PHUKET – ideální místo pro dovolenou

Vůbec první destinace, která se v Thajsku  po pandemické přestávce otevírá turistům, je oblíbený ostrov Phuket. A to konkrétně 1. července 2021, pro plně očkované turisty bez povinnosti pobytu v karanténě.  V tento den také obnoví hlavní letecké společnosti svá spojení na Phuket. Ostrov rozhodně patří mezi vůbec nejoblíbenější destinaci jihovýchodní Asie. Zároveň je to také největší ostrov Thajska, kde můžete zažít nespočet úžasných dobrodružství.  Pokud jste zejména příznivci plážové dovolené, vydejte se na západ ostrova, kde jsou jedny z nejlepších pláží. Od pláže Mai Khao na severu až po Rawai na jihu, každá pláž má svůj osobitý charakter a každý si najde tu svou podle svých preferencí a představ. 

A v jakém období je nejlepší tuto destinaci navštívit? Ideální doba pro návštěvu může být vlastně celý rok. Samozřejmě v některých částech roku je zde tepleji a jindy jsou zase větší deště, ale nejedná se o žádné zásadní výkyvy. Nejoblíbenější období pro návštěvu mezi turisty je ale rozhodně mezi listopadem a březnem.

Zmiňované pláže jsou hlavním lákadlem návštěvníků, ale na Phuketu na vás čeká spousta dalších atrakcí a míst, která bychom vám chtěli doporučit.

Ale teď už se pojďme podívat na to, co vás na ostrově Phuket čeká za atrakce. Je jich totiž opravdu hodně.

 1. Wat Chalong
A picture containing clock, outdoor, sky, tower

Description automatically generated
Wat Chalong

Bude to znít jako paradox, ale pokud vyhledáváte klidné místo, tak ho najdete přímo v srdci rušného Phuketu, v krásném chrámu Wat Chalong. Tento chrám patří mezi nejstarší (z roku 1837) a nejnavštěvovanější chrámy na Phuketu

Wat Chalong lze definovat jako komplex několika budov  v krásné zahradě, kterým vévodí nádherně zdobená, 60 m vysoká, 3 patrová  stupa  (chedi), ve které se dokonce nachází tříska úlomek kosti Buddhy. Najdete zde také zlaté nástěnné a stropní malby, u kterých doporučujeme strávit více času a detailně je prozkoumat. Pokud stupu navštívíte, tak nezapomeňte v nejvyšším patře navštívit i terasu, ze které se vám nabídne krásný výhled na celý komplex a přilehlé okolí.

TIP: Základním zvykem buddhistického náboženství je sundat si před vstupem do jakéhokoliv chrámu boty. Proto doporučujeme chodit v takových, které se dají jednoduše vyzout a pak zase obout.

 1. Phuket Old Town

V blízkosti výše zmíněného chrámového komplexu leží stará část města Phuket, která také určitě stojí za návštěvu.

Vznik staré části města se datuje do začátku 19. století, kdy na Phuket přišli obchodníci z Evropy a Asie a chtěli zde vydělávat peníze těžbou cínu. Díky obchodu se město mohlo rozvíjet. Výsledkem jsou, dnes již staré, barevné budovy, které jsou směsicí koloniální a asijské kultury.

Dnes ve starém městě najdete spoustu obchodů provozovaných místními obyvateli. Prozkoumejte malé barevné uličky, navštivte  malé chrámy, třeba čínskou svatyni Jui Tui. Zavítejte do  muzea,  dejte si něco dobrého v tradiční restauraci nebo v jedné z mnoha malých kaváren. V poslední době se ve městě objevují i zajímavé street artové malby. A určitě si nenechte ujít  „Phuket Walking Street“ s vyhlášeným trhem. 

 1. Vyhlídka Karon

Phuket dostal své jméno podle místního označení pro kopec. Na celém ostrově tak najdete hned několik krásných vyhlídek z různých vrcholků kopců. Mezi jednu z nejznámějších vyhlídek patří ta s názvem Karon. Z této vyhlídky se vám nabídne panoramatický výhled na tři hlavní pláže Phuketu.

Ačkoliv je místo mezi turisty opravdu populární, bylo by hříchem ho nenavštívit a nezachytit ikonický obrázek třech zátok.

 1. Vyhlídka Promthep Cape

Další oblíbenou vyhlídkou je rozhodně Promthep Cape. Je sice méně známá než vyhlídkové místo Karon, ale zato je mnohem více navštěvována místními obyvateli. To je i jedním z bodů proč je návštěva vyhlídky zajímavým zážitkem.

K této vyhlídce se pojí ještě jedna zajímavost. Konec mysu ležící právě u vyhlídky je nejjižnějším bodem celého ostrova. Vyhlídku doporučujeme navštívit při západu slunce, kdy pořídíte díky nezaměnitelnému světlu krásné fotografie.

