Michelinské restaurace v Thajsku

Michelinské hvězdy září nad Thajskem

Máte rádi gastro turistiku a uvažujete, že v Thajsku navštívíte některé vyhlášené restaurace?


Od listopadu 2019 je v prodeji nová edice slavného gastronomického průvodce Michelin, díky kterému nebude hledání vynikajících restaurací v Thajsku žádný problém. 


Průvodce pro rok 2020 se jmenuje "The Michelin Guide Bangkok, Chiang Mai, Phuket & Phang Nga 2020" a seženete ho za 650 THB v dobrých knihkupectvích případně je dostupná i digitální / online verze pro ty, kteří nechtějí cestovat s papírovou verzí. 


V průvodci najdete 282 exkluzivních restaurací oceněných do různých kategorií. 

Zajímavostí také je, že v letošním průvodci pro rok 2020 je 73 restaurací z kategorie "street food", které se v michelinské příručce označují jako "Plate".


Poprvé jsou letos zmíněné v této příručce Chiang Maiské restaurace a pokud se chystáte navštívit tento hornatý sever země, tak nezapomeňte si nechat několik dní i na gurmánské zážitky ve městě. 


Během gala večera, který se konal v listopadu 2019 a byla během něj představena nová příručka, promluvil guvernér TAT o tom, že gastro turistika je důležitou součástí konceptu Amazing Thailand a zejména "Open to the New Shades" kampaně.


Vydejte se do Thajska ochutnávat prémiová jídla společně s průvodcem Michelin.  

X2 Chiang Mai Riverside Resort, Chiang Mai

V roce 2018 celkový turismus v Thajsku dosáhl 2 trillonu THB - to je o 9.63 % více než v roce 2017. Pokud bychom brali ohled pouze na gastronomii, tak je to třetí největší segment po ubytování a nakupování. 


V roce 2018 bylo v Thajsku otevřeno 2197 restaurací to je růst oproti roku 2017 skoro o 10 %. 


Nový průvodce The Michelin Guide Bangkok, Chiang Mai, Phuket and Phang Nga 2020 je dostupný v angličtině a thajštině - najdete ho také na webu guide.michelin.com/th/en a prodává se, jak již bylo řečeno za 650 THB. 


Tipy na konkrétní resturace z výběru roku 2020

Pokud se do Thajska chystáte na dovolenou, tak vám doporučujeme navštívit nějaké oceněné restaurace z průvodce Michelin po Thajsku.

V letošním roce dostalo ocenění přes 300 různých podniků, takže si opravdu vybere každý. Dovolte nám představit ty nejznámější, které získaly ocenění.

R-Haan a Sorn

Rok 2020 přivítal v thajském michelinském průvodci dva nové přírůstky na místní gastronomické scéně. 


První z nich je restaurace R-Haan, kde jídlo zcela zachycuje podstatu regionální i královské thajské kuchyně. Používají pouze čerstvé suroviny té nejvyšší kvality z celé země. 


Druhou dvou hvězdičkovou restaurací je podnik s názvem Sorn. Restaurace, která se dlouhodobě snaží propagovat dávno zapomenuté recepty a umění jižní thajské kuchyně. Používají suroviny a ingredience pečlivě vykupované od sítě místních farmářů a rybářů a používají sofistikované kuchařské techniky.


Obě zmíněné restaurace si "polepšily" z jedné hvězdy v minulém roce.


Bangkokská restaurace 80/20 a další skvělé tipy, co navštívit

Restaurace 80/20 získala jednu michelinskou hvězdu za jejich imaginativní thajskou kuchyni. V posledním průvodci Michelin získalo jednu hvězdu 24 restaurací.


Další z oceněných restaurací je například podnik "Khao", restaurace, která nabízí tradiční thajská jídla a soustředí se přitom na lokální prostředí. Tato restaurace si také polepšila z ohodnocení "Plate" k současné jedné hvězdě. 


V Bangkoku ale také najdete kompletně nově oceněné restaurace například Chef´s Table, restaurace servírující současnou francouzskou kuchyni a používající prémiové suroviny. Zajímavostí také je, že šéf kuchař této restaurace pochází z tří hvězdičkové michelinské restaurace. 


V restauraci 80/20 najdete současnou thajskou kuchyní zahalenou pod rouškou představ. Je to fusion thajské kuchyně a mezinárodně uznávaných kuchařských technik a nesmíme také zapomenout na restauraci Table 38, která je známá velmi omezeným počtem míst pro sezení a která servíruje thajská "pouliční" a klasická jídla v moderním hávu.


Stále je v průvodci mnoho "bývalých" restaurací, které získaly a udržely si jednu hvězdu například phuketská restaurace PRU.

Ocenění Bib Gourmand

V novém průvodci Michelin toto ocenění celkově získalo 94 podniků. 61 z nich je v Bangkoku, 17 v Chiang Mai, 14 na Phuketu a dva na jihu v provincii Phang-Nga.


Chiang Mai se v tomto seznamu objevilo poprvé a je vcelku ohromující, že získalo 17 výborných podniků.


Mezi chiang-maiskými restauracemi je například. Ginger Farm Kitchen - restaurace, která se vysloveně specializuje na severní thajská jídla a zejména populární koncept "z farmy na stůl". Většinu surovin pěstují na jejich vlastní farmě.


Dále můžeme například zmínit restauraci Huan Soontaree, kde vám naservírují autentická jídla připravený ze surovin nejvyšší kvality. Velmi známá a výtečná je například restaurace Khao Soi Mae Manee, která připravuje slavné severní jídlo "Khao Soi" přes třicet let. 


Kompletní seznam všech restaurací najdete zde.