Země kouzelných ostrovů a krásných pláží

Blankyt, smaragd a zlato. Barvy klidu a pohody.

Návštěva thajských pláží a ostrovů je oblíbená u čím dál více turistů z celého světa. Thajsku byla dána do vínku krásná a rozmanitá příroda i terén, takže každá pláž a pobřeží má jedinečný charakter a neopakovatelnou atmosféru a je vyhledávána jiným typem turistů. Každý si vybere.


Thajské pláže měří celkem 2500 km. Thajsko obklopuje na západě Andamanské moře a na východním pobřeží se pak rozprostírá Thajský záliv.


Pokud chcete další podrobné informace o thajských plážích, tak si stáhněte naši kompletní příručku zde.


Phuket

dostupný a exotický ráj na pobřeží Andamanského moře

Phuket, kterému se často přezdívá „perla Andamanského moře“, je největší thajský ostrov (rozloha 543 km2), který svým tvarem připomíná perlu nepravidelného tvaru. Dostanete se sem pohodlně letadlem.


Nachází se 867 kilometrů jižně od Bangkoku a s pevninou ho spojuje násep, po kterém vede silnice. Pobřeží ostrova je lemováno bílými písčitými plážemi a tichými zátokami, které omývá blankytně modrá voda Andamanského moře. Pláže přecházejí do zelených kopců, kokosových hájů a kaučukových plantáží. Najdete zde ubytování v hotelech od 3* až po luxusní 5*. Většina hotelů není přímo na pláži, ale jsou od moře oddělené pobřežní komunikací.


Nejznámější pláží na ostrově je oblast Patong. Je to velmi živé letovisko, s písečnou pláží dlouhou 3 km. Letovisko je plné hotelů, barů, restaurací, nákupních možností, na pláži si můžete dopřát masáž.


Další známé letovisko je Karon. Toto místo je o něco klidnější než vyhlášený Patong, je tedy vhodné i pro rodiny s dětmi. Nicméně i zde najdete široké možnosti vyžití.


Kata beach je příjemné, klidné letovisko s bílým pískem a krásným mořem. V době monzunových dešťů sem jezdí surfaři, užít si vlny na moři.


Co dělat na Phuketu


Půjčit si skútr a prozkoumat ostrov, zastavit se přitom na jedné z 36 malých plážích mimo nejznámější letoviska. Vypravte se na k soše „Big Buddha“, která je vysoká 24,5m a je zde nádherný krásný výhled na celý ostrov. Navštivte hlavní město Phuket town, které se pyšní jedinečnou koloniální architekturou v Sino-portugalském stylu a nezapomeňte si přitom vzít foťáky. Vydejte se na lodní výlet na okolní ostrovy v zátoce Phang Nga Bay (nejznámější je asi James Bond Island a Koh Panyee), kde je krásné koupání a šnorchlování.


Khao Lak 


Poklidný Khao Lak se nachází na pevnině, cca hodinu cesty severně od Phuketu. Omývá ho Andamanské moře a je to místo, kde se turistika zatím pomalu rozvíjí. Jsou zde nové vybudované hotelové resorty, dlouhé písečné pláže a velký klid.


Ostrovy thajského jihu a západního pobřeží

Krabi

Krabi je známá provincie na jihu Thajska u Andamanského moře. Turisty jsou zde vyhledávány zejména dvě oblasti : Ao Nang a Railay Beach. Ao Nang je městečko, kde je život, mnoho hotelů, hostelů, barů, restaurací, obchodů, půjčoven motorek. Railay Bay je oproti tomu klidnější, schované v zátoce a dostanete se sem pouze lodí z města Krabi nebo z Ao Nangu. Na Railay Bay nejezděte za zábavou a nočním životem, ale za koupáním a krásným výhledem na okolní skály. Celá oblast Krabi je známá také mezi horolezci. Z Krabi se snadno dostanete i na okolní ostrovy Koh Lanta či Phi Phi Island. 


Co dělat na Krabi


Vydejte se na lodní výlet na některý z okolních ostrovů (např. Phi Phi Island, Koh Poda. Koh Hong). Navštivte Tygří jeskyni, která je součástí chrámového komplexu, kde žijí mniši. Určitě se vydejte na víkendový noční trh na pěší zóně v hlavním městě Krabi Town, kde koupíte všechno možné, od oblečení po jídlo. Mimochodem, trhy specializující se na jídlo najdete i mimo tento trh a doporučujeme jejich návštěvu. Protože tam zažijete to autentické Thajsko. A nesmíme zapomenout na přírodní termální prameny Klong Thom Hot Springs v džungli, nedaleko přírodní rezervace Khao Phra Bang Khram.


