Vegetariánský festival na Phuketu: Festival devíti císařských bohů

Bezpochyby nejpopulárnější festival na Phuketu, každoroční Phuketský vegetariánský festival je pestrá oslava, která se koná během 9. lunárního měsíce čínského kalendáře, obvykle v září nebo říjnu. Tento festival, známý také jako Festival devíti císařských bohů, je úžasnou kombinací tradic. Vychází z  přesvědčení místní čínské komunity, že abstinencí od masa a jiných negativních stimulantů během festivalu dojdete k dobrému zdraví a čisté mysli. Oslavy trvají jeden týden.

Foto: shutterstock.com/Quality Stock Arts

Vegetariánský festival na Phuketu není pro slabé povahy. Festival je známý svými extrémními oslavami a nadstandardními, mnohdy šokujícími  rituály.  Rituály, většinou sloužící k vzývání bohů, jsou např. chůze po žhavém uhlí, koupel ve vroucím oleji a piercingy. Ty jsou však o dost razantnější než jak je známe z běžného života. Pro ty, kteří jsou vybráni jako duchovní média Devíti císařských bohů, nejsou činy sebepoškozování neobvyklé a každý rok posouvají své hranice výš a výš.

Historie vegetariánského festivalu na Phuketu

Existuje celá řada verzí o původu vegetariánského festivalu na Phuketu, ale nejrozšířenější je ta, že před mnoha lety cestoval slavný čínský operní štáb na Phuket, aby vystoupil pro čínské obyvatele ostrova. Krátce po příletu na ostrov však všichni členové sboru onemocněli. Když tradiční medicína nepřinesla známky uzdravení, rozhodli se všichni nemocní pěvci dodržovat přísnou veganskou dietu a také se pomodlit k devíti císařským bohům, aby si očistili těla a zároveň mysl. Během krátké doby se celý čínský operní štáb z nemoci  zotavil a každoroční Phuketský vegetariánský festival byl na světě.

Jak probíhají oslavy Vegetariánského festivalu na Phuketu

Ještě před začátkem samotného festivalu je ostrov několik dnů vyzdoben žlutými čínskými vlajkami. Různé čínské svatyně a chrámy na Phuketu podstupují velký úklid a zdobení.  V ulicích města Phuket jsou také postaveny a otevřeny  desítky stánků s vegetariánským jídlem. Samotné zahájení festivalu pak začíná vztyčením bambusové tyče v každé čínské svatyni na celém ostrově. Sloup má zvát devět císařských bohů na zem. Samotný festival je pak velmi barevný a hlasitý.  Doprovází ho průvody, zvuky ohňostrojů a samozřejmě velké množství nabídek vegetariánských jídel. Poslední noc Phuketského vegetariánského festivalu je velkolepou událostí. Během této noci nastává čas poslat Devět císařských bohů zpět. Během večera se oddaní ze všech čínských svatyní po celém ostrově scházejí do města Phuket a procházejí ulicemi do Saphan Hin. Téměř všude se odpalují ohňostroje. Po půlnoci,  jakmile oddaní pošlou Devět císařských bohů zpět, festival končí. Následující den jsou bambusové tyče z čínských svatyní odstraněny a uloženy pro příští rok.

Foto: Hotels.com

Kde zažít Vegetariánský festival

Festival probíhá na celém ostrově. Čínských svatyní je na Phuketu více než 40, přičemž nejstarší ze svatyní jsou barevné Jui Tui, Bang Neaw (z těch pak také přicházejí největší průvody) a svatyně Kathu. Průvod z Jui Tui představuje ženy oblečené jako čínské bohyně, mocné čínské válečníky i mladé oddané. Průvody jsou opravdu velkolepé a stojí za to se probudit brzy ráno a vydat se do města Phuket, abyste je viděli. Během průvodů se čínští válečníci sebepoškozují (např. bušením sekerami do zad nebo řezáním jazyka mečem). Účelem tohoto sebepoškozování je svést  na sebe zlé skutky a ochránit tak štěstí ostatních v komunitě.

Festival provází i některá pravidla, např, že během festivalu by neměli účastníci pít alkohol, samozřejmě nesmí konzumovat maso ani živočišné výrobky. Neměly by se ho účastnit  a sledovat těhotné ženy.

Celý festival je výjimečná týdenní událost. I když je často spojován s krví a bolestí, má festival hluboce zakořeněné tradice v místní čínské komunitě. Chcete-li splynout s místní komunitou, je nejlepší nosit bílé oblečení, pokud  se účastníte jakékoli oslavy nebo rituálu festivalu. Nezapomeňte být zdvořilí, když jste uvnitř čínské svatyně, protože je to posvátné místo a nezapomeňte si vzít fotoaparát, protože příležitostí k fotografování během vegetariánského festivalu v Phuketu je nekonečné! Začít takový festival na vlastní oči je těžko popsatelný zážitek.