa, která nejsou ovlivněna turistickým ruchem a stále si uchovávají svůj původní ráz, životní styl a atmosféru.


Zrovna v Thajsku určitě stojí za to vydat se někam do místních vesnic a poznat i běžný život tamních obyvatel. Každá oblast je něčím unikátní, každá vesnice je něčím specifická.

V jižním Thajsku například vesnice Sangka U na ostrově Koh Lanta, kde se usídlili někdejší „mořští cikáni“, nomádi živící se především rybolovem.


Také sousední malý ostrov Koh Klang nedaleko Krabi nabízí setkání s tradiční komunitou rybářů. Ti používají ještě prapůvodní metody k lovu mořských plodů – a rádi vás zasvětí do tajemství tohoto tradičního umění. 

Na staré thajské zvyky narazíte i v severních oblastech země, kde se stále ještě vyrábějí tradiční cestou zejména látky a textilní výrobky. Například v Ban Na Ton Chan uvidíte zajímavou a světově ojedinělou techniku barvení textilií pomocí bláta. Vynechat zde samozřejmě nemůžete ani místní kuchyni, konkrétně pak vyhlášené khao perb, rýžové nudle připravené na místní způsob.


Návštěvu Thajska zkrátka nemusíte strávit jen v hotelovém komplexu nebo ve frekventovaných turistických destinacích. Pokud toužíte po neobvyklém zážitku, nebojte se zeptat místních, kam stojí za to vyrazit.


A objevte Thajsko takové, jaké doopravdy je – barevné, jedinečné, usměvavé a vždy příjemně překvapující.

Zažijte thajský způsob života

Jestliže chcete ochutnat skutečnou chuť Thajska, je právě pro vás určena komunitní turistika, které přináší účastníkům skvělou možnost zažít thajskou kulturu a thajský způsob života a něco se o nic dozvědět.


Ubytování v rodinách po celé zemi vítá návštěvníky vřelou pohostinností a thajským úsměvem, který je pro Thajsko tak typický. Návštěvníci mají příležitost vyzkoušet si bydlení v thajském domě, naučit se jednoduché základy thajštiny a společenské etikety, jako je „wai“, thajský způsob pozdravu a úcty, kterou si lidé prokazují, zejména ve vztahu ke starším.


Návštěvníci také mohou ocenit jednoduchý způsob života, který dokonale kombinuje přírodu s jedinečnou tradicí. Různé oblasti Thajka se liší způsobem života v závislosti na přírodních zdrojích a kultuře, a proto osobní zkušenost s komunitní turistikou umožňuje návštěvníkům seznámit se s Thajskem a jeho lidmi z jiného úhlu pohledu.

Starejte se o slony

Na severu Thajska je spoustu lokací, kde se můžete starat o slony. Vybírejte si takové sloní kempy, kde se o slony opravdu starají.


Můžete se například na den stát sloním ošetřovatelem. Budete slony krmit, mýt, čistit, drbat a zkrátka mu dělat dobře. 


Thajsko je současným centrem ekologické a dlouhodobě udržitelné turisticky a thajský sever je ideální lokaci, kde tento druh turismu zažít na vlastní kůži. 

Zažijte Bangkok jako místní

Každé město má své oblasti, které znají pouze místní. Ať už jsou to výjimečné restaurace nebo lokální chrámy. 


Pokud chcete Thajsko poznat trochu více do hloubky, tak vyrazte na některou z místních prohlídek města. 


Můžete si vybrat ze široké škály prohlídek. Od těch zaměřených na specifické jídlo po například prohlídky méně známých buddhistických míst.

Festivaly v Thajsku

Thajci rádi slaví. A zažít oslavu některého z thajských svátků stojí za to.


Songkran


Thajský nový rok se slaví v dubnu a oslavy trvají několik dnů. Jedním z rituálů, který k oslavám patří, je polévání vodou. Nebuďte proto překvapení, pokud na ulici schytáte od někoho spršku. Vzhledem k tomu, že duben patří k nejvíce horkým měsícům, přijde někdy takové osvěžení vhod.

