Thajské tradiční úchvatné tance Khon a Gingala

“Khon“– krásný a fascinující tanec s nádhernými maskami

Tanec Khon je nezaměnitelný cenný prvek thajské kultury a zároveň nádherné vyobrazení thajského způsobu života. V listopadu 2018 byl dokonce zapsán na seznam nehmotného kulturního dědictví lidstva UNESCO – a stal se tak prvním thajským divadelním uměním, které se na seznam připojilo.

TAT zorganizovalo mediální kampaň, zaměřenou na podporu rozšíření povědomí o tomto nádherném tanci v Thajsku i ve světě.

Khon je důležitý styl tance, představující období Ayutthaya a má svou vlastní jedinečnou identitu, která zahrnuje různé oblasti umění, literatury, rituálů a řemesel. Zobrazuje také hlediska, motta, morální zásady a etiku, které lze použít v každodenním životě. Tradičně se dříve předváděl na královských nebo knížecích dvorech a dnes v širším rozsahu i ve vzdělávacích institucích, školách, vesnicích a dalších místech po celém Thajsku. Toto thajské nejvýznamnější divadelní umění se dědí z generace na generaci.

 “Gingala Lanna ptačí tanec”

TAT s potěšením představuje vydání nového videa v rámci série věnované propagaci a záchraně tradičního thajského umění.  Toto video se zaměřuje na jemný a krásný “Gingala Lanna ptačí tanec“. První video ze série, které vyšlo začátkem tohoto měsíce, bylo věnované tanci “Khon” – krásnému a fascinujícímu tanečnímu dramatu s maskami.  

Ladnost a eleganci tohoto tance ve stylu “thajského Yai”, který se dědí z generace na generaci, obdivuje snad každý. Je rozšířený nejvíce v oblasti severního Thajska, zejména v provinciích Mae Hong Son, Chiang Mai a Chiang Rai.

Při tanci Gingala Lanna představují tanečnice oblečené do efektních kostýmů ve tvaru vějíře jemné ptačí pohyby. I tento tanec nádherně zobrazuje thajský styl života a kulturu a je fascinující díky tanečním kreacím, kostýmům i melodii.