V Thajsku si najde každý to své


Bangkok

Hlavní město Thajska byste neměli vynechat, aspoň jednou si na něj při své cestě do Thajska udělejte čas. Jakmile vystoupíte z letiště, dýchne na vás vlhký vzduch plný exotiky a vůní.


Bangkok založil v roce 1782 první panovník současné dynastie Chakri. Dnes je město kulturním, diplomatickým, obchodním a vzdělávacím centrem země, ve kterém žije asi 10 mil. obyvatel a je to moderní velkoměsto, které nikdy nespí. Snoubí se v něm historie s moderní architekturou, uvidíte starobylé paláce i prosklené mrakodrapy. Místní trhy i moderní obchodní centra s vyhlášenými značkami. Můžete zkusit jídlo u pouličních stánků i luxusní restaurace a střešní bary.

Co dělat v Bangkoku

Navštívit některé chrámy (celkově je jich tady asi 400). Nejvýznamnější je Královský palác „Grand Palace“ s chrámem Smaragdového Buddhy, poblíž je krásný chrám Wat Pho, který sloužil jako centrum pro výuku astrologie a thajských masáží. U řeky Chao Phraya se tyčí chrám Wat Arun (Chrám červánků), který je ozdobený keramickou mozaikou a při západu slunce je na něj úchvatný pohled.


Navštivte Čínskou čtvrť, kde nakoupíte zajímavé věci a dáte si něco dobrého k jídlu. Místní trhy, třeba květinové, které překypují barvami i vůněmi čerstvě utržených orchideí, trhy s čerstvým ovocem nebo noční trhy se vším možným. Projeďte se lodí po řece Chao Phraya a jejich ramenech, kterým se říká „khlongy“. Uvidíte zde klasické thajské domy z teakového dřeva a připomenou vám, jak vypadal kdysi tradiční život Thajců podél řek. Zkuste školu vaření, thajskou masáž, návštěvu některého z obchodních center. Projet se tuk-tukem, večer se podívat na turistickou třídu Khao San a osvětlený chrám Wat Trimite.


Pokud chcete více informací, můžete si stáhnout naší celou příručku o Bangkoku zde.


Kanchanaburi

Je třetí největší provincií Thajska a dostanete se sem za cca 2 hodiny jízdy z Bangkoku. Kromě krásné přírody a národních parků zde najdete i známý Most přes řeku Kwai. Ubytování podél řeky bývá v různých kategoriích. Najdete zde samozřejmě i hotely, ale zkuste třeba bungalovy na pontonech přímo na řece, kde není elektřina a během dne zde poleháváte v houpací síti, nebo luxusnější bungalovy z teakového dřeva a s klimatizací. Pokud máte rádi dobrodružství, mohlo by vám vyhovovat ubytování ve stanech, které jsou ale uvnitř vybavené jako hotelový pokoj. Do některých resortů se dostanete pouze lodí po řece.

Co dělat v Kanchanaburi

Vydat se do sloního kempu a stát se na den ošetřovatelem slonů, projet se lodí po řece, jít do džungle, kde je schovaná vesnice barmského kmene lidu Mon, navštívit muzeum 2.světové války, soutěsku „Hell Fire Pass“která byla vysekaná spojenci za neuvěřitelně těžkých podmínek, podívat se na Most přes řeku Kwai, kochat se nádherou národních parků, vykoupat se v jednom z osvěžujících vodopádů (např. Sai Yok).

Hory a treking na severu Thajska

Chiang Mai

Město, které mu se přezdívá „Růže severu“, a jeho okolí se rozkládají na březích řeky Ping a vynikají úchvatně krásnou přírodou a jedinečnou původní kulturní identitou.


Chiang Mai, ležící asi 700 km od Bangkoku, je hlavním městem severního Thajska a stejnojmenné provincie. Město založil v roce 1296 král Mengrai jako hlavní město království Lanna.


Chiang Mai se pyšní dlouhou a převážně nezávislou historií a do velké míry dochovanou, velice osobitou kulturou. Ta se odráží jak v každodenním životě lidí, kteří si zachovali vlastní dialekt, zvyky a kuchyni, tak v celé řadě starodávných chrámů, které vás uchvátí severothajskými architektonickými styly a bohatými ozdobnými detaily.


Město Chiang Mai se také proslavilo řemeslnými výrobky vynikající kvality, které ilustrují jedinečnou místní kulturu.


Díky předmětům z hedvábí, dřeva, stříbra, keramiky a dalších patří město k předním obchodním cílům pro nákup uměleckých a řemeslných produktů.


