Chanthaburi – Rayong: Ponořte se do svěží zeleně tropického pralesa a obklopte se ovocným rájem ve východním Thajsku

Oblast Chanthaburi je vyhlášená pro ovocné farmy a úžasné mangrovníkové háje. Rayong je zase kromě plážových letovisek a krásných ostrovů zahalený ve vnitrozemí do zeleně a nádherný prales je příjemnou změnou po plážovém pobytu.

Sady v Chanthaburi překypují tropickým ovocem hlavně od května do července, kdy na vás téměř všemi smysly působí aromatické sladké plody. Čerstvé tropické ovoce určitě předčí svou chutí a šťavnatostí to, které seženete v obchodech v průběhu roku u nás.

Některé sady nabízejí ovocný bufet s neomezenou konzumací a ochutnávkami, prohlídky sadů otevřeným  kyvadlovým autobusem a různé zábavní aktivity. Zajímavá může být návštěva farmy, zabývající se pěstováním durianu, kde se dozvíte více o jeho různých odrůdách a jak poznat ten zralý akorát pro vás. Podle stupně zralosti se totiž odvíjí i vůně a struktura durianu a to může mát velký vliv na to, zda zapadnete do tábora příznivců nebo naopak odpůrců tohoto výrazného ovoce.

Kromě více než deseti ovocných sadů otevřených turistům je Chanthaburi také domovem “kung Krabaen Bay Royal Development Study Center“, ochranářského vzdělávacího centra, zaměřeného na eco turistiku.  Nejvýznamnějším místem je Mangrove Forest Education Center v zálivu Kung Krabaen a  pěší stezka po dřevěném mostě, která návštěvníky zavede do jedinečné ekologie mangrovů. Podél stezky uvidíte mangrovové keře a stromy, včetně Kong Kang (mangrovník na vysokých kůlech), Samae (říční mangrov), Lamphu (jablečný mangrov), Fad (bílý květ, černý mangrovník) a Prong (mangrovník ostruhatý). Můžete zde potkat kraby houslisty a  bahňáky s velkýma očima, přeskakující blátivý terén. Obecně mangrovníkové lesy vyhledává mnoho mořských tvorů jako útočiště pro rané fáze života. Milovníci fotografie by si neměli nechat ujít vyhlídkovou věž  Kung Kraben, která nabízí úchvatný 360stupňový panoramatický výhled do okolí.

Když už budete v Chanthaburi, protáhněte svou cestu až do sousední provincie Rayong. Než se vydáte třeba na krásný ostrov Koh Samet, udělejte si výlet do přírodní “Botanické zahrady  Rayong”.

Jedná se 1520 akrů rozlehlou oblast, částečně pokrytou bažinami. Je domovem pro více než 400 druhů rostlin a  zvířat. Projeďte se lodí na výlet, nebo zkuste kajak. Jsou zde i stezky pro jízdu na kole. Projděte si naučnou stezku dlouhou 3,2 kilometru, kolem 4 ostrovů. Dva z nejpozoruhodnějších rysů ostrova Chamuang jsou stromy Chamuang (garcinia cowa) a Pah Pru neboli rašelinný bažinový les. Ostrov Taew Lek je typický pro stromy paperbark (Samet), jejichž kůra připomíná listy šedého papíru. Ostrov Kok je zase bohatý na masožravé rostliny, byliny a ratanové lesy. Ostrov Mai Nam je známý jako Ko Narok (Pekelný ostrov), kvůli množství trnitých keřů a stromů.

Botanickou zahradu Rayong lze navštívit na celý den a k dispozici je také kempování přes noc.

P.S. Buďte odpovědným cestovatelem! Vyhněte se používání plastových jednorázových předmětů a vezměte si s sebou opakovaně použitelnou láhev na vodu. Snižte množství odpadu, vyhněte se vyhazování odpadků a respektujte životní prostředí a destinaci, kterou navštěvujete 🙂