21 neobvyklých atrakcí v Thajsku

Thajsko je domovem mnoha úžasných atrakcí. Od plovoucích fotbalových hřišť až po neobvyklé chrámy a nepředvídatelné skalní útvary. Zkrátka v každé oblasti Thajska najdete něco fascinujícího k návštěvě. Některé atrakce jsou dobře známé a snadno dosažitelné, zatímco jiné jsou mimo vyšlapané cesty turistů. V tomto článku si prohlédněte náš výběr 21 neobvyklých atrakcí, které můžete v Thajsku navštívit.

1) Ayutthaya: hlava Buddhy v kořenech stromů
Kamenná hlava Buddhy ve Wat Mahathat je jedním z míst, která musíte v Ayutthayi určitě navštívit. Toto místo je však opletené tajemstvím, protože nikdo jistě nedokáže určit, jak se samotná socha hlavy Buddhy mezi kořeny stromů dostala.

Hlava Buddhy v kořenech stromu, Wat Mahathat, Ayutthaya

Wat Mahathat pochází údajně ze 14. stolení, ale celý chrám byl zničen Barmskými jednotkami již v roce 1767 spolu se starobylým siamským hlavním městem Ayutthaya. Spolu s celým městem bylo útočníky zničeno i mnoho soch a obrazů Buddhy. Právě jedna z teorií hovoří o tom, že socha hlavy Buddhy zůstala ležet v místě, kde jednoduše rostl strom. Další teorie pak hovoří o tom, že v místech, kde se momentálně socha obrostlá stromem nachází, hlavu zanechali rabovači kolem 20. století. Ať už je skutečný příběh jakýkoliv, tak je to rozhodně pozoruhodný pohled, který si nesmíte nechat ujít pokud navštívíte Ayutthaya.

2) Bangkok: restaurace Cabbages & Condoms
Ne každý den se vám stane, že se můžete najíst v tematické restauraci s kondomy. V tomto trochu nepředvídatelném místě v centru Bangkoku najdete například lampy vyrobené z kondomů nebo rovnou celou sochu Santy s andělem.

Cabbages & Condoms Restaurant v Bangkoku

I přesto, že se zdá být restaurace zábavné povahy, tak za celým konceptem stojí důležité sdělení. Restaurace Cabbages & Condoms je duchovním místem Mechai Viravaidya, který se snažil prosadit myšlenku lepšího pochopení plánované rodiny a zároveň bezpečného sexu. Restaurace má slogan, který hrdě prohlašuje: „Naše jídlo zaručeně nezpůsobí těhotenství“. Zároveň restaurace pomáhá financovat Asociaci pro populaci a rozvoj komunity (PDA). Památný název restaurace pochází od Mechai Viravaidya, který říká, že kondomy by měly být stejně běžné a snadno dostupné jako základní potravina pro Thajce a to je zelí.


3) Bangkok: Robotí budova
Mnoho turistů v Bangkoku projde kolem této neobvyklé budovy ležící na Skytrain, aniž by se na ni vůbec podívali. Ale pokud se na ni opravdu podíváte, můžete jasně vidět, že je navržena tak, aby vypadala jako robot.

Robotická budova, Bangkoku

Thajský architekt, který budovu navrhl, se nechal inspirovat hračkou robotem svého syna. Původně byla tato budova postavena pro banku Asia, budovu však nyní obývá United Overseas Bank (UOB). Když byla stavba dokončena v polovině 80. let, byla to nejvyšší budova v oblasti Sathorn. Nyní jí už můžeme zařadit mezi ty relativně nižší budovy v hlavním městě ve srovnání s jinými výškovými stavbami, její osobitý design však stále vyniká.


4) Chachoengsao: Obří socha Ganesh
Na východ od Bangkoku leží provincie Chachoengsao, která je domovem pro řadu velkých soch Ganesh. Thajsko je převážně buddhistický národ, ale sochy a svatyně hinduistických božstev lze vidět po celé zemi. V Thajsku je bůh Ganesh se sloní hlavou známý jako Phra Phikanet. 30 metrů vysoký Ganesh na fotografii je k vidění v mezinárodním parku Khlong Khuean Ganesh právě v provincii Chachoengsao.

Khlong Khuean Ganesh Mezinárodní Park, Chachoengsao

Phra Phikanet je známý jako někdo, kdo dokáže odstranit překážky a je také známý svou láskou k výtvarnému umění. Thajci se často modlí k božstvu se sloní hlavou, když se chystají zahájit něco nového, ať už se záměr týká obchodu, nějaké zkoušky nebo třeba i svatby. Phra Phikanet je také spojován s úspěchem, bohatstvím a moudrostí.


5) Chaiyaphum: skála ve tvaru Světového poháru
Národní park Pa Hin Ngam v Chaiyaphum je oblíbený hlavně u thajských turistů, kteří si sem přicházejí užít scenérii a obdivovat neobvyklé skalní útvary. Název parku, který se nachází v severovýchodním Thajsku, se překládá jako „les krásných kamenů“ a právě milovníci fotbalu si všimli, že jeden ze skalních útvarů připomíná trofej Světového poháru.

“World Cup Rock” v Pa Hin Ngam, Chaiyaphum

Větrná a půdní eroze v Chaiyaphum dala vzniku charakteristickému skalnímu útvaru Pa Hin Ngam. Tato provincie je také domovem dalšího pozoruhodného přírodního skalního útvaru, Mor Hin Khao. Hovorově známý jako „thajský Stonehenge“. Mor Hin Khao je pár hodin jízdy od Pa Hin Ngam. A pokud se těchto neobvyklých skalních útvarů nemůžete nabažit, vycestujte ještě do provincie Isaan, Bueng Kan a obdivujte další z útvarů – vyhlídku Hin Sam Wan (skála tří velryb).

Mor Hin Kha, Chaiyaphum


6) Chiang Mai: vodopád Bua Tong
Namtok Bua Tong se nachází hodinu jízdy na severovýchod od města Chiang Mai, není však typickým vodopádem. Minerální usazeniny na vápencových skalách poskytují určitou přilnavost a tak je možné po vodopádu vyjít až nahoru.

Bua Tong vodopád, Chiang Mai

Pozor! Procházka po vodopádu však stále vyžaduje určité úsilí a budete vděční za lana, která jsou zde k dispozici. Tento zážitek určitě doporučujeme, protože ne každý den máte příležitost vylézt po vodopádu.

7) Chiang Mai: Elephant Poo Poo Paper Park
Věděli jste, že je možné ze sloního výtrusu vyrobit papír? Nyní máte možnost v Thajsku navštívit Papírový park Elephant Poo Poo v Chiang Mai a dozvědět se vše o celém procesu výroby. Od sběru výtrusu, jeho následného opláchnutí a vysušení jednotlivých vláken na slunci. Tato ekologická atrakce v Chiang Mai je vzdělávací, ale také zábavná pro celé rodiny, které si mohou vyzkoušet výrobu papíru.

Elephant Poo Poo Papar Park, Chiang Mai

Pouze finální výrobky lze zakoupit jak v parku tak i online nebo na různých nákupních místech v okolí Chiang Mai, včetně One Nimman a Central Festival.


8) Chiang Rai: Jungle Bubbles v Anantara Golden Triangle Elephant Camp & Resort
Chcete zažít neobvyklý zážitek z ubytování? Ubytujte se v jedinečném Jungle Bubbles v Anantara Golden Triangle Elephant Camp & Resort na okraji Chiang Rai. Přenocování se stane nezapomenutelné díky pozorování slonů v jejich přirozeném prostředí.

Jungle Bubbles, Anantara Golden Triangle Elephant Camp & Resort

Průhledné bubliny Jungle Bubbles poskytují úžasný výhled na přírodu a místní slony. V noci máte pak vynikající výhled na hvězdnou oblohu.

9) Chonburi: hora Buddha
Hora Khao Chi Chan je plátnem pro ohromující 130 metrů vysoký obraz Buddhy. Zlatý obrys Buddhy byl zde laserem vyrytý do skály v roce 1995 na počest Zlatého jubilea krále Ramy IX. Projekt byl iniciativou nejvyššího patriarchy – nejstaršího buddhistického mnicha v Thajsku.

Khao Chi Chan, nedaleko Pattaya, Chonburi

Khao Chi Chan se nachází v provincii Chonburi asi 30 minut jízdy jižně od Pattaya. Výlet lze zkombinovat s návštěvou nedalekého vinařství Silverlake a procházkouo po zahradách Nong Nooch.

10) Kanchanaburi: Dřevěný most v Sangkhlaburi
Nejdelší dřevěný most v Thajsku najdete v Sangkhlaburi v provincii Kanchanaburi. Formální název je Uttamanusorn Bridge, ale v Thajsku je běžněji známý jako Saphan Mon.

Saphan Mon, Sangkhlaburi, Kanchanaburi

Most je přes 400 metrů dlouhý a poskytuje fyzické i kulturní spojení mezi Kareny a Thajci v hlavním městě Sangkhlaburi na jednom konci mostu a na druhém konci s komunitou Mon v jejich vesnici. Každé ráno se místní lidé shromažďují na mostě, aby získali zásluhy a zároveň rozdali almužnu mnichům.

11) Ko Kood: stolování v korunách stromů
Na východním pobřeží Thajska nabízí krásný ostrov Ko Kood jedinečný kulinářský zážitek.

Restaurace v koruně stromu v Soneva Kiri, Ko Kood

V luxusní restauraci Soneva Kiri si hosté mohou pochutnat na jídle v korunách stromů bambusů. Zatímco si užíváte pohled z ptačí perspektivy z koruny stromu, speciálně vyškolení číšníci vám servírují jídlo prostřednictvím zipline.

12) Ko Panyee (Phang Nga): Plovoucí fotbalové hřiště
Plovoucí vesnice Ko Panyee v zátoce Phang Nga je sama o sobě jedinečnou destinací. Ale ještě neobvyklejší je skutečnost, že místní mladíci se rozhodli vybudovat fotbalové hřiště z naplaveného dřeva a šrotu.

Plovoucí fotbalové hřiště, Ko Panyee, Phang Nga

Je pozoruhodné, že tým s plovoucím fotbalovým hřištěm se etabloval jako jeden z nejlepších týmů v jižním Thajsku. Původní zchátralé hřiště bylo od doby, kdy bylo postaveno v 80. letech, několikrát upgradováno a lze ho vidět dodnes.


13) Krabi: semafor s jeskynním mužem
Semafory s jeskynním mužem v centru města Krabi jsou hodnou položkou do našeho seznamu neobvyklých atrakcí.

Semafor s jeskynním mužem, Krabi Town

Světla vzdávají hold skutečnosti, že Krabi má nejdelší historii nepřetržitého osídlení kdekoli v Thajsku. Archeologové dokonce objevili důkazy z doby před 30 000 lety, které ukazují, že ve vápencových jeskyních v okolí Krabi jsou pozůstatky života neandertálců.

14) Krabi: svatyně penisu v jeskyni Phra Nang
Zahraniční turisté, kteří jeskyni Phra Nang vidí poprvé, mohou být při pohledu na „svatyni penisu“ šokováni. Falické symboly jsou jsou však lingamové (tj. symboly, jejichž prostřednictvím je uctíván hinduistický bůh Šiva), a i když se toto západním očím může zdát zábavné, jedná se o posvátné místo a návštěvníci by proto měli přicházet s respektem.

Phra Nang, svatyně penisu

Podle místní legendy obývá jeskyně poblíž pláže Railay bohyně Phra Nang. Existuje mnoho různých příběhů přisuzovaných Phra Nang. Vyřezávané dřevěné lingamy – které jsou spojeny s plodností a mužností – jsou pro ni oběťmi. Místní rybáři sem stále chodí, aby Phra Nang uctili a požádali o bezpečnou cestu na moři.


15) Loei: Muzeum duchů Phi Ta Khon
Živý festival duchů Phi Ta Khon se každoročně koná ve čtvrti Dan Sai v Loei. Přesná data jsou potvrzena opravdu nedávno, ale obvykle se festival koná v červnu. Pokud se na samotný festival nedostanete přímo do Loei, můžete navštívit Muzeum duchů Phi Ta Khon.

Muzeum duchů Phi Ta Khon

Muzeum se nachází v areálu Wat Phon Chai a je zde k vidění výběr komplikovaně zdobených masek a kostýmů, které jsou nedílnou součástí festivalu duchů. Informace o exponátech jsou vysvětleny v thajštině a angličtině.


16) Lopburi: Opičí chrám
Ačkoli opice můžete vidět na různých místech po Thajsku, existuje jedno místo, které je synonymem pro opice: Lopburi.

Opičí chrám Lopburi

Město Lopburi se nachází asi 90 kilometrů severně od Bangkoku a při jeho návštěvě můžete vidět zajímavé historické khmerské chrámové ruiny. Nejznámější chrámovou zříceninou je Prang Sam Yod a právě v této oblasti se toulají tisíce opic, které používají chrám jako útočiště. Je to mimořádný pohled pro turisty, ale zdá se, že místní obyvatelé ze skutečnosti nejsou tolik nadšení. Existuje řada problémů, které můžou s rostoucí populací opic vzniknout. Na druhou stranu jsou místní obyvatelé, kteří tuto atrakci oceňují, protože přinášejí turistické příjmy. V Lopburi se dokonce koná každoroční festival Monkey Banquet Festival, skrz který se poděkuje místnímu obyvatelstvu makaků.

17) Pattaya: Sanctuary of Truth
Duchovní dílo bohatého thajského podnikatele – to je Svatyně Pravdy (“Sanctuary of Truth”). Tento komplex se skládá z galerie, muzea a náboženské budovy. Jednotlivé impozantní dřevěné konstrukce jsou stále nedokončené, proto je zde také k vidění ruční práce v dílnách. Pomocí těchto tradičních technik byla vytesána ze dřeva právě i celá Svatyně Pravdy.

Sanctuary of Truth

Práce na komplexu začaly v roce 1981 a očekává se, že budou pokračovat ještě několik let. Thajský podnikatel, který stavbu vytvořil, Lek Viriyaphant, zemřel v roce 2000. Mezi jeho další kulturní projekty v Thajsku patří také například Ancient City (poblíž Bangkoku) a Erawan Museum (viz níže).

18) Samut Prakan: Muzeum Erawan
Neobvyklá stavba představující muzeum. V horní části budovy je zobrazena podobizna sloního boha Erawana se třemi sloními hlavami. Hned jak budovu spatříte, budete vědět, že to bude netradiční zážitek.

Erawan Museum

Muzeum je dalším z projektů thajského podnikatele Lek Viriyaphant. Spolu s Ancient Siam (ležící také v Samut Prakan) a Svatyní Pravdy v Pattayi je Muzeum Erawan součástí dědictví Khun Lek, jehož cílem je zachování thajské kultury a umění i pro budoucí generace.

19) Samut Songkhram: Železniční trh Mae Klong
Tento úžasný trh v mnoha ohledech ztělesňuje Thajsko. Thajsko není jen zemí obchodníků a podnikatelů, ale také zemí, kde kreativita a přístup „mai pen rai“ neboli „vše je v pořádku“ překonává mnoho problémů. Trh Mae Klong byl založen ve chvíli, kdy se úřady rozhodly postavit zde železniční trať. Prodejci však místo nechtěli opustit a proto se důmyslně přizpůsobili.

Samut Songkhram, železniční trh Mae Klong

Pokud zde projíždí vlak, obchodníci jen srolují své stříšky od stánků a počkají až vlak projede, poté pokračují s prodejem. Železniční trh Mae Klong je v thajštině známý jako „Talad Rom Hoop“, což je volný překlad k skládání deštníků nahoru a dolů při průjezdu vlaků. Trh se nachází v provincii Samut Songkhram asi 45 mil jihozápadně od Bangkoku.

20) Si Saket: Chrám pivní láhve
Formální název tohoto neobvyklého chrámu v Si Saket v severovýchodním Thajsku je Wat Pa Maha Chedi Kaeo. Obvykle se však označuje jako Wat Larn Kuad („chrám milionů láhví“). Více než milion lahví – většinou zelené nebo hnědé pivní lahve – byly recyklovány a použity k výzdobě této budovy. Dokonce i uzávěry lahví byly recyklovány a použity k vytvoření mozaiky.

Si Saket, Chrám pivní láhve

Mniši v isaanském chrámu začali sbírat láhve v 80. letech a trvalo přesně dva roky, než dokončili hlavní chrámovou budovu. Od té doby se chrámový komplex ještě rozšířil a darované láhve od lidí umožnily dokončení dalších budov, včetně modlitebních místností, krematoria a toalet.


21) Yasothon: Obří ropucha
Obří socha ropuchy v Yasothonu, postavená v roce 2015, vzdává hold místnímu obyvatelstvu a příběhu ropuchového prince Phrayi Kankaka.

Obří ropucha, Yasothon

V příběhu, ropuchový princ porazí boha deště v bitvě a tím zachrání místní populaci. Na oplátku byla uzavřená dohoda o tom, že lidé si vždy řeknou bohu dešti ve chvíli, kdy budou připraveni na déšť vypálením raket do vzduchu. Stejný příběh je také původem každoročních raketových festivalů, které se konají po celém severním a severovýchodním Thajsku.


Obří ropucha má vyhlídkovou plošinu a muzeum. Vzdělávací centrum také vysvětluje nejen legendu o Phraya Kankak, ale také důležitost ropuch pro ekosystém, který zase pomáhá místním pěstovat různé plodiny, včetně rýže a melounů.