Neznámé Thajsko Část IV: Severní Thajsko

Čeká nás další díl putování za nepoznaným Thajskem. Tentokrát do severního Thajska, které  je zelené, hornaté, plné zajímavých míst. Obyčejně zde také na některých místech nebývají  tak vysoké teploty, jako v jiných částech Thajska.

Vodopády That Yai v Phetchabun

Jeden z  největších a bezesporu i nejkrásnějších thajských vodopádů najdete v Nam Nao, v provincii Phetchabun.  Výhled na obří vodopád v národním parku je velmi působivý, obzvlášť, když je zahalený mlhou. Celková délka vodopádu je 80m. Můžete se vydat stezkou přímo pod vodopád. Nejlepší doba na návštěvu je květen – srpen.  

Pak Nam Pho Pasan, v provincii Nakhon Sawan

Ultramoderní designová stavba, která vypadá, jako by pocházela z budoucnosti, patří ke skvostům moderní thajské architektury. Nachází se na soutoku řeky Ping a Nan (jejichž spojením zde vzniká řeka Chao Phraya). Budova je postavena na ploše asi 4 800 metrů čtverečních a je navržena tak, aby byla zakřivená a sbíhala se stejně jako soutok řek, které se zde slévají dohromady.  Kromě vyhlídkového a rekreačního místa slouží jako výstavní síň historie, kultury a tradic. Díky modernímu pojetí, zahrnujícím světelné, barevné a zvukové aktivity představuje výstava srozumitelným způsobem život lidí podél řek, od minulosti do současnosti.

Chrám Wat Phrathat Doi Phra Chan v Lampangu

Tento chrám s krásnou buddhistickou architekturou je dominantou Lampangu. Je poměrně nový, stavba začala v roce 2019. Nachází se na vrcholu hory Doi Phra Chan. Když si přivstanete, zažijete zde jedinečný výhled na východ slunce, prostupujícím ranní mlhu. Působivá je replika sochy Velkého Buddhy. Jeho výraz je jiný, než většina vyobrazení Buddhy v Thajsku. Tento totiž vychází z japonského stylu. Socha má na šířku 14 m, je z bronzu a v důsledku reakce mědi s počasím je modrozelená. Stojí vysoko nad stromy a je vidět na míli daleko. Chrám je otevřený po celý rok, každý den v týdnu kromě středy. 

Chrám Wat Phrathat Hariphunchai v Lamphunu

Starý chrám s historií starou více než 1300 let v sobě ukrývá mnoho nábožensky významných relikvií. První stupa byla vybudovaná v roce 897. V jihozápadním nároží chrámového komplexu je kámen s obtisknutými čtyřmi stopami. Ctitelé věří, že to potvrzuje legendu o návštěvě Buddhy v této oblasti. Tento chrám pořádá různé aktivity po celý rok. Jedna z nejzajímavějších a nejkrásnějších je festival “Statisíců luceren”. Tisícovky barevných svítících luceren nabízejí opravdu neopakovatelnou podívanou a atmosféru.  

Chrám Wat Tham Chetawan v provincii Nan

Tento chrám v okrese Na Noi se dříve jmenoval Wat Kru Ba Noi po mnichovi, který strávil tři roky, tři měsíce a tři dny praktikováním dhammy v nedaleké jeskyni. Návštěva chrámu je nutností pro každého, kdo se zajímá o duchovní stránku života, protože se může pochlubit řadou posvátných předmětů a míst, jako jsou socha Buddhy z bílého nefritu, nebo třeba pagoda Phra That In Kwaen, která je duplikátem té v Myanmaru. Je zde cítit vliv barmského stylu náboženství. Jeskyně, ve které Kru Ba Noi trávil svůj čas, se skládá z prostoru pro spaní, prostoru pro procházky a pro meditace. Cesty do jeskyně jsou strmé a úzké a nevhodné pro ty, kdo trpí závratěmi 🙂