Loi Krathong

Svátek světel se slaví o úplňku každý 12.měsíc podle thajského lunárního kalendáře (což vychází na říjen-listopad). Při těchto oslavách Thajci pouští malé košíčky Krathong“ se zapálenou svíčkou po vodě, jako přenesený symbol odplutí všeho špatného a negativního. Někdy se vypouštějí do vzduchu i zapálené lampionky. Krásné oslavy jsou například v Sukhothai.

Festival slonů v Surinu

Festival slonů v Surinu – každý třetí víkend v listopadu. Během velkolepého festivalu uvidíte procesí slonů, kteří jsou dokonale sehraní se svými mahuty. Každý třetí víkend v listopadu. Během velkolepého festivalu uvidíte procesí slonů, kteří jsou dokonale sehraní se svými mahuty.

Květinový festival v Chiang Mai

Tento festival nevychází z žádné dávné historie, je poměrně novodobý a koná se vždy v únoru. Trvá 3 dny. Nejvíce láká návštěvníky přehlídka velkolepých alegorických vozů s neuvěřitelnými květinovými výzdobami a doprovázených krásně upravenými Thajkami, k tomu hrají kapely s živou hudbou.

Makha Bucha

Svátek všech svatých se slaví v únoru v den úplňku. Svátek je zakončen průvodem buddhistických mnichů se svíčkami kolem chrámů.

Vegetariánský festival na Phuketu


Podle čínského lunárního kalendáře vychází na říjen-listopad. Nejvíce se slaví na Phuketu a doprovázejí ho poměrně drastické rituály. Při tomto festivalu jde zejména o tělesnou a duchovní očistu těla

Phi Ta Khon (Festival duchů)

Dějiště tohoto barevného festivalu je v provincii Loei, v severo-východní části Thajska, které se také říká Isaan.


Probíhá na jaře, první víkend po šestém úplňku v roce. Celý festival trvá 3 dny. Nejzajímavější část bývá v pátek, kdy můžete potkat procesí lidí v pestrobarevných maskách (ty se tradičně vyrábějí ze dřeva a vrchní díl je z bambusového pařáku na vaření „sticky rice“ – lepkavé
rýže). Prapůvod zřejmě přichází z jiných dávných isaanských slavností, které se pořádaly k přivolání deště.

Muay Thai Wai Kru Ceremony (Ceremonie Thajského boxu)


Každý rok v březnu ožívá historické město Ayutthaya zejména díky návštěvě tisíců obdivovatelů a příznivců thajského boxu (Muay Thai). Tento obřad je poctou mistru Nai Khanom Tom, který žil v 18.století a je považován za zakladatele thajského boxu. Při tomto festivalu se scházejí nejen profesionální sportovci, ale všichni ti, komu tento populární sport učaroval. Uvidíte souboje profesionálů v Muay Thai, Muay Boran a Krabi Krabong, můžete si vyzkoušet různé techniky cvičení.


Vše doprovází bohatý program, jako ukázky tradičních výrobků nebo mečů Aranyik. Nejkrásnější podívaná bývá večer, kdy bojovníci předvádí své uctivé obřadní ceremonie a na pozadí září nasvícené starobylé město Ayutthaya.

Candle festival (Festival vyřezávání voskových svící) v Ubon Ratchatani

Festival v sobě spojuje umění a zručnost thajských mistrů ve vyřezávání a zároveň je oslavou buddhistických svátků Wan Asanha Bucha a Wan Kao Pansa. Během tohoto festivalu uvidíte nádherné ornamenty a sochy vyřezané do obřích svíček ze včelího vosku. Asi nejkrásnější a nejpůsobivější částí festivalu je slavnostní průvod, kdy městem projíždí obří zdobené alegorické vozy se zdobenými sochami v nadživotní velikosti. Průvod doprovází hudba a ladné thajské tanečnice, které jsou elegantně nazdobené a upravené v tradičních kostýmech.