Wellness a zdraví

Kouzelné a zdravé thajské masáže

Kde jinde zkusit vyhlášenou thajskou masáž, než právě v Thajsku. Masáže najdete jak ve většině hotelů, resortů, na plážích, tak i ve specializovaných SPA centrech se širokou nabídkou procedur.


Terapeutové a maséři musí projít akreditovanými kurzy, aby poskytli svým návštěvníkům prvotřídní péči.


Tradiční thajská masáž je tou nejznámější – tato masáž celého těla se provádí přes volné oblečení, tlumí svalovou bolest, uvolňuje napětí a stimuluje krevní oběh působením na akupresurní body. Součástí masáže je i krátké protažení. 

Thajská masáž nebolí – nechte si doporučit intenzitu masáže tak, jak vám bude nejlépe vyhovovat.


Pokud byste i tak měli obavy, vyzkoušejte více relaxační olejovou masáž, masáž nohou, zad, hlavy, nebo rukou.


Nejproslavenější škola tradiční thajské masáže se nachází v Bangkoku v chrámě Wat Pho, kde se tomuto umění učí většina thajských masérů, dalšími vyhlášenými chrámy v Bangkoku jsou Wat Mahathat a Wat Parinayok.


Masáž si zde můžete dopřát i vy – anebo pro netradiční zkušenost se zúčastněte dvoutýdenního kurzu sami.

Chiang-Mai-00013224

Jóga a meditace v Thajsku

Vytváření zdravé harmonie mezi tělem a duší je pro Thajce běžný úkol. Tohoto úkolu lze dosáhnout praktikováním buddhismu, kam patří meditace a její důležitá role při zachování zdravého životního stylu.


Mezi hlavní meditační centra patří Suan Mok, 120 akrový chrám v Amphoe Chaiya v provincii Surat Thani, asi 600 km jižně od Bangkoku. Centrum přitahuje meditující z celého světa.


Meditační centra v Bangkoku zahrnují Wat Mahathat (naproti Sanam Luang), Wat Paknam, Wat Chonprathan Rangsarit a Wat Bowon Niwet (v Banglamphu), kde jsou pokyny podávány v anglickém jazyce.

Ozdravné meditační retreaty

Centra například nabízí 26 denní kurz meditace vippassana. Pokud nemůžete zůstat po celou délku kurzu, je možné zařídit pouze několikadenní studium, začátečníkům se však doporučuje, aby si během několik dní praktikování této meditace osvojili.


Instruktor začíná úvodním obřadem, během kterého účastníci slíbí dodržovat osm buddhistických principů, mezi které patří jen dvě jídla denně.


Účastníci poté obdrží instrukce a musejí se účastnit každodenní setkání s učitelem, kde diskutují o svém pokroku a dostávají další pokyny.


Cizí státní příslušníci musejí vyplnit formulář žádosti a předložit platný pas a vstupní vízum. Je vyžadováno bíle oblečení. Vhodný oděv lze koupit v obchodě přímo v chrámu. Strava a ubytování jsou poskytovány bezplatně. Přijímají se dary, které ale nejsou povinné.

Léčivé a uvolňující pobyty

Thajsko se rychlé stává hlavním městem „zdravé dovolené“.


V Thajsku najdete některé z nejvybranější wellness center ve světě. Thajská wellness centra, vybudovaná v klidném prostředí, často uprostřed bujné vegetace, divoké džungle nebo na břehu moře, přepisují knihu holistické filozofie.


Ošetření zahrnuje staré východní léčebné a relaxační techniky a evropské omlazující terapie. Některé přední hotely a resorty, které se věnují pouze zdravému omlazování, se nacházejí v Hua Hin, Phuketu a Ko Samui.


Řada menších zařízení na vás čeká ve všech větších městech po celé zemi. Luxusní resorty nabízejí léčebné a relaxační programy, které trvají více než týden. Během pobytu je možné zajít do obchodu, na masáž nohou, rukou, krku a šíje a/nebo ošetření obličeje a těla za méně než 400 bahtů.