Thajský lesní komplex Kaeng Krachan byl přidán na seznam UNESCO

Lesní komplex Kaeng Krachan byl zařazen na seznam světového dědictví UNESCO, což z něj činí už šesté místo v Thajsku, které bylo zařazeno na tento světový seznam nevšedních a krásných míst.

Rozhodnutí přidat Kaeng Krachan na seznam UNESCO bylo učiněno na 44. zasedání výboru pro světové dědictví, které se pořádalo online a bylo vysíláno z čínského města Fuzhou.

Lesní komplex Kaeng Krachan, který se nachází v největším thajském stejnojmenném národním parku, se rozkládá na 464 000 hektarech a leží ve třech provinciích, jimiž jsou Prachuap Khiri Khan, Phetchaburi a Ratchaburi.

Jedná se již o třetí místo přírodního dědictví po chráněných lokalitách Thungyai-Huai Kha Khaeng Wildlife Sanctuaries, které bylo zapsáno v roce 1991 a lesním komplexu Dong Phayayen-Khao Yai, které bylo zapsáno na seznam UNESCO v roce 2005.

UNESCO popisuje lesní komplex Kaeng Krachan jako bohatý na biologickou rozmanitost. Najdeme zde například smíšené listnaté lesy, horské lesy nebo také listnaté dipterokarpové lesy. V této oblasti žije velké množství ptactva, včetně několika světově ohrožených druhů. Lesní komplex je také domovem kriticky ohroženého krokodýla siamského, ohroženého asijského divokého psa a několika dalších ohrožených druhů volně žijících živočichů. Žije zde osm různých druhů šelem, včetně ohrožených tygrů, rybářských koček, levhartů obláčkových, koček mramorovaných, koček bažinných a koček bengálských.

Další tři thajská místa na seznamu světového dědictví UNESCO jsou památkami kulturního dědictví; jde o archeologické naleziště Ban Chiang, historické město Ayutthaya a historické město Sukhothai a další přidružená historická města.