Poznávejte s námi thajské ovoce III.

V dnešním článku vám představíme opět nějaké trochu neznámé exotické ovoce –  pitahayu (dračí ovoce), jackfruit (chlebovník) a cukrové jablko. V dílech předchozích jste se již dozvěděli něco o durianu, mangu, mangosteenu, guavě, rose applu a pomelu. Takže hurá za dnešní dávkou vitamínů!

Dragon fruit (pitahaya, dračí ovoce)

Foto: gardenerspath.com

Dračí ovoce, známé také jako pitaya nebo pitahaya, je jedním z nejkrásnějších a neobvykle vypadajících plodů, které můžete v Thajsku najít. Je velmi jemné ve své sladkosti a má texturu podobnou kiwi. Dračí ovoce lze konzumovat čerstvé lžící, nakrájet na plátky a ukusovat, nebo rozmixovat do šťáv. Dračí ovoce se sytě fialovou dužinou je sladší, ale vzácnější. Ještě vzácnější je žluté dračí ovoce. Doba sklizně je duben – říjen.

Foto: tastylicious.com

Jackfruit (chlebovník)

Foto: prayod.com

Jackfruit je velké ovoce, plody mohou dorůstat délky až  91 cm a vážit až  36 kg. Povrch je pokrytý kožnatou tlustou kůrou s hrbolky. Po jejím rozloupnutí odhalíte desítky žlutých voskových segmentů, z nichž každý obsahuje semeno. Jackfruit chutná sladce, ale ne příliš sladce. Je relativně suchý s robustní texturou, která je křupavá, když se jí ovoce syrové. Jakmile ho povaříte, připomíná textura téměř vařené maso. Jeho využití je dost všestranné. Jackfruit je nejlepší, když se konzumuje čerstvý, ale běžně se konzervuje v cukrovém sirupu a používá se v dezertech. Jeden z populárních je “ruam mit“, thajský dezert obsahujíc kromě jakfruitu ještě kousky kokosu a kokosové mléko. Jackfruit se také běžně suší a vyrábí se z něj hranolky a používá se jako přísada do slaných jídel, jako je thajské kari. Doba sklizně je leden – květen.

Custard (sugar) apple ( cukrové jablko)

Foto: samunpri.com

Toto zvláštní jablko, které vlastně není jablko, je velké asi jako tenisový míček a je pro něj charakteristická hrbolatá zelená slupka. Když je ovoce správně zralé, můžete ho snadno rozpůlit rukama. Uvnitř naleznete desítky bílých segmentů, z nichž většina obsahuje semeno. Cukrové jablko je nejlepší jíst lžící. Říká se mu také “pudinkové jablko”,  protože textura a chuť ovoce je podobná smetanovému  pudinku. Je skvělé,  zvláště když je chlazené. Doba sklizně je červen – září 🙂