Bangkok nabízí desítky různých možností, jak se po městě efektivně pohybovat. Od motorizovaných tříkolek (tuk-tuků) přes klasické taxi vozy či moto taxi, až po propracovanou vodní dopravu po kanálech, kterými je Bangkok protkán skrz na skrz.
V dnešním článku bychom vám rádi představili možnosti BTS a MRT neboli nadzemní a podzemní dráhy, která patří mezí ty nejefektivnější a nejspolehlivější formy dopravy a to zejména během dopravních špiček.
Ti, kteří v Bangkoku dlouhodobě žijí nebo ho již navštívili, tak určitě potvrdí, že pohyb po městě je v ranních a pozdně odpoledních hodinách značně omezen a silnice jsou plné automobilů. Díky využití BTS a MRT se z jednoho konce města na druhý přesunete rychle a pohodlně.
Nejprve si ale představíme, jaký je mezi zkratkami BTS a MRT rozdíl, jak je to s jízdným a na co je třeba při plánování myslet.
BTS neboli skytrain či česky nadzemní dráha se táhne ze severních oblastí Bangkoku přes řeku Chao Phraya až do jihovýchodních oblastí města. MRT je spíše metro / podzemní dráha a na povrchu vedou pouze některé části trasy. Vozy obou společností mají klimatizaci a pohodlné sedačky, takže se nemusíte bát, že by delší cesta skrze metropoli byla nepohodlná.
Kdy je možné MRT a BTS v Bangkoku cestovat?
První vlaky vyjíždí kolem 6 hodiny ranní a poslední kolem půlnoci. Provozní doba se může lehce lišit o víkendech a svátcích.
BTS v současné době pokrývá 52 stanic a má dvě linky. Denní průměr přepraveného počtu cestujících je kolem 700 000 lidí. MRT přepravuje průměrně 500 000 lidí v současné době provozuje 53 stanic a stejně jako BTS, tak i MRT plánuje velký rozvoj nových tras a stanic v blízké budoucnosti.
Jízdenky je třeba zakoupit pro oba systémy odděleně. V BTS můžete využít jednotlivé jízdné které je kalkulováno podle počtu ujetých stanic. Případně je možné si dobít tzv. Rabbit kartu a jízdné platit z ní. Pro MRT cestující využívají tokeny s RFID čipem či bezkontaktní kartu. Kromě toho, že je v Bangkoku BTS, MRT, tak existuje ještě letištní linka. Na všech je ale potřeba zakoupit vlastní – příslušnou jízdenku. Jízdné z BTS nelze na MRT či letištní lince využít a není tomu možné ani naopak. V současné době probíhají diskuze, jak všechny systémy spojit, aby cestující mohli využít jednu kartu pro všechny tři druhy transportu, které v tomto článku popisujeme. Jízdenky je možné zakoupit v automatech v jednotlivých stanicích případně využijte okénko ve stanicích. S personálem se dorozumíte anglicky.
Mezi jednotlivými linkami lze přestupovat. Velké přestupní stanice jsou například Sukhumvit / Asok, Bang Wa, Phaya Thai, Saladeang / Silom, Mo Chit / Chatuchak Park, Ha Yeak Lat Phrao/ Phahon Yothin.
Tipy, které je dobré vědět, než se do Bangkoku vydáte.
Turistická policie a její zaměstnanci mluví dobře anglicky – můžete je najít skoro na každé velké stanici. Většina hotelů a hlavních obchodních center je spíše v blízkosti BTS. Ubytování hledejte v jeho okolí.. V každé stanici je kontrolní bezpečnostní brána, takže pokud máte vodu, spreje či ostré předměty s sebou – počítejte s tím, že vaše zavazadlo bude prohledáno.
Cestování po Bangkoku je pohodlné. Pokud nechcete na letišti využívat taxi služeb, tak se do města pohodlně dostanete letištní linkou a následně můžete přestoupit na BTS či MRT.