TAT oslavuje Festival Loi Krathong 2020 v období “nového normálu”

Každý návštěvník je povinen se před účastí registrovat, tak aby se mohl zúčastnit hlavní oslavy v Ayutthaya pod názvem “Delightful Colours of the River, Loi Krathong Celebrations 2020” a dalších oslav na pěti jedinečných místech, včetně oslav v hlavním městě Bangkok.

Bangkok, 19. října 2020 – Thajský úřad pro cestovní ruch (TAT) pořádá oslavy na počest známého festivalu pod názvem „Delightful Colors of the River, Loi Krathong Celebrations 2020“ v destinaci Ayutthaya a v pěti dalších unikátních destinacích – Chiang Mai, Sukhothai, Tak, Samut Songkhram a Roi Et. Tyto oslavy budou probíhat v souladu s novými nařízeními zabraňující přenosu COVID-19.

Loi Krathong je jednou z nejoblíbenějších kulturních akcí Thajského království. Tato událost připadá na noc 12. měsíce lunárního kalendáře, kdy měsíc dosáhne stádia úplňku. Místní touto oslavou děkují bohům řeky, uctívají Buddhu a zároveň nechávají odplout všechny starosti a smůlu po řece pryč.

Noc úplňku 12. lunárního měsíce letos připadá na 31. října a Thajský úřad pro cetovní ruch (TAT) plánuje k této příležitosti speciální aktivity v místě konání oslav, a tedy v Ayutthaya a dalších pěti provinčních místech.

Delightful Colors of the River, Loi Krathong Celebrations 2020, Ayutthaya

29. – 31. října 2020, Wat Mahathat, Ayutthaya Historical Park, Ayutthaya

Akce se vyznačuje tradičními způsoby oslav festivalu Loi Krathong, který ale zároveň odráží slavnou éru Ayutthaya. Mezi nejdůležitější body oslav patří jedinečná kulturní představení; tradiční krathongský průvod a ohňostroj; trh s různými ručně vyráběnými produkty a vystoupení předních thajských umělců a kapel.

Festival Yi Peng 2020, Chiang Mai

31. října – 1. listopadu 2020, na různých místech v centru města, Chiang Mai

Mezi hlavní aktivity zde patří velký krathongský průvod v sedmi různých oblastech této provincie – Three Kings Monument, Tha Phae Gate, Chang Phuak Gate, Suan Dok Gate, Somphet Market Intersection, Chiang Mai Gate a obecní úřad v Chiang Mai. Jako další bude k vidění „Tam Phang Patit Song Fa Haksa Mueang“ (Rozsvícení lampionů jako symbol ochrany města). Návštěvníci se také budou moci seznámit s životem místních, historií a kulturou daného místa. Festival bude také k dispozici online na www.yeepengonline.com.

Sukhothai Loi Krathong a Festival svíček 2020

23. října – 1. listopadu 2020, v historickém parku Sukhothai

Zde jsou veškeré činnosti oslav festivalu Loi Krathong zaměřeny na aktivity typické pro konkrétní oblast Sukhothai, a to včetně každodenního ranního ceremoniálu a dalších jedinečných činností.

Festival Loi Krathong Sai a tisíc plovoucí lucerny 2020, Tak

31. října – 1. listopadu 2020 v Lan Krathong Sai u řeky Ping, na úpatí mostu Somphot Krung Rattanakosin Song Roi Pi, Tak

Slavnostní přivítání devíti královsky inaugurovaných krathongů (pozn.: krathong = košíček zdobený listy a květinami) a lampionů. Každý z nich vyrobený od Jeho Veličenstva krále Vajiralongkorna a dalších osmi členů královské rodiny. Následuje vypuštění všech devíti královských krathongů a lampionů spolu s dalšími tisíci lampionů. Tento obřad symbolizuje prosbu o přijetí omluvy a žádost o požehnání od „Phra Mae Khongka“ (bohyně řeky). Součástí budou také různé soutěže a prodej lokálního zboží.

Festival Loi Krathong Kap Kluai Mae Klong 2020, Samut Songkhram

31. října 2020 ve Wat Phummarin Kudi Thong, Samut Songkhram

Zde je nejvýznamnější událostí slavnostní přijetí tzv. Royal Inaugurated Lights a Krathongs, které se bude konat souběžně s průvody představující místní umění a kulturu. Celý průvod budou doprovázet zvuky thajských dlouhých bubnů a Nang Nopphamat. Součástí budou také další kulturní představení, retro trh, osvětlené lodě a mnohem více. 

Somma Nam Khuen Pheng Seng Prathip 2020, Roi Et

30. – 31. října 2020, ve veřejném parku Somdet Phra Si Nakarin a Bueng Phlan Chai, Roi Et

Zde bude na programu slavnostní vzdání úcty posvátným duchům města, slavnostní přijetí a následné a vypuštění královsky inaugurovaných Krathongů (pozn.: krathong = košíček zdobený listy a květinami). Dále je také součástí soutěž thajských lidových tanců pro 5 000 tanečních duetů, soutěž krásy, různé světelné a zvukové show, vypouštění krathongů vyrobených z kokosových skořápek a vystoupení předních thajských umělců.