Pokud chcete více informací, stáhněte si celou naši příručku o Chiang Mai zde


Nejvyšší bod Thajska,

hora Doi Inthanon

Národní park Doi Inthanon o rozloze 1 005 km2 se nachází v provincii Chiang Mai. Stejnojmená hora Doi Inthanon je nejvyšší horou v Thajsku, stoupající nad 2 565 metrů nad mořem. Národní park Doi Inthanon má ve své svěží geografii a lesích spoustu úžasných variací. Je domovem deštného pralesa, smíšeného lesa a borového lesa. Počasí je chladné po celý rok, zejména v chladném období, kdy je téměř konstantní mlha po celý den a brzy ráno je ohromujícím fenoménem mráz.Tradiční kultura a horské menšiny

Kromě samotného města zahrnuje provincie Chiang Mai oblast 20 000 km2 a nabízí jednu z nejmalebnějších scenérií v celém království.


Úrodné údolí řeky Ping s mozaikou rýžových polí se nachází uprostřed vlnících se kopců a provincie jako taková nabízí zalesněné hory (včetně nejvyššího bodu Thajska, hory Doi Inthanon), džungle a řeky. Najdete zde ideální terén pro sjíždění řeky na raftech nebo safari na čtyřkolkách uprostřed kouzelné přírody.


Zvláštním rysem zdejší krajiny jsou tradiční vesnice místních horských kmenů, jejichž příslušníci se vyznačují barevnými kmenovými kostýmy a životním stylem, který zůstal téměř nedotčený moderním světem. Najdete zde také luxusní hotely, horská střediska a jiná zařízení, která poskytují pohodlí a vymoženosti moderního světa. V okolí Chiang Mai si nenechejte ujít sousední provincie Lampang, Lamphun a Mae Hong Son, které nabízejí další příležitosti k prozkoumání přírodních krás a typické kultury severu země.


Mae Hong Son

Mae Hong Son s ohromující krajinou, vodopády, jeskyněmi a vesnicemi horských kmenů je ideální místo pro trekking, dobrodružné cestování a všechny, kdo mají rádi výhledy do nekonečných údolí.
Provincie Mae Hong Son leží západně od Chiang Mai a na východní straně sousedí s Barmou. Rozkládá se na ploše 12 681 km2 horského terénu, který protínají skrytá údolí.


Díky svému terénu je Mae Hong Son jednou z nejodlehlejších provincií Thajska, a uchovalo si proto svoji jedinečnou identitu. Hlavní město provincie je zároveň snadno dostupné letadlem i po silnici. Toto malé město zasazené v překrásném údolí a obklopené kopci, které se často halí do ranní mlhy, je jednou z nejkouzelnějších míst v celém severním Thajsku. Město nabízí chrámy postavené v barmském stylu, malebné jezero, výhodnou polohu na vrcholu kopce a bzučící ranní trh. V poklidném tempu si můžete prohlédnout místní památky a celá řada hotelů vám poskytne vynikající výchozí bod pro výlety do okolní krajiny. V této oblasti žijí také horské kmeny, návštěva těchto vesnic je velice zajímavý a nevšední zážitek.
Chiang Rai

Provincie Chiang Rai se nachází v nejsevernější části Thajska. Je to hornatá oblast s řekami a džunglemi, takže v okolí je spousta krásné přírody, která stojí za návštěvu především v chladném období, kdy budete mít šanci vychutnat si krásný výhled z vrcholků hor.


Snad neznámější atrakcí je Wat Rong Khun,který je také známý jako Bílý chrám. Jde o moderní, netradiční uměleckou výstavu ve stylu buddhistického chrámu. Vlastní ho thajský umělec Chalermchai Kositpipat, který jej navrhl, postavil a otevřel návštěvníkům v roce 1997. Hlavní budova ztělesňuje designové prvky z klasické thajské architektury. Uvnitř chrámu jsou nástěnné malby jako Michael Jackson, Neo z Matrixu, Freddy Krueger a Terminator, Harry Potter, Superman, Hello Kitty, obrazy jaderné války, teroristické útoky a podobné. Celková zpráva je jasná: lidé jsou zlí.


Nedaleko města stojí za návštěvu pak „Zlatý trojúhelník“, kde se setkávají Thajsko, Laos a Barma. Je to oblast, která byla kdysi centrem produkce opia, obchod, který měl velký vliv na kulturní praktiky a životní styl. Chiang Rai zůstala po mnoho let mimo radar, jeho lidé si užívali velmi klidného rozvoje a většinou tradičního venkovského životního stylu. Až do dnešního žijí ještě některé rodiny v bambusových domech a každá vesnice má svůj vlastní osobitý charakter.

