Phi Ta Khon Festival (Festival duchů)

Někteří lidé mají z duchů obavy. Ale během Phi Ta Khon festivalu v provincii Loei, není třeba žádné obavy mít. Během třídenních oslav s pestrobarevnými maskami vás čeká jen zábava.

Slovní spojení  “Phi Ta Khon” může být vykládáno dvěma způsoby: jeden, pocházející z příběhu Phra Vessandorn, vypráví, že když princ Phra Vessandorn (poslední zosobnění Buddhy v pozemském světě) a královna Matsee vyšli z lesa, aby se  vrátili  do zpět do  města, duchové z lesa následovali vesničany, aby poslali Phra Vessandorna zpět do lesa. Původní znění bylo  “PheeTam Khon” (duch sledující muže), výslovnost se časem změnila na  Phi Ta Khon.

Jiná verze vypráví,  že tradice Phi Ta Khon  je hrou k uctívání duší předků. Lidé v Dan Sai totiž věřili, že zesnulí předkové se po smrti stali posvátnými.

V dnešních dnech je  Phi Ta Khon Festival unikátní oslavou, konající se každoročně v červnu. Během festivalu se koná mnoho tradičních rituálů a buddhistických ceremonií v chrámu Wat Phon Chaield. Mezi jednu z ceremonií patří i předčítání 13 kázání o životě Phra Vessandorna (o předchozím životě Buddhy).  

Jako doplnění se koná průvod vesničanů, kteří tančí a mají přitom na sobě bohatě zdobené masky, vyrobené z kokosového dřeva. Vršek masky je vyrobený z pařáčků na vaření lepkavé rýže (sticky rice), díky kterým vypadají vyšší. Průvod doprovází mnoho zajímavých aktivit, jako živá hudební vystoupení, kulturní show a prodejci jídla a různých místních výrobků.