Zážitky u moře i v horách

Široké spektrum zážitků, jak si vychutnat pobyt u moře

Projížďka kánoí klidnými vodami do utajeného světa uvnitř skryté jeskyně, potápění v exotickém podvodním království, které se hemží mořskými živočichy, plavba po klidných vodách na palubě námořní plachetnice, výlety do tradičních rybářských vesnic, objevování flóry a fauny v nedotčených přímořských oblastech nebo jen lenošení na slunci na bělostné písečné pláži.


Příležitosti, jak si v Thajsku vychutnat tropický život u moře, jsou mimořádně bohaté a rozmanité, působivé i poklidné.

Díky 2 500 km dlouhému pobřeží nabízí Thajsko tak velké množství písečných pláží, chráněných zátok, tichých zálivů a idylických ostrovů, že možnosti pro vaši dovolenou na pláži jsou téměř nekonečné.


Od jižních ostrovů Phuket a Samui, světově proslulých resortů, které se pyšní těmi nejlepšími plážemi a nejluxusnějším ubytováním na světě, po zábavné lokality, jako je Pattaya, nebo tradiční místo pro rodinnou dovolenou, jako je Hua Hin, si zcela jistě vyberte pláž podle svého gusta.

Od kajaku po potápění

Populární resorty doplňuje překrásné pobřeží, jehož strmé útesy, ostrůvky v moři, mořské jeskyně a mořské národní parky vám doslova vyrazí dech.


Pokud hledáte samotu, máte zde možnost vydat se mimo turistické trasy a objevit neposkvrněné pláže, kam cestovní ruch dosud nepronikl. Topografickou rozmanitost úžasně doplňují rozdíly v prostředí a styl plážové dovolené.


Každá lokalita je něčím typická, a ať už si vyberete akční dovolenou plnou dobrodružství, zábavné plážové večírky, nebo líný útěk do poklidného tropického ráje, žádný sen o dokonalé pláži nezůstane nesplněný.

Dobrodružnější turisté můžou zkusit třeba potápění

Potápění je thajský nejpopulárnější vodní sport. Thajské pobřeží díky své délce a rozmanitosti poskytuje jedny z nejlepší potápěčských lokací na světě. 


Voda je čistá s četným podmořským životem a turistická infrastruktura perfektní. Potápěčské školy jsou na špičkové úrovni. 

Všechny potápěčské školy mají v Thajsku platné licence a profesionální instruktory, kteří dokáží podat výklad v několika jazycích.


Díky tísícům kilometrů pobřeží, stovkám ostrovů a mořskému životu jsou potápěčské zážitky dech beroucí.  Není tedy divu, že turisté často do Thajska jezdí právě k moři.

V současné době dvě nejpopulárnější potápěčské aktivity v Thajsku jsou potápění k opuštěným vrakům lodí a podél pobřeží Andamanského moře. V thajském zálivu se nachází mnoho vraků lodí z dob dávno minulých. Některé jsou dokonce 700 let staré. 


Protože má Thajsko tisíce kilometrů pobřeží, tak některé potápěčské lokace jsou opravdu unikátní. Můžete například vidět velké manty, létající ryby, delfíny a členité korálové útesy. V Thajském království můžete očekávat moderní potápěčské vybavení dle mezinárodních standardů.


Potápění je možné celý rok, ale viditelnost je různorodá podle konkrétní sezóny. V andamanském moři je nejlepší čas od října do dubna a v thajském zálivu od května do září.

Kajaky, rafting, lezení či průzkum jeskyní

Outdoorové sporty v Thajsku, ale i celosvětově nabírají na popularitě. Zážitky vám nikdy nikdo nevezme a i když v době Instagramu máte pocit, že už jste všechna místa tak trochu viděl skrze displej vašeho mobilu, tak zážitky přenositelné nejsou. 


Thajsko nabízí širokou paletu zážitků pro dobrodruhy.

Pokud se rozhodujete, co v Thajsku na dovolené můžete zažít, můžete zkusit kromě klasického potápění či šnorchlování i další aktivity jako je například moderní lezení na skalách, rafting či průzkum tajemných jeskyní. 


Pokud by vám to bylo málo, tak se můžete vydat na trek do zelených hor nebo vylézt na nejvyšší horu Thajska.

Lezení v Thajsku

Lezení v Thajsku je pro všechny, kteří milují výzvy, vzrušení a outdoorové sporty.


Prvními lezci, kteří do Thajska tento sport rozšířili, byli cizinci. Jednou z prvních oblastí byl záliv Railay, kde jsou krásné skály s výhledy na azurové moře. 


V posledních letech se tento sport stává čím dál více vyhledávaný a populární i v exotickém Thajsku. Pokud vyhledáváte vzrušení a sport, tak by se vám lezení v Thajsku mohlo líbit. Často cestovní agentury lezení kombinují s dalšími podobně laděnými aktivitami jako je například treking či průzkum jeskyní. 


Mnoho nových lezeckých oblastí má svůj neopakovatelný šarm a v Thajsku se dokonce každoročně pořádají lezecké závody. 

Rafting v Thajsku

Rafting patří mezi další nejvíce vyhledávané zážitky v Thajsku. Je to skvělé dobrodružství v divoké přírodě a ti z vás, co s pro tuto zábavu rozhodnou, rozhodně neprohloupí. 


Dostanete se na taková místa, kam se běžný turista nepodívá, protože jsou zcela nepřístupná. Je jedno, zda jste začátečník či pokročilý. Všichni si přijdou na své. 


Stejně jako další outdoorové sporty, tak i rafting je v poslední době mnohem bezpečnější, než tomu bylo dřív. 


V Thajsku se věnuje raftingu mnoho expertů na světové úrovni a společnosti, které provozují rafting mají proškolené instruktory. Většina thajských raftařských oblastí má omezený roční počet návštěvníků, aby i příroda zůstala zachována v nepozměněné podobě. 

Průzkum tajemných jeskyní

Od pradávných časů byly jeskyně významnou složkou života Thajců. Zejména kvůli tomu, že poskytovali úkryt před nepřáteli, ale také chlad v tropickém počasí. Dle historických zmínek byly jeskyně v Thajsku obývané člověkem od dávné historie.


Kvůli jejich tajemné atmosfére a rozsáhlé síti neprozkoumaných chodeb je mnoho thajských jeskyní vyhledavaným cílem turistů. Existují jeskyně dobře přístupné pro všechny, ale i takové, které je možné navštívit pouze s průvodcem a speciálním vybavevním.

Národní parky

Thajsko není známé jen svými přímořskými letovisky a krásnými chrámy, ale také rozmanitou přírodou a množstvím Národních parků. Mnohé z nich jsou turistům snadno dostupné. A v mnohých z nich se můžete při vašem putování osvěžit ve vodopádu, např. v parku Erawan, jehož vodopád je rozdělený do 7 kaskád a je plný tyrkysově modré vody. Další známý park je Sai Yok v Kanchanaburi, kde jsou také vodopády, park Doi Phu Kha ve východním Thajsku, kde žijí horské kmeny, nejstarší a nejnavštěvovanější park Khao Yai s 50 turistickými stezkami a divoce žijícími slony a tygry. Pokud máte rádi treking, mohl by vás zaujmout park Mae Sot a Umpang.