 1. The Big Buddha

Mezi nejznámější atrakce  na ostrově Phuket patří rozhodně kolosální socha velkého Buddhy. Socha je téměř 45 metrů vysoká a sedí na vrcholu Nakkerdských kopců u zálivu Chalong Bay. Sochu můžete tedy z jižní části ostrova vidět téměř odkudkoli.

Celá socha Buddhy je obložená krásným barmským bílým nefritovým mramorem se zlatými detaily. Socha je na pohled opravdu úžasná a slovy nepopsatelná. Celá stavba začala až v roce 2002 a ještě není stále dokončena. K soše vede 94 schodů a je odtud krásný panoramatický  výhled  na ostrov. 

Jak už jsme zmínili v úvodu, tak i zde je potřeba při návštěvě dodržovat určitá náboženská pravidla, i proto, že zde přebývají mniši, kteří vám mohou požehnat, nebo si můžete zakoupit amulet pro štěstí. Každá žena by měla mít zakrytá ramena a kolena. Může postačit šátek omotaný kolem ramen a pasu nebo přímo na místě vám jeden půjčí.

 1. Večerní trhy

Nejlepším místem k seznámení s místní kulturou, ale hlavně i lokálními pokrmy jsou večerní trhy rozprostřené v různých místech ostrova Phuket. Večerních trhů, které na ostrově můžete navštívit existuje tedy hned několik. Většina trhů je pak otevřená až do pozdních večerních hodin a najdete zde různé pokrmy. Od různých druhů grilovaných ryb až po pečené škorpiony.

Nejznámějších večerním trhem je určitě ten v centru starého města Phuket „Phuket Sunday Walking street market“ , který najdete každou neděli od 16:00 do 21:00  na Thalang Road. Tato ulice je oproti jiným místům  v Thajsku na pohled uhlazenější, elektrické vedení je zde totiž vedeno pod zemí a ne na sloupech.  Na trhu najdete především spoustu skvělého jídla, pití, čerstvého ovoce, zmrzliny, ale samozřejmě i suvenýry, oblečení, vše promícháno s vůněmi, barvami, lidmi, je to zkrátka trh se vším všudy. 

 1. Golf
Blue Canyon Country Club, Phuket

Pokud jste milovníky golfu, tak i zde na ostrově Phuket si určitě přijdete na své. Na ostrově je 7 hřišť, kde můžete trénovat svůj odpal na jamku. Většina se nachází na severu Phuketu.

Pokud jste golf ještě nikdy nehráli, ale tento sport vás fascinuje a rádi byste jej zkusili, tak je možnost si na jednom z vámi vybraných míst pronajmout místního učitele golfu.

Golf je ideálním sportem k relaxu na dovolené. Jednou jej zkusíte a nebude chtít přestat.

 1. Central Festival Shopping Mall

Nové ikonické luxusní nákupní středisko, které nabízí í úžasnou škálu zážitků s více než 15 luxusními světovými značkami, 500 obchody, 300 outlety a  3 velkými atrakcemi, jako je akvárium, zábavní park a velkolepá podvodní restaurace. To vše doplňují kina, restaurace, kavárny, masáže.  Central Phuket kombinuje přírodu aspekty s aspekty thajského umění, kultury, literatury a moderní architektury, které jste nikdy předtím neviděli v nákupním středisku.

 1. Sloní park Phuket

Máte rádi slony? A chtěli byste se s nimi setkat?  Navštivte jednu ze sloních stanic na Phuketu, kde budete moci slony nakrmit a obdivovat tato majestátná zvířata zblízka v jejich přirozeném prostředí.

 1. Hanuman World

Na dobrodružné povahy čeká Hanuman World. Projděte se v korunách stromů a zkuste zipline v džungli. Adrenalinový zážitek, na který se nezapomíná.

11. Zábavní vodní parky

Cestujete s celou rodinou? Pak vám určitě přijde vhod tento tip na výlet. I na thajském ostrově Phuket lze zažít vodní dobrodružství. Vyberte si jeden ze čtyř aquaparků a vyrazte s celou rodinou zažít vodní radovánky. Děti se unaví a vy si mezitím krásně odpočinete.

Na ostrově Phuket naleztene tyto vodní parky: 

 1. Andamanda Phuket – Kathu
 2. KC Kathu Connection – Kathu
 3. Blue Tree Phuket – Bangtao
 4. Splash Jungle Water Park – Mai Khao Beach

Chystáte se na dovolenou na Phuket a máte další otázky týkající se vaší cesty? Neváhejte nás kontaktovat! Rádi vám s plánováním vaší cesty pomůžeme a poradíme.