Kam se do Thajska vydat, abyste si dovolenou užili naplno

Thajsko se člení na pět hlavních turistických oblastí. Každá oblast má své specifikum, ale dovolenou si užijete všude a kdykoliv.

Prozkoumejte s námi mapu Thajska a klikněte na oblast, kam byste se rádi vydali.

Následně se vám zde zobrazí text s více informacemi o konkrétním regionu.

Obecně lze říci, že většina návštěvníků navštíví moře, thajské ostrovy a dále některé z dalších oblastí.

Pod mapou najdete více informací o moři, thajských ostrovech i dalších oblastech, které jsou plné historických památek a dalších zajímavostí.

Severní Thajsko Severovýchod Thajska Východní Thajsko Střední Thajsko Jižní Thajsko

Severní Thajsko

Severní Thajsko je kouzelná krajina a většina turistů začne návštěvu tohoto regionu ve městě Chiang Mai, kterému se také občas přezdívá "Růže severu". Dostanete se sem snadno letecky nebo nočním vlakem z Bangkoku.

Provincie Chiang Mai se rozkládá na ploše 20 000 km2 a nabízí jednu z nejmalebnějších scenérií v celém království.

Úrodné údolí řeky Ping s mozaikou rýžových polí se nachází uprostřed vlnících se kopců a provincie jako taková je bohatá na zalesněné hory (včetně nejvyššího bodu Thajska, hory Doi Inthanon), džungle a řeky.

Najdete zde ideální terén pro dobrodružné sjíždění řeky na raftech nebo safari na čtyřkolkách uprostřed kouzelné přírody, stejně tak zde naleznete sloní kempy, kde se můžete na den stát ošetřovateli slonů.

V severní části Thajska se nachází také oblast Mae Hong Son s ohromující krajinou, vodopády, jeskyněmi a vzrušujícími výhledy. V této oblasti žijí také početné horské kmeny, které jistě stojí za návštěvu.

Další zajímavostí je „Zlatý Trojúhelník“, kde se setkávají hranice Thajska, Barmy a Laosu. A za zmínku stojí též úplně první hlavní město Thajska – Sukhothai. Zde si přijdou na své zejména milovníci historie a architektury.

Nemůžeme opomenout ani provincii Chiang Rai, kde se ve stejnojmenném městě nachází proslulý „Bílý chrám“.

Severovýchod Thajska

Severovýchodní Thajsko je nejméně turistický region země. Je tedy ideálním místem pro ty, kteří hledají nedotčenou krajinu a autentický život Thajců.

Nachází se při hranicích s Laosem a Kambodžou a najdete ho také pod názvem Isán. Místní obyvatelé hovoří isánským dialektem, který má blízko k laoštině.

Isán zabírá skoro třetinu plochy Thajského království a je také někdy nazýván jako obilnice země. Lidé se zde živí zejména zemědělstvím, mnoho z nich odchází za pracovními příležitostmi do Bangkoku nebo turistických center.

V tomto regionu stojí za zmínku hlavně Udon Thani, kde se nachází jezero „Červených lotosů“ a jak jméno napovídá je plné těchto překrásných květů. Je to vyhledávané místo i k pořádání svatebních obřadů.

Další zajímavé místo je Nakhon Ratchasima, známé též jako Korat. Na každém kroku cítíte bývalou slávu khmérské říše.Kromě památek tady najdete také jeden z mnoha thajských národních parků, park „Khao Yai“.

Svoji kulturu severovýchodní Thajsko prezentuje v živých tancích i specifických jídlech, jako je například populární papájový salát, Som Tam.

Východní Thajsko

Východní Thajsko nejčastěji reprezentuje provincie Trat, kam míří turisté hledající tyrkysově modré moře a tropické ostrovy.

Provincie Trat, ležící na hranicích s Kambodžou asi 400 km od Bangkoku, přitahuje velké množství turistů, kteří přijíždějí kvůli souostroví 52 (převážně neobydlených) ostrovů v Národním parku Mu Ko Chang. Do Tratu se můžete dostat snadno i letecky. Nejznámější ostrovy provincie Trat jsou Koh Chang, Koh Mak a Koh Kood. Krásné na těchto ostrovech je, že je každý něčím odlišný.

K jednomu z nejnavštěvovanějších turistických center ve východním Thajsku patří známé letovisko Pattaya, která nabízí dlouhé kilometry pláží, rušný noční život, možnost výletů, nákupů, spoustu restaurací, barů a vodních sportů.

Střední Thajsko

Dominantou oblasti Středního Thajska je určitě hlavní město Thajska Bangkok – město, které nikdy nespí, kde je cca 400 chrámů, řeka Chao Phraya, trhy, tuk-tuky, obchodní centra i stánky s čerstvým ovocem a skvělým jídlem.

Tuto oblast také charakterizuje úrodná krajina, hustota obyvatelstva a krása starobylých historických míst. Před mnoha staletími zde také žily významné civilizace předcházející Thajskému království. Například Ayutthaya, starobylé město, jehož pozůstatky jsou stále okouzlující, dokládají, jak krásná musela být tato místa v dobách své největší slávy.

Najdete zde i krásnou přírodu, v oblasti Kanchanaburi, kde je známý Most přes řeku Kwai. Byla by ale chyba zde hledat jen tuto atrakci. Užijte si ubytování v bungalovech na řece a procházky džunglí, návštěvu domorodé vesnice nebo sloního kempu.

K Thajsku také nedomyslitelně patří plovoucí trhy. Ty nejznámější najdete nedaleko Bangkoku, v Damnoen Saduak v Ratchaburi nebo Amphawa v Samut Songkhram.

Jižní Thajsko

Jižní Thajsko je známé především svými ostrovy jak na západním Andamanském, tak východním pobřeží v Thajském zálivu.

Většina turistů míří na největší thajský ostrov Phuket. Tento ostrov je ideální pro ty, kteří mají rádi dovolenou s možností sportovního vyžití, nákupů, výletů a zábavy. Jižněji pod Phuketem najdete populární Krabi a přilehlé ostrovy Koh Lanta či Phi Phi Island.

Pokud se vydáte ještě více na jih, dostanete se až k provincii Trang. V Trangu jsou rozeseté krásné malé ostrůvky, kde je jen málo turistů a pár rezortů k ubytování.

Téměř u malajských hranic je čím dál víc populární ostrov Koh Lipe, obklopený tyrkysovým mořem.

Východní pobřeží jižního Thajska ukrývá v provincii Surathani oblíbené ostrovy Koh Samui, Koh Phangan a Koh Tao. Na pevnině stojí za návštěvu město Nakhon Si Thammarat, kterému se přezdívá „Město mnichů“. V okolí je krásná nedotčená příroda, divoké pláže, jezera a vodopády.

Vyberte si oblast a vydejte se do Thajska

Milovníci pláží a tropických ostrovů

Neváhejte a vyrazte za sluncem a krásnými tropickými ostrovy, bílými plážemi a exotickými palmami. Thajsko vás přivítá s úsměvem. 


Hory, historie či pulzující města

Thajsko nabízí i místa pro milovníky asijské historie, zelené a chladem oplývající hory či moderní a ve dne či noci pulzující metropole.