Jóga a wellness v Thajsku

Thajsko je určitě jedna z nejlepších destinací,  kam se vydat za wellness pobyty. Kromě skvělých služeb vás okouzlí krásná exotická krajina.  Nejvyhledávanější místa k wellness  pobytům jsou  Koh Samui, Ko Phangan, Phuket, Krabi, Chiang Mai, Hua Hin a Bangkok. Důležité je i to, že Thajsko je díky svému klimatu celoroční destinace s průměrnou teplotou 30°C.  Nejlepší doba na cestu pro návštěvu Thajska je během listopadu – dubna. Mimo hlavní sezonu v období květen–říjen vás zase mohou nalákat výhodnější nabídky leteckých společností a v některých místech Thajska je krásné počasí i v tomto období.

Ať už chcete jet do Thajska jako jógový instruktor se svou skupinou, zúčastnit se profesionálního školení pro lektory, nebo si jen zacvičit sami během vaší dovolené, Thajsko je pro vás vždy otevřené a má co nabídnout pro všechny možnosti.  Díky kombinaci nezapomenutelných scenérií, celoročního sluníčka, zajímavých aktivit a vyhlášeného thajského jídla, plného čerstvé zeleniny a bylinek vám návštěva Thajska jistě pomůže najít vnitřní rovnováhu a poskytne vám energii do dalších dnů.

Důležité je i to, že Thajsko je díky svému klimatu celoroční destinace s průměrnou teplotou 30°C.  Nejlepší doba na cestu pro návštěvu Thajska je během listopadu – dubna. Mimo hlavní sezonu v období květen–říjen vás zase mohou nalákat výhodnější nabídky leteckých společností a v některých místech Thajska je krásné počasí i v tomto období.

Pro milovníky pláže

Přitahuje vás krásná pláž, šumění moře, tyrkysově modrá voda ke koupání, čerstvé ryby a mořské plody, útulný bungalov v tropické zahradě, kokosové plantáže? Šnorchlování, lodní výlety po ostrovech, potápění, procházky po liduprázdné písčité  pláži? Pak je ideální místo pro váš jógový a wellness pobyt na thajských ostrovech a pobřeží.

Koh Samui a Koh Phangan:

Toto souostroví najdete na jihovýchodním pobřeží, v Thajském zálivu. Koh Samui je populární ostrov s pohodlným leteckým spojením.  Zvláštností  této oblasti je, že je zde trochu jiné klima, takže sem můžete cestovat i v období, kdy může jinde v Thajsku pršet (tzn. červen–září). Koh Samui je populární ostrov s pohodlným leteckým spojením.   Je hornatý, porostlý kokosovými palmami a nabízí mnoho aktivit. Najdete zde jak rušná malá městečka, kam si večer zajdete do dobré thajské restaurace, tak klidná malá letoviska pro ty, kteří dávají přednost klidu.  Najdete zde programy jógy, detoxikační programy, meditace, masáže, holistické pobyty a mnoho dalších zajímavých služeb.  Kromě klasické jógy si můžete zkusit i SUP jógu na paddleboardu na moři. Rezorty, které nabízejí programy zaměřené na wellness a zdravý životní styl jsou např. Kamalya (www.kamalya.com)  a Six Sense ( www.sixsenses.com)

Koh Phangan je sousední ostrov, kam  se dostanete lodí z Koh Samui nebo z pevniny. Je o něco klidnější, než sousední Koh Samui. Jemné písečné pláže, lemované vzrostlými palmami a z druhé strany průzračným mořem, tak jistě vypadá ráj.  V krásném zálivu přímo na pláži leží The Sanctuary Resort (www.thesanctuarythailand.com) a nabízí jógu, wellness, detox, masáže, bylinkovou saunu, vegetariánské, detoxikační a raw menu.

Phuket

Největší thajský ostrov, snadno přístupný díky mezinárodnímu letišti, se nachází na západním pobřeží v Andamanském moři. Hlavní sezóna je zde od listopadu do dubna, od května do října je monzunové období.  Phuket je ideálním místem i pro náročné cestovatele, najdete zde množství luxusních a kvalitních hotelů a wellness center.  Jedním z nich je např. Amatara Wellness Resort (www.amataraphuket.com), který nabízí skvělé wellness programy se zaměřením na tělo i duši. Suuko Wellness and Spa Resort (www.suukowellness.com) nabízí zase autentické zážitky, vycházející z thajských tradičních postupů, které jsou spojené i  s jídelníčkem a cvičením sestaveným individuálně na míru. Na Phuketu je toho také mnoho k objevování, například  město Phuket Town, které je vystavěno v čínsko-portugalském stylu a nebo nádherná  zátoka Phang-Nga, s malebnými ostrovy. Nezapomeňte ochutnat ani místní vyhlášenou kuchyni.