Pokud chcete více informací, stáhněte si celou naši příručku o Krabi zde.


Koh Lanta

Tento 25 km dlouhý ostrov v Andamanském moři je proslulý zejména svými dlouhými nepřelidněnými písečnými plážemi. Je velmi oblíbený rodinami s dětmi, protože je zde pozvolný vstup do moře. V přístavišti Saladan jsou trhy, restaurace, obchody. Podél pláže jsou pak rozesety různé resorty a restaurace. Čím dále na jih ostrova jedete, tím klidnější zátoky a rezorty naleznete. Pokud máte rádi i výlety a ne jen koupání v moři, je Koh Lanta ideálním místem právě pro vás. Lodní výlety na okolní ostrovy, za šnorchlováním, jeďte se podívat do opičí školy, půjčte si auto nebo motorku a objeďte ostrov, navštivte vesnici mořských cikánů.


Co dělat na Koh Lantě


V přístavišti Saladan navštivte místní trhy a dejte si v některé z místních restaurací skvělé mořské plody. Vydejte se k majáku na jižním cípu ostrova, ze kterého je krásný výhled na modré moře. Návštěvu vám zpestří drzé opice a někdy je k vidění i varan. Navštivte vesnici místních mořských cikánů na jiho-východě ostrova. Vydejte se na jeden z mnoha lodních výletů na okolní neobydlené ostrovy, kde je krásné koupání a šnorchlování. Pro potápěče jsou zde i nabídky potápěčských expedic.

Phi Phi Island

Možná jste již slyšeli o ostrovech Phi Phi Island, kde se natáčel i slavný film. Dva sousední ostrovy jsou v poslední době stále více populární, nehledejte zde tedy klidné romantické pláže. Nicméně i tak má krásné moře a je zajímavé se sem vydat, třeba na jednodenní výlet. V hlavním přístavu najdete spoustu barů, restaurací, stánků s prodejem všeho možného.


Co dělat na Phi Phi


Asi nejznámější je výlet do zátoky Maya Bay, která nabízí až kýčovitý výhled na okolní skály a písek na pláži je tak jemný, že máte pocit, že je místo něj hladká mouka. Maya Bay se ale potýká s velkým přílivem návštěvníků, plánuje se tedy její uzavření až do roku 2021, aby se příroda zotavila.  Dalším výletem je na neobydlené části souostroví Phi Phi Leh jeskyně Vikingů, u které se spekuluje o autenticitě maleb, které zde uvidíte. A samozřejmě výlety na malinký Bamboo island s krásným mořem nebo na jiné ostrovy v okolí za koupáním, potápěním, šnorchlováním.Trang

Provincie Trang ještě není tolik známá. Dostanete se sem letecky nebo nočním vlakem z Bangkoku. Pak musíte lodí z pevniny na okolní ostrovy, např. Koh Libong, Koh Nghai, Koh Kradan, Koh Mook. Ostrovy jsou to malé, nejsou na nich ani silnice. Nenajdete zde velké hotely, bary, diskotéky,ani žádnou velkou zábavu, není to tedy vhodné místo pro vyznavače aktivní dovolené. Všechny resorty jsou přímo na pláži, takže ráno vstanete, půjdete si zaplavat a budete mít pocit, že celé moře patří jenom vám. Můžete si udělat i kombinaci pobytu mezi více ostrovy, funguje zde pravidelné lodní spojení.


Co dělat v Trangu a na okolních ostrovech


Návštěva kaučukových plantáží, pozorování mořských kapustňáků (dugongů) u ostrova Koh Libong, pozorování mořských ptáků, krásné koupání, relaxace, čas na čtení knihy, lodní výlety po okolí za šnorchlováním a koupáním, výlet do krásné jeskyně Morakot, do které se dá vplout jen na lodi a ukrývá úžasnou lagunu.


Pokud chcete více informací o Trangu, stáhněte si naši příručku zde.


