Thajský box (Muay Thai)

Thajský box (Muay Thai) je thajské národní bojové umění, které má  své místo hluboce zakořeněné v thajské kultuře. Tradice Muay Thai sahá několik staletí  zpět do dob,kdy šlo o formu neozbrojeného boje, prováděného Siamskými vojáky. Cvičení  thajského boxu pomáhá posilovat tělo i mysl (sport přináší výbornou fyzickou kondici a zdraví). Můžete se mu věnovat i jen jako volnočasovému sportu, dále tento sport nabízí rozvoj většího sebevědomí a disciplíny. Při výuce „Muay Thai“ se  zaměřujete na obranné a útočné mechanismy, mezi něž patří: úder, kop, koleno a loket. Technikám Muay Thai se mohou učit muži stejně tak jako  ženy nebo děti…

UMĚNÍ THAJSKÉHO BOXU

Thajský box neboli Muay Thai je forma boje zblízka, s možnostmi využití devíti částí těla jako zbraně. Nazývají se „devět zbraní“ a zahrnují použití hlavy, 2 loktů,  2 rukou,2 kolen a 2 chodidel. Existuje 108 bojových metod pro obranu a útok. Úder „devíti zbraní“ je založen na fyzikálních principech od odstředivé síly, hybnosti, pružnosti až po  náklon. Krytí a útoky nejtvrdší části těla jsou prováděny pro pohlcení nárazu, stejně tak pro nejtvrdší údery, které mohou mít za následek i smrt protivníka. Muay Thai může být někým považováno jako násilné bojové umění, stejně tak jej lze chápat jako uměleckou formu kombinující ladnost s plynulostí  a úctu k soupeři. Častý je doprovod hudby na tradiční nástroje.

Thajský box
Czech-Muaythai-Association-FB.

Jednou z nejvýraznějších charakteristik thajského boxu je taneční rituál před každým bojem, takzvaný „Wai Khru“. Tento obřad slouží k vyjádření úcty a vděku k učitelům a trenérům. Wai Khru zároveň slouží jako závěrečná rozcvička před samotným bojem, téměř vždy doprovázen zvukem již zmíněných tradičních hudebních nástrojů. Hudba slouží  jako doprovod i při samotném boji. Tento způsob boje má hlubokou souvislost s thajskou identitou, jejíž obdobu bychom v jiných zemích (nebo bojových uměních) hledali velmi těžko. V následujícím odkazu můžete nalézt ukázky unikáních  bojových stylů thajského boxu (Muay Thai) https://www.madamscreator.com/ebook/muaythai/

MODERNÍ THAJSKÝ BOX (MUAY THAI)

Moderní thajský box (Muay Thai) zaznamenává neustálý vývoj. Bylo založeno mnoho  Muay Thai oddílů a kempů  s tréninkovým programem na vysoké úrovni. Budování  nových stadionů též přináší příležitosti pro rozvoj sportu.

Největší  důležitost je stále kladena  na udržení starobylé tradice rituálu Wai Khru. Spolu s fyzickým tréninkem a sportovní vědou se vyučují techniky zaříkávadel. Současně byly z tradičního základu vyvinuty nové styly a techniky thajského boxu od úderů kolenem, loktem až po kopy.

thajsky-box

Při návštěvě Thajska budete mít skvělou příležitost na zdokonalení Vašich  “Muay Thai” dovedností, stejně tak můžete zažít  Muay Thai zápasy z pohledu diváka. Ratchadamnoen Boxing Stadiums je hlavní stadion v centru Bangkoku, kde si turisté mohou zakoupit vstupenku a dopřát si zážitek s jedinečnou atmosférou. V posledních letech se i v dalších turistických destinacích, jako jsou Pattaya, Chiang Mai, Phuket, Phang Nga, Samui objevily stadiony, kde se neustále pořádají zápasy.

Thajský box (Muay Thai) je bojovým uměním a sportem, který podporuje fyzickou zdatnost prostřednictvím ladných pohybů v kombinaci silných a mocných úderů, která přitahuje novou generaci cvičenců. Mnoho Muay Thai klubů  nabízí krátkodobé i dlouhodobé kurzy, které mohou oslovit širší skupiny zájemců o tento krásný sport.

Na území České republiky byl zaznamenán velký zájem o Muay Thai již před třiceti lety a pomohl ke vzniku České Muaythai Asociace (založeno 19.října 1992), která úzce spolupracuje s Velvyslanectvím Thajského Království. Je považována za jedinou státem uznávanou sportovní asociaci pro thajský box. http://www.czechmuaythai.cz/