Dalším známým letoviskemv jižním Thajsku, jehož velkým bonusem je mezinárodní letiště, je Krabi. Okouzlí vás nádhernými výhledy na pískovcové skály, romantickými zálivy s písečnými plážemi,  stejně tak i poklidný život místních či živé  místními trhy.  Krabi je také dobrý výchozí bod k výletům na okolní ostrovy, např. na Koh Lantu či Phi Phi  Islands, kam se dá dostat i z Phuketu. I zde najdete mnoho míst, nabízejících Spa, wellness, detoxikační nebo anti-stresové pobyty.  Jedním z míst, které se takovými službami zabývá, je Wareerak Hot Spring Retreat (www.wareerak.co.th), které je zvláštní i využitím přírodních horkých pramenů.

Přímořské letovisko Hua Hin leží cca 200 km jižně od Bangkoku. Je tedy ideálním místem pro ty, kdo chtějí být rychle po příletu do Bangkoku u moře.  Hua Hin je vyhlášené svými dlouhými písečnými plážemi, táhnoucími se podél pobřeží. Najdete zde příjemné malé hotely i luxusní ubytování. Hua Hin se může pochlubit celoročním stálým slunečným  počasím, bez mraků a přeháněk. Díky kombinaci kultury, historie, pláží, dobrého jídla a golfu je Hua Hin oblíbenou volbou návštěvníků. Milovníkům přírody si mohu užít i návštěvu blízkých národních parků Khao Sam Roi Yot a Kaeng Krachan. K pobytu si můžete vybrat např. úžasný resort Chiva-Som ( www.chiva-som.com) , který nabízí jedinečné holistické, anti-stresové, wellness a detoxikační pobyty.

Ostatní wellness destinace

Chiang Mai, hlavní provincie v severním Thajsku, je snadno přístupná letecky. Dobrodružné povahy můžou zkusit pohodlný noční vlak  z Bangkoku. Nudit se v Chiang Mai určitě nebudete. Zkuste se stát na den ošetřovateli slonů, vydejte se na horu Doi Suthep s posvátným chrámem (horu můžete zdolat i na kole). Večer nesmíte vynechat návštěvu vyhlášeného nočního trhu „Night bazaar“ a pěších zón.   V Chiang Mai si můžete zkusit na řece SUP jógu na paddleboardu, s malebným historickým centrem v pozadí. Kousek od centra najdete Mahasidha Yoga studio, které nabízí jógu, meditace a programy zdravotního životního stylu v příjemné atmosféře. Dalším zajímavým místem k návštěvě je Baan Hom Samunphrai (www.homprang.com), centrum tradičních thajských masáží a medicíny, využívající léčivé byliny.

Kanchanaburi / řeka  Kwai

Oblast v okolí řeky je opravdu to pravé pro ty, co mají rádi přírodu a relaxaci. Ubytování se zde nabízí ve škále od jednoduchých bungalovů, kde se přes den vypíná elektřina a ležíte v houpací síti s oblíbenou knihou, až po luxusní z teakového dřeva a s klimatizací. Nezapomenutelným zážitkem je pobyt v bungalovech přímo na řece, které jsou dostupné jen lodí.  Líně tekoucí řeka, džungle, klid. Ale i zde můžete dělat různé výlety, jako je návštěva   do sloních kempů, válečného muzea, Most přes řeku Kwai, projížďky lodí po řece, rafting.  Pro relaxaci si můžete  zacvičit jógu nebo se nechat hýčkat tradičními thajskými masážemi.

Když už budete v Thajsku, neměli byste vynechat návštěvu hlavního města Bangkoku.  Velkoměsto, kde se snoubí tradiční architektura s moderními mrakodrapy, kde jezdí malé motorizované tříkolky tuk-tuk i moderní Sky train, kde mají skvělé jídlo na místních trzích či v uličkách Chinatown, ale i luxusní restaurace a Sky bary s ohromujícím výhledem na Bangkok, který nikdy nespí. V Bangkou najdete také celou řadu jóga studií a SPA salonů, které nabízejí skvělé thajské masáže, od tradičních thajských, přes olejové či aromaterapeutické nebo s horkými bylinnými kompresemi. Jedno z hlavních výukových míst tradičních thajských masáží je chrám Wat Pho. Užijte si chvíli jen sami pro sebe a nějakou masáž si dopřejte. Nezní to lákavě? Masáže působí příznivě nejen fyzicky (na bolesti zad a svalů), ale také psychicky (při únavovém syndromu a stresu).

Úroveň wellness služeb je v Thajsku velmi vysoká. Thajci mají smysl pro detail, takže každé wellness centrum dýchá jedinečnou atmosférou, exotickými vůněmi a profesionálními službami. Thajsko nabízí široký výběr nabídek masáží, detoxikačních programů, anti-stresových programů, zkrášlovacích pobytů, meditací, horké prameny, kurzy thajské kuchyně, kde se seznámíte do detailu s vyhlášeným thajským jídlem Pro ty, kteří dávají přednost aktivnější dovolené, na vás čeká i pilates, TRX, aqua-aerobic, fitness, nebo tréninkové kempy Thajského boxu (Muay Thai). To vše na vás čeká v úžasném Thajsku.