Thajsko posiluje kontrolní opatření COVID-19

Thajský úřad pro cestovní ruch (TAT) vám v následujícím článku poskytne aktuální informace týkající se posílení kontrolních opatření v souvislosti s pandemií COVID-19 v jednotlivých thajských provinciích. Ty jsou kategorizované jako maximálně kontrolované oblasti, vysoce kontrolované oblasti, kontrolované oblasti a oblasti pod přísným dohled Centra pro situační správu COVID-19 (CCSA).

Od 4. ledna 2021 vyhlásila CCSA po prudkém nárůstů nakažení 28 provincií za „vysoce kontrolované oblasti“. Patří mezi ně hlavní město Bangkok a další regiony znázorněné na obrázku výše.

Od 6. ledna 2021 pět provincií; jmenovitě Samut Sakhon, Chanthaburi, Chon Buri, Rayong a Trat byly kategorizovány jako maximálně kontrolované oblasti. Počet vysoce kontrolovaných oblastí nyní pokrývá celkem 23 provincií.

Maximálně kontrolované oblasti – jsou provincie, kde byl zjištěn vysoký počet případů nákazy COVID-19 ve více než jedné oblasti, a vláda zde na základě tohoto faktu zintenzivnila opatření pro vstup a výstup z oblasti a následné sledování kontaktů.

Vysoce kontrolované oblasti – jsou to provincie, kde byl zjištěn vysoký počet případů nákazy COVID-19 ve více než jedné oblasti.

Kontrolované oblasti – jsou provincie, které mají buď hranici s vysoce kontrolovanou oblastí nebo mají více než 10 nových případů.

Oblasti pod vysokým dohledem jsou provincie s méně než 10 případy, přesto jsou zavedena opatření k omezení šíření nákazy.

V hlavních turistických destinacích, které jsou Chon Buri, Rayong a Trat kategorizované v maximálně kontrolovaných oblastech, jsou následující důležitá opatření:

  • Zákaz jakýchkoli shromáždění, která by představovala riziko přenosu nemoci.
  • V podnicích a provozovnách, které mohou zůstat otevřené, musí být dodržována přísná opatření.
  • Stravování v prodejnách potravin a restauracích všech typů je povoleno od 6:00 do 21:00 a poté je povoleno jídlo zakoupit s sebou nebo v rámci doručovací služby, avšak prodej alkoholických nápojů určených ke konzumaci v místě prodeje není povolen vůbec.
  • Typ maloobchodních prodejen, které jsou obvykle otevřeny 24/7, musí být zavřené od 22.00 do 5.00 hodin.
  • Přísnější screeningová opatření na vstupních a výstupních bodech.
  • Jednotlivci, kteří se chtějí pohybovat v maximálně kontrolovaných oblastech, musí předložit svůj občanský průkaz spolu s dalšími požadovanými dokumenty, které schválí místní správa.
  • Přísnější vymáhání povinné 14denní karantény u rizikových osob.
  • Cestování mezi jednotlivými provinciemi se nedoporučuje.
  • Každý cestující je povinen podstoupit zdravotní prohlídku na kontrolních stanovištích v jednotlivých provinciích.

Ve vysoce kontrolovaných oblastech je nařízeno zavřít vzdělávací instituce na všech úrovních a to do 31. ledna 2021. Uzavření rizikových podniků ve vysoce kontrolovaných oblastech se může v jednotlivých provinciích lišit a tato nařízení můžou zahrnovat zábavní podniky a místa jako jsou hospody, bary, karaoke, masáže a lázně, také vodní a tematické parky; dětská hřiště; boxerské stadiony, boxerské tělocvičny a tělocvičny bojových umění; kliniky krásy; tetovací a piercingové salony; fitness centra; místa zdravotní péče včetně lázní a tradičních thajských masáží.

Podniky a provozovny, které mohou zůstat ve vysoce kontrolovaných oblastech otevřené za přísných opatření, se mohou v jednotlivých provinciích lišit a mohou pokrývat i všechny prodejny potravin a nápojů, včetně stánků s pouličním občerstvením, restaurací a bufetů; nákupní centra, obchodní domy a komunitní centra; výstavní sály a kongresová centra; konferenční zařízení hotelu; maloobchodní a velkoobchodní prodejny všech typů a velikostí; trhy, plovoucí trhy a bleší trhy; kadeřnické salony a kosmetické kliniky a místa pro manikúru / pedikúru; sportoviště všech typů, golfová hřiště a veřejné parky; botanické zahrady, muzea, vzdělávací střediska, historická místa, národní parky, veřejné knihovny, galerie umění, zoologické zahrady a podobná místa; kina a divadla.

Výše uvedená kontrolní opatření COVID-19 v thajských provinciích jsou doplňkem k „novým normálním“ praktikám, které jsou již celostátně zavedeny, včetně pravidelně prováděných screeningových testů tělesné teploty, předem určených oblastí, kde je nutné dodržovat sociální distanc, dále také používaní alkoholových gelů. Mezi opatření patří také sledování jednotlivých kontaktů. Zde je nutné, aby se všichni přihlásili a odhlásili buď pomocí naskenování QR kódu v aplikaci „Thai Chana“ nebo poskytnutím kontaktních údajů, které jsou zasílány příslušnému provinčnímu zdravotnímu úřadu.

CCSA doporučila veřejnosti, aby přijala preventivní opatření DMHTT, aby zabránila šíření COVID-19: D – distancování, M – nošení masky, H – mytí rukou, T – kontrola teploty, T – používání aplikace Thai Chana pro sledování kontaktů.

Všechny provincie v kontrolovaných oblastech a oblastech pod vysokým dohledem mají v rámci celostátního úsilí v boji proti pandemii zavést konkrétní kontrolní opatření v závislosti na míře rizika v dané oblasti. Všechny aktuální informace o neustále se měnící situaci je možné sledovat redakci TAT: https://www.tatnews.org nebo https://twitter.com/tatnews_org?lang=cs.