Satun

Tato provincie v Jižním Thajsku u Malayských hranic je bránou do přilehlého mořského národního parku Mu Ko Petra, kde je 22 ostrovů nebo parku Tarutao. Obydlené jsou jen některé z ostrovů. Je to např. ostrov Koh Bulon nebo stále více populární Koh Lipe. Tento ostrov obklopuje tyrkysově modré moře, nejsou zde žádné velké hotely a diskotéky, ale úplně klidný ostrov určitě není. Centrum ostrova Koh Lipe protíná Walking street – dlouhá úzká ulička napěchovaná obchůdky, restauracemi, bary, službami a masážními salony. Nejezdí tu víceméně žádné automobily a docela málo motocyklů. Nejznámější a nejrušnější je Pattaya Beach, kde najdete různé restaurace, resorty, bankomaty. Pokud hledáte spíše klid, musíte se vydat na Sunset nebo Sunrise Beach. Z Koh Lipe se můžete dostat lodí i do Malaysie, na ostrov Langkawi.


Co dělat v Satunu a na okolních ostrovech


Jet na neobydlený ostrov Tarutao, dát si koktejl na pláži, na Koh Lipe prozkoumat vnitrozemí, jet na lodní výlety.

Ostrovy thajského zálivu

Thajský záliv na jihovýchodě Thajska je známý zejména díky ostrovům Koh Samui, Koh Phangan a Koh Tao. Počasí v této oblasti je trochu jiné než v jiných částech Thajska a nejvhodnější období pro návštěvu ostrovů v této oblasti je leden–březen a pak květen–září.

Koh Samui

Koh Samui patří k velmi oblíbeným ostrovům. Snadno se sem dostanete i díky mezinárodnímu letišti., které je mimochodem velice krásné. Případně můžete jet lodí z pobřežního měta Surat Thani. Počasí v této oblasti je trochu jiné než v jiných částech Thajska a nejvhodnější období pro návštěvu ostrovů v této oblasti je leden–duben a pak květen–září. Koh Samui je třetí největší thajský ostrov a je vhodný pro rodinnou dovolenou a aktivní dovolenou. Bílé pláže lemují kokosové palmy, ostrov je zelený, ve vnitrozemí narazíte na vodopády. Nejznámější a nejrušnější pláže je letovisko Chaweng s 3 km dlouhou písečnou pláží. Tady jsou restaurace, bary, noční život, plno mladých lidí. Další známé živé letovisko je Lamai, které je oproti Chawengu trochu klidnější, ale ani tady se nudit nebudete. Pokud zatoužíte po klidu, ubytujte se v severní části ostrova, např. v oblasti Bo Phut. Úplný klid je pak na Meanam Beach nebo Lipa Noi.


Co dělat na Koh Samui


Vydejte se na severu do svatyně Zlatého Buddhy (12 m), Na Bo Phutu navštivte rybářskou vesnici v rustikálním stylu, navštive vodopády Na Muang. Dejte si čerstvý nebo sušený kokos, protože nejlepší kokosy jsou prý právě z Koh Samui. Na místních večerních trzích si kupte nějaké zajímavé ručně dělané výrobky. Zajděte si na thajskou masáž. A určitě nevynechejte Samui view Point „Jungle route 360“, kdy se před vámi otevře obzor s úžasným výhledem.


Pokud chcete další podrobnější informace o Koh Samui, tak si stáhněte naši kompletní příručku zde.Koh Tao

Tento ostrov je známý jako nejlepší potápěčská lokalita v Thajském zálivu. Ostrov s příjemnou atmosférou, kde vedou silnice jen několik kilometrů podél pobřeží, kde rostou kokosové palmy, kde jsou malé bílé písčité pláže a korálové útesy a kam s oblibou jezdí potápěči z celého světa. Je klidnější než jeho sousedé Koh Samui a Koh Phangan.


Co dělat na Koh Tao


Tento ostrov je vyhlášenou potápěčskou lokalitou, takže vlastníci licence PADI zde budou jak v ráji. Večer si dejte dobrý drink v baru na pláži.


Koh Phangan

Na pátý největší thajský ostrov se snadno dostanete z Koh Samui. I tento ostrov je hornatý a zelený. Nejsou zde však tak dlouhé pláže jako na Koh Samui, pobřeží je členěno skálami, díky čemuž má Koh Phangan svůj nezaměnitelný ráz. Nabízí ideální podmínky pro koupání, šnorchlování, výlety do vnitrozemí za vodopády. Známý je i díky svým Full – moon party.


