Thajsko oznamuje pátou fázi pro rozvolnění restrikcí od 1. 