Sukhothai

Překlad názvu tohoto místa znamená „Úsvit štěstí“. Zde bylo první hlavní město Thajské říše a dodnes je jedním z nejvýznamnějších míst severního Thajska s desítkami nádherných historických památek. V parku, který má 70m2, se projdete mezi ruinami starobylých chrámů a domů a zkuste se přitom nadechnout atmosféry dávných dob. Za zmínku ještě stojí chrámy Wat Mahathat a Wat Si Chum. Zavřete na chvíli zavřít oči a představte si, jak to zde vypadalo v dobách jejich největší slávy. Sukhothai nyní patří k místům, kde bývají nejkrásnější oslavy populárního svátku Loi Krathong („Svátek světel“).


Sukhothai bylo úplně první hlavní město Thajska, založené roku 1283. Ze slavných chrámů již nyní zůstaly jen zříceniny, ale i tak ve vás stále návštěva Sukhothai zanechá hluboký dojem. Historický park Sukhothai najdete naproti Národnímu muzeu Ramkhamhaeng. Uvnitř areálu je spousta zajímavých míst, například chrám Wat Maha, který je centrem historického parku.


Najdete zde dále zříceniny královského paláce, buddhistické chrámy, městské brány, zdi, vodní příkopy, náspy, kanály, jezírka a vodní přehradí systém, který byl magickým a duchovním centrem království. V historické části Sukhothai si můžete půjčit jízdní kolo a stihnete si tak celý areál v klidu prohlédnout. Cesty jsou zde stíněné stromy, takže cesta krásně ubíhá. Kdo nechce jet na kole, sveze ho místní pick-up a zastaví kde se vám zachce.


Sukhothai také patří k místům, kde bývají nejkrásnější oslavy populárního svátku Loi Krathong („Svátek světel“). Historické monumenty nyní spadají pod ochranu UNESCO.

Lopburi

Lopburi je dalším historickým městem, které leží zhruba 3 hodiny severně od Bangkoku a lze zde nalézt zbytky téměř všech období thajské historie. Toto město je také známé díky velkému počtu volně se pohybujících opic, které jsou všudy přítomné a čas od času ukradnou turistům jejich věci. Proto je dobré být obezřetný.


Ayutthaya

Starobylé město Ayutthaya, neboli Phra Nakhon Si Ayutthaya, bylo thajské hlavní město po čtyři století a je jednou z hlavních turistických atrakcí Thajska. Leží na soutoku řek Chao Phraya, Pa Sak a Lopburi.


Rozlehlý historický areál, který nyní spadá pod světové dedictví UNESCO, dýchne historií na každého ať chce nebo ne. Při procházení rozvalin bývalých majestátných paláců si můžete představovat, jaký zde byl život, když Ayuthaya patřila mezi jedno z nejvýznamnějších obchodních center Jiho-východní Asie.


Asi nejznámější místo, kam míří většina turistů je chrám Wat Phra Si Sanpeth, další oblíbený je Wat Phra Mahathat nebo Wat Ratchaburana.


Minimálně celý jeden den zde strávíte. Pokud zde budete nocovat, udělejte si večer výlet plavbu lodí po řece. Nasvětlené starobylé chrámy jsou opravdu působivé.

Isán a další destinace


Udon Thani

Provincie Udon Thani je velká provincie v severovýchodním Thajsku. Je známá zejména archeologickými nalezišti, nejdůležitější mezi nimi je vesnice Ban Chiang, kde před více než 5 000 lety byla první světová civilizace Doby bronzové.


Nyní Udon Thani láká hlavně na přírodní atrakce jako jsou lesní chrámy a na místní produkty, jako jsou vzorované tkaniny Pha Khid. Funguje také jako vstupní brána do Laosu a do okolních zajímavých míst východního Thajska. Tato oblast není příliš turistická, o to zajímavější ale je. Zde ještě máte možnost navštívit okouzlující místní komunity s jednoduchým způsobem života. Z Udon Thani se snadno dostanete např do Loei, což je jeden ze 12 thajských skrytých pokladů nebo ke krásnému jezeru „Červených lotusů“ v Nong Han. Jezero zabírá plochu 34 čtverečních km a během prosince – září celé září rozkvetlými červenými lotusy. Je to oblíbené místo i pro svatební obřady.


Nakhon si Thammarat

Druhé největší město jižního Thajska v sobě ukrývá mnoho buddhistických památek. Kromě pamětihodností zde můžete obdivovat i krásnou přírodu a divoká zvířata.


Co zde stojí za to vidět


Krásná zátoka Khanom, kde jsou roztroušené divoké pláže, hora Khao Phlai Dam. Pokud vyjedete do sousední provincie Songkhla, dostanete se ke krásnému jezeru, kde je úžasné pozorování stovek divokých ptáků při východu slunce.


Plovoucí trhy Damnoen Saduak, Amphawa, Rom Hub Market

Plovoucí trhy patří k Thajsku již od dávných dob. Život se zde soustředil hlavně kolem řek a čile se zde obchodovalo.


Kanál kolem Damnoen Saduak nechal vybudovat kolem r. 1866 Rama IV. Díky svým ramenům zavlažuje půdu v okolí a pěstuje se zde mnoho druhů ovoce a zeleniny. Nyní je to oblíbené výletní místo turistů. Projeďte se lodí po kanálech vyzkoušejte si, jak se zde dříve obchodovalo a nakupovalo. Nejlepší doba pro návštěvu je ovšem ráno mezi 6.00 - 9.00.


Další oblíbené plovoucí trhy jsou Amphawa v provincii Samut Songkhram, jihozápadně od Bangkoku v ústí řeky Mae Klong. I zde se prodává všechno možné, trhy mají svojí atmosféru. Pokud přijedete později, když už jsou trhy zavřené, můžete si užít aspoň projížďku lodí po řece spojenou s masáží nohou, Krásná relaxační hodinka prospěje určitě každému. V Samu Songkhram najdete ještě jednu zajímavost – Rom Hub Market, proslulý trh na kolejích. Možná jste již slyšeli o trhu rozloženém na funkční železnici. V okamžiku, kdy projíždí vlak, trhovci vše hbitě sklidí. A pak stejně hbitě zase svoje stánky a zboží rozloží zpět na koleje a trh pokračuje dál.


Nakhon Ratchasima, Khao Yai

Oblast Korat je proslavená kvůli bohaté historii a také kvůli nejpopulárnějšímu thajskému národnímu parku, Khao Yai.


Při archeologických průzkumech se zde našly artefakty pocházející z roku 1600-1800. Ve městě Phimai jsou dodnes zachovalé pozůstatky starodávných svatyní.
Turisty zde však láká i zmiňovaný NP Khao Yai (Velká hora).


Park byl r. založen r. 1962. a jeho rozloha činí přes 2000 km2. Rozsáhlou oblast parku pokrývá jeden z největších a nejčistších deštných pralesů v Asii, poklad, díky němuž je Khao Yai zapsán od r. 2005 pod ochranou UNESCO. Džungle, vodopády, vodní toky, bohatá flora a fauna, hornatý terén, to vše zde na vás čeká. Je zde k vidění mnoho druhů ptáků, dále zde žijí malajští medvědi, tygři, gibboni, Nesmíme zapomenout na divoké slony, kterých tu žije něco mezi 200 - 300.

12 skrytých pokladů Thajska

Thajsko nejsou jen místa jistě vám už známá, jako Bangkok, Phuket, Koh Samui či Pattaya, ale též spousta jiných, čekajících jen na to, až je objevíte. Jak by se vám líbilo cestovat zpět v čase a pocítit starobylou atmosféru měst Lampang a Lamphun nebo si užít příjemně pomalé pomalé tempo poklidných městeček Nan a Phrae?


Můžete se také zaposlouchat se do šepotu chladivého horského vánku v provinciích Phetchabun a Phitsanulok nebo se ponořit zpět do dob legendární khmerské civilizace ve stínu starých chrámů v Buriramu a Surinu.

Ti, kteří mají rádi dobrodružství a treking, by se měli vydat do oblastí Loei a Chaiyaphum.

Ochutnejte poklady Chantaburi

Až dostanete chuť na lahodné čerstvé ovoce z místních sadů a farem, navštivte Chantaburi, kde zažijete autentickou atmosféru tamních trhů. Do Trangu se vydejte za výbornými ingrediencemi, které jsou základem vynikajících místních specialit, ale najdete je také na malých ostrovech s bílými plážemi a doslova průzračným mořem – Koh Mook a Koh Kradan.

Tropický Koh Phayam? Proč ne!

Za návštěvu jistě stojí i větší města jako Samut Songkhram nebo Nakhon Pathom, kde se moderní styl života snoubí s prastarými tradicemi – mezi největší lákadla patří nejen chrámy, ale také úchvatné plovoucí trhy. Ratchaburi a Suphan Buri jsou naopak města s pomalým rytmem života, obklopená horami a s neopakovatelnou atmosférou.


Pokud Vás naopak lákají dlouhé klidné pláže, relaxace a koupání v čistém teplém moři, zaujme Vás jistě oblast Rayong. Jestli preferujete ke koupání a relaxaci raději ostrovy, tak na vás čekají se svými zelenými mangrovovými háji a průzračným mořem „Thajské Maledivy“ v oblasti Ranongu – například Koh Phayam.


A pro ty, kteří už vše uvedené viděli a zažili, je tu ještě národní park Khao Luang s překrásnými vodopády a nejvyšší horou Thajska nebo růžoví delfíni v Nakhon Si Thammarat.