Co dělat na Koh Phanganu


Ve vnitrozemí ostrova je ukrytý krásný vodopád Phaen Waterfall, vynechejte jeden den na pláži a zajděte si do hor, kde je úžasná příroda a výhledy na okolí. Pokud máte náladu na masáž, místní chrám Wat Pho je jedním z nejlepších míst. Jinak vás tu čeká ještě krásné potápění a šnorchlování a lodní výlety.


Severní Thajský záliv

V této oblasti patří mezi známá místa letovisko Pattaya a provincie Trat.


Pattaya

Patří určitě k jednomu nejznámějších a nejživějších turistických míst v Thajsku. Vede sem dálnice z Bangkou, takže z letiště se k moři dostanete velmi rychle. Případně sem můžete i letět (letiště U-tapao).Dříve ospalá rybářská vesnice je nyní stále se rozvíjející město na břehu moře. Obchody, bary, restaurace, trhy, vodní sporty, výlety, malé 3* i luxusní 5* hotely. Jsou zde písečné pláže, plné lehátek, plážových prodavačů, kteří prodávají skvělé čerstvé ovoce nebo grilované krevety. Pokud se vám zasteskne po tyrkysovém moři, které v Pattaye tolik není, můžete si užít lodní výlet na jeden z přilehlých korálových ostrovů. Pattaya se dělí na dvě části, velmi rušnou Severní a o něco klidnější Jomtien. Na Jomtien můžete jet i s rodinou a s dětmi.


Co dělat na Pattaya


Nakupovat, dělat si výlety třeba do Nong Nooch Tropical Garden, Mini Siam, navštívit Dřevěný chrám, užívat si vodní sporty na pláži, zajet si na korálový ostrov Koh Larn, podívat se do blízké ZOO, vzít děti do krásných moderních aquaparků, večer posedět v jednom z mnoha barů.


Provincie Trat

Trat leží u kambodžských hranic, už i zde je letiště, takže je snadno dostupný. V této oblasti najdete několik krásných ostrovů.


Koh Chang

Největší Thajský ostrov, kde ještě před několika lety nebyla asfaltová silnice se postupně mění v oblíbenou turistickou destinaci. Velký, hornatý ostrov se zelenými kopci, množstvím pláží, kde některé jsou klidné a jiné žijí i v noci. Je zde krásná příroda, vodopády ve vnitrozemí a mnoho ostrovů v okolí, na které se dá zajet na jednodenní výlet.


Hat Sai Kaew: pláž s bílým pískem patří mezi nejživější oblasti na ostrově. Je zde mnoho barů, restaurací a ubytovacích kapacit.


Hat Kai Bae: je o něco klidnější než Hat Sai Kaew. Pláž zde není jednolitá a dlouhá, je rozeklaná skalami.


Hat Klong Prao: tato pláž je velmi zajímavá tím, že ji dělí ústí řeky na 3 části. Najdete zde různé aktivity, ale není nikterak přeturizovaná.


Co dělat na Koh Changu


Prozkoumat vnitrozemí s vodopády, jet na lodní výlet na okolní ostrovy, šnorchlovat, půjčit si skútr, zapsat se na kurz thajské kuchyně, vychutnat si thajskou masáž.


Pokud chcete více informací o Koh Changu, stáhněte si naši příručku zde.

Koh Kood

Ostrov nejblíže kambožských hranic má na rozdíl od sousedního Koh Changu rovinatou krajinu. Je to čtvrtý největší ostrov, není ale turisticky přetížený a hotelů či bungalovů na ubytování je zde jen pár. Tento ostrov je vhodný pro ty, co mají rádi klid a přírodu. Na své si zde přijdou i nároční cestovatelé, právě tady je jeden z nejluxusnějších resortů v Thajsku.

Co dělat na Koh Koodu


Koupat se, číst si knihu, navštívit místní vesnici, vyrazit do pralesa k vodopádům Tan Sanuk, kde se můžete i vykoupat v laguně, šnorchlovat, jet na lodní výlety na okolní ostrovy.


Koh Mak

Na tento ostrov nemíří tolik turistů jako na sousední Koh Chang, je tedy ideální útočiště pro ty, co dávají přednost klidnější dovolené. Není hornatý, povrch má porostlý kokosovými palmami. Zajímavé jsou kaučukovníkové háje.

Co dělat na Koh maku

Objevovat ostrov a koupat se na liduprázdných plážích, půjčit si kajak, šnorchlovat, zajít si do místní vesnice.