Thajský Nový rok neboli Songkran je tradiční thajský svátek, který se slaví po celé zemi každý rok od 13. do 15. dubna. Thajský Nový rok (Songkran) je typickou směsí thajských tradičních rituálů a lidového festivalu: slovo “Songkran” znamená “přechod” nebo “pokrok”. Tři dny festivalu Songkran jsou proto časem, kdy si připomínáme minulost a zároveň oslavíme přechod k něčemu novému. Nejdůležitější tradiční součástí festivalu Songkran je projevování úcty ke starším a členům rodiny. Ti mladší nalévají vodu do rukou svých rodičů a prarodičů, aby tak ukázali svou lásku a vděčnost. Na oplátku starší žehnají mladším a přejí jim štěstí a úspěch v životě. Tento zvyk vzájemného polévání vodou se v posledních letech rozvinul do pravidelných vodních bojů, které se bouřlivě konají na ulicích po celé zemi, takže návštěvníci by měli být vždy připraveni na to, že během těchto tří dnů budou od vody….
První ze tří dnů oslav, Maha Songkran, je posledním dnem starého roku, kdy lidé tradičně uklízejí své domy a připravují se na nadcházející slavnosti. Druhý den Wan Nao, lidé připravují jídlo pro buddhistické obřady a třetí den s názvem Wan Thaloeng Sok, nosí lidé připravené jídlem do chrámů, aby přinesli obětiny mnichům. Na tuto příležitost si často pořizují nové oblečení. V chrámech se omývají sochy Buddhy, aby se očistily, a na předním nádvoří chrámu se často staví z písku malé chedi (špičaté věže).
Během těchto tří dnů – a také před a po – probíhají po celé zemi bujaré oslavy, které se v jednotlivých regionech liší svými zvyky a tradicemi.
Bangkok
Největší oslavy Songkranu (někdy také nazývaného “Vodní festival”) se odehrávají v Bangkoku. Oslavy v chrámu Wat Pho a okolí jsou obzvláště působivé. Nejen zde, ale také na Ratchadamnoen Avenue, Khao San Road, Phra Athit Road a Sanam Luang atd. najdete mnoho pouličních stánků s tradičním thajským jídlem a pestrá kulturní představení, lákající návštěvníky.
Ayutthaya
V Ayutthaye se slaví Songkran (Vodní festival) nejvíce v historickém parku a před chrámem Viharn Phra Mongkon Bophit. Podle staré tradice se nejprve dávají mnichům obětiny a potom se zahájí omývaní soch Buddhy. Důležitou součástí tradičního festivalu je také vypouštění ryb a ptáků k zajištění dobré karmy, stejně jako květinový průvod, nebo novodobě soutěž Miss Songkran.
Sukhothai
Songkran se slaví také v bývalém hlavním městě Sukhothai; v historickém parku a jeho okolí se podle staré tradice omývají sochy Buddhy a staví se malé písečné chedis (špičaté věže). Pro návštěvníky je připravený plovoucí trh a četné stánky s občerstvením.
Chiang Mai
Songkran Festival v Chiang Mai je známý svými velkolepými průvody a soutěží krásy. Během velkého průvodu procházejí městem Chiang Mai bohatě zdobené průvody se sochami Buddhy za doprovodu hudebníků a obyvatel města. Před Wat Pra Singh lidé tvoří podle staré tradice malé chedis z písku. Mnoho tradičních kulturních představení ve stylu severního Thajska baví návštěvníky z celého světa.
Phuket
Festival Songkran v Phuketu se v posledních letech vyvinul ve Vodní festival. Právě na Phuketu na sebe lidé šplíchají a cákají vodu během festivalu nejvíce ze všech thajských oblastí. Nejen proto, že pokropení vodou prý přináší štěstí. Ale také proto, že poskytuje chladivý efekt, který může být přínosem pro zúčastněné vzhledem k vysokým teplotám v jižním Thajsku, kde v tomto období panuje období horka. Nejdivočejší vodní souboje se odehrávají zejména na pláži Patong a dalších oblíbených turistických místech.
Více informací o programu oslav Songkranu (Vodního festivalu) najdete na https://www.tatnews.org/2022/04/tat-announces-songkran-2022-festivities-in-new-normal/