Thajský Nový rok neboli Songkran je tradiční thajský svátek, který se slaví po celé zemi každý rok od 13. do 15. dubna. Thajský Nový rok (Songkran) je typickou směsí thajských tradičních rituálů a lidového festivalu: slovo “Songkran” znamená “přechod” nebo “pokrok”. Tři dny festivalu Songkran jsou proto časem, kdy si připomínáme minulost a zároveň oslavíme přechod k něčemu novému. Nejdůležitější tradiční součástí festivalu Songkran je projevování úcty ke starším a členům rodiny. Ti mladší nalévají vodu do rukou svých rodičů a prarodičů, aby tak ukázali svou lásku a vděčnost. Na oplátku starší žehnají mladším a přejí jim štěstí a úspěch v životě. Tento zvyk vzájemného polévání vodou se v posledních letech rozvinul do pravidelných vodních bojů, které se bouřlivě konají na ulicích po celé zemi, takže návštěvníci by měli být vždy připraveni na to, že během těchto tří dnů budou od vody.
První ze tří dnů oslav, Maha Songkran, je posledním dnem starého roku, kdy lidé tradičně uklízejí své domy a připravují se na nadcházející slavnosti. Druhý den Wan Nao, lidé připravují jídlo pro buddhistické obřady a třetí den s názvem Wan Thaloeng Sok, nosí lidé připravené jídlem do chrámů, aby přinesli obětiny mnichům. Na tuto příležitost si často pořizují nové oblečení. V chrámech se omývají sochy Buddhy, aby se očistily, a na předním nádvoří chrámu se často staví z písku malé chedi (špičaté věže).
Během těchto tří dnů – a také před a po – probíhají po celé zemi bujaré oslavy, které se v jednotlivých regionech liší svými zvyky a tradicemi.