Doprava po Thajsku

Jak jednoduše cestovat po Thajsku

Doprava v Thajsku je systém způsobu dopravy lidí a nákladu v této asijské zemi. Je různorodá, přičemž nedominuje žádný konkrétní typ. Autobusová doprava převažuje při přepravě na dlouhé vzdálenosti, zatímco na venkově je dlouhodobě užívána železnice. Thajská vláda v budoucnu plánuje dopravní infrastrukturu rozšířit vybudováním vysokorychlostní železnice. Pro přepravu nákladu se používá hlavně silniční doprava.

Letecky, levně a rychle

Vnitrostátní lety jsou pohodlné

Cestování letadlem v Thajsku je relativně levné a pohodlné. V Thajsku je hustá síť letišť, některé z nich jsou i mezinárodní, takže jsou snadno dosažitelná i z Evropy (Bangkok, Chiang Mai, Krabi). Thajsko nabízí výběr z různých leteckých dopravců, např. Thai Airways nebo Bangkok Airways, na výběr jsou i low-costové aerolinie.


V Bangkoku jsou vnitrostátní lety operovány často z letiště Don Mueang, ne z hlavního letiště Suvarnabhumi. Myslete na to při plánování vašich cest.

Letiště Suvarnabhumi, perla jihovýchodní Asie

Letiště Suvarnabhumi je nejmodernější mezinárodní letiště v zemi. Obslouží 76 letů za hodinu, 45 milionů cestujících a 3 miliony tun zboží za rok. Letiště Suvarnabhumi má všechny předpoklady k tomu, aby se mohlo stát hlavním dopravním uzlem v jihovýchodní Asii. Více informací se dozvíte na stránkách https://www.airportthai.co.th/en/.

Snadné a pohodlné cestování po zemi

Cestujte vlakem

Cestování vlakem v Thajsku je efektivní, levné a pohodlné. Thajskem prochází rozsáhlá železniční síť, která využívá Bangkok jako hlavní dopravní uzel.


Tři linky spojují Chiang Mai (severní linka), Nong Khai (jihovýchodní linka) a Singapur přes Butterworth a Kuala Lumpur v Malajsii (jižní linka). Nedávno byla zprovozněna vlaková linka mezi Bangkokem a Aranyaprathet na kambodžské hranici. Domácí expresní vlaky nabízejí vozy první, druhé a třetí třídy. Pomalejší vlaky, které se využívají na kratší vzdálenosti, mohou mít pouze sedadla třetí třídy.


Thajské státní dráhy (State Railway of Thailand) organizují během víkendu a o prázdninách jednodenní nebo dvoudenní ekonomické výlety do různých destinací. Jízdní řád vlaků lze získat na hlavním nádraží Hua Lamphong v Bangkoku. Jízdenky na vlak do všech tříd lze zakoupit 90 dní předem na hlavních nádražích a v rezervační kanceláři Advance Booking Office na Hua Lamphong v čase 8.30 až 16.00. Informační linka: 1690 a www.railway.co.th

Autem a autobusem

Systém moderních dálnic spojuje všechna místa v zemi. Nejčastěji využívanou formou dopravy jsou domácí klimatizované autobusy. Autobusy nabízejí levný a spolehlivý způsob dopravy a odjíždějí ze všech významných měst. V Bangkoku jsou tři hlavní autobusové terminály. Severní autobusový terminál se nachází na Kamphaengphet 2 Road, tel. + 66 2936 2852-66, jižní autobusový terminál na Pinklao-Nakhon Chaisi Road, tel. +66 2435 1199 a východní autobusový terminál na Sukhumvit Soi 62, tel. +66 2391 2504. Více informací naleznete na www.transport.co.th


Pokud si chcete v Thajsku půjčit auto nebo motorku, musíte mít mezinárodní řidičský průkaz. V Thajsku se řídí vlevo a doprava ve velkých městech je velmi rušná, buďte proto opatrní.

Lodí

Thajsko má dvě hlavní přímořské oblasti - pobřeží Thajského zálivu a ostrovy a pobřeží v Andamanském moři. Kromě toho je v Thajsku mnoho řek a vodních kanálů. Zajímavým zážitkem je plavba lodí po řece Mekong, kterou obklopují krásné přírodní scenérie.


Pokud se na svůj vysněný ostrov nemůžete dostat přímo letecky, dostanete se tam pohodlně motorovými čluny „speed boat“ nebo klasickými dlouhými loděmi, zvanými „long tail boat“. V Thajsku funguje mnoho přepravních společností, které vám mohou zajistit jak vlakový či autobusový lístek z Bangkoku tak i návazný lodní lístek. Můžete si samozřejmě koupit i samotný lístek na speed boat. Vše se dá nyní již koupit i online.

Cestování v hlavním městě Bangkoku

Veřejné autobusy a klimatizované autobusy jezdí v metropoli často a jsou relativně levné. Červeno-šedé klimatizované mikrobusy jsou určené pro delší vzdálenosti ve městě. Mapu autobusových linek lze získat ve většině hotelů a knihkupectví.


Taxi a tuk-tuky


Hotelové taxi mají pevně stanovené sazby. Vozy veřejné taxi služby jsou klimatizované, pohodlné a sazby začínají od 35 bahtů za první tři kilometry a přibližně 5 bahtů za každý další kilometr.


Tuk-tuky


Motorizované tříkolky, jsou symbolem Thajska. Jsou oblíbené pro krátké vzdálenosti a cena se pohybuje od 30 bahtů v závislosti na volbě cestujících. Důležité: sazby je potřeba vyjednat před cestou, protože tuk-tuky nemají taxametry.


Moto taxi


Nejrychlejší způsob doprav v hustém provozu velkých thajských měst je pomocí moto taxi.

Hledejte řidiče v barevných vestách. Sazby se vyjednávají před odjezdem. Pevně se držte.


Vodní taxi


Existuje mnoho druhů lodí, které křižují řeku Chao Phraya v Bangkoku. Soukromé dlouhé lodě nabízejí rychlou dopravu a jsou k dispozici pro plavbu po rozsáhlém systému kanálů města. Dvouhodinová soukromá plavba stojí asi 500 bahtů. Veřejná vodní taxi vyplouvají od úsvitu do soumraku z Khlong Toei a zajíždějí na severu až k Nonthaburi. Plavba trvá přes hodinu. Kratší výlety mezi dalšími přístavy mohou stát pouhé 3 bahty.


Lodě na kanálech


Lodě na kanále Khlong Saen Saep spojují Banglamphu a univerzitu Ramkhamhaeng. Jízdenky se kupují na palubě a cena závisí na ujeté vzdálenosti a začíná na 10 bahtech. Kratší vzdálenost mohou stát pouze 3,50 bahtů. Nástupní mola jsou často špatně označena.

Skytrain


V provozu jsou dvě linky, Sukhumvit a Silom. Vlaky BTS Skytrain na letiště jezdí denně, a to často od 6.00 do půlnoci, zejména během dopravní špičky. Sazba závisí na ujeté vzdálenosti a začíná na 15 bahtech. Více informací naleznete na stránkách BTS Skytrain.


Metro


Linka MRT Chaloem Ratchamongkhon má 18 stanic a funguje od 6.00 do půlnoci a spojuje četné turistické atrakce s oblastmi, které nabízejí ubytování a obchodní distrikt. Sazba závisí na ujeté vzdálenosti a začíná na 15 bahtech. Více informací se dozvíte na webové stránce MRT.


Vlak na letiště


Na letiště jezdí dvě linky. Linka „Express Line“ vozí cestující z letištního terminálu Bangkok City (stanice Makkasan) do stanice Suvarnabhumi každých 15 minut a funguje denně od 6.00 do půlnoci. Sazba za jednosměrnou jízdenku je 90 bahtů a zpáteční stojí 150 bahtů.


Druhá linka na letiště „City Line“, která vozí cestující ze stanice Phayathai do stanice Suvarnabhumi a staví na 6 stanicích. Linka také funguje od 6.00 do půlnoci a sazba závisí na ujeté vzdálenosti a začíná na 15 bahtech.