Hory v Mae Hong Son

Mae Hong Son,  přezdívané jako “Město tří mlh” je hlavním městem jedné z nejhornatějších provincií v Thajsku. Při vaší výpravě do hor toho ale můžete navštívit mnohem víc, než jen zmiňovaný Mae Hong Son.

Cestu můžete začít v kouzelném městě Pai, které je asi 3 hodiny jízdy od Chiang Mai. Nejprve se vydejte do kaňonu Pai. Ideální čas na návštěvu je v pozdním odpoledni, před západem slunce. Klesající slunce na obzoru přikryje oblohu teplými barvami a rozlévá se po okolních hřebenech, vytvořenými erozí.  To vše dohromady skýtá nezapomenutelný a  romantický pohled.

Z kaňonu pokračujte do Ban Jabo, cesta trvá asi  30 minut jízdy autem. Tato malá vesnice kmene Lahu leží na hřebeni pohoří a je obklopena krásnou přírodou. Brzo ráno je pohádkově zahalena mořem mlhy. Pokud zde chcete přenocovat, můžete využít “homestay” (pobyt v rodině) u některé z místních rodin, která ho nabízí, nebo přenocovat v některém ze zdejších kempů.

Jakmile dorazíte do Mae Hong Son, navštivte chrám Wat Phrathat Doi Kong Mu. Se svými dvěma buddhistickými stúpami v barmském stylu je nejstarší památkou v provincii. V zadní části chrámu, poblíž parkoviště, je malá kavárna s pěkným místem k pozorování západu slunce. Pokud vám nevadí si ráno přivstat, vyrazte sem naopak za úsvitu, kdy je město pokryto hustou přikrývkou mlhy. Dalšími zajímavými chrámy ve městě jsou Wat Phra Non a jeho ležící Buddha v barmském stylu, nebo chrám  Wat Hua Wiang. Ten  v sobě ukrývá působivou repliku bronzové sochy Buddhy Phra Mahamuni v Mandalay a  nachází se  v blízkosti centrálního trhu, kam každé ráno přicházejí buddhističtí mniši pro výběr  almužen. Nejlepším způsobem, jak zakončit den ve městě Mae Hong Son, je procházka po jeho pěší zóně. Je lemovaná pěkně osvětlenými stúpami chrámu Wat Chong Kham, které se zároveň zrcadlí v jezeře, kolem kterého cesta vede.  Místní noční trh je malý,  ale rozhodně jeden z nejkouzelnějších v Thajsku.

Až budete z cestování unaveni, zastavte se v lázních Phu Klon Country Club Health Mud Spa. Mezi vyhlášenou službu patří  bahenní obličejové nebo celotělové masky a relaxace  v bazénu s minerální horkou vodou. Lázně jsou na okraji silnice č. 4001 vedoucí do velmi půvabné oblasti  Ban Rak Thai. Tento skrytý klenot s domky v čínském stylu a  s čajovými plantážemi Oolong, rozprostírajícími se kolem malého místního jezera, je ideální pro 2-3denní  pobyt a únik od ruchu velkoměsta. Pokud provincii navštívíte od poloviny října do poloviny prosince, těšte se záplavu velkých žlutých slunečnic na polích Thung Bua Tong Fields. Vidět tento 160hektarový úsek hory na vrcholu Doi Mae U-Kor zcela pokrytý žlutou barvou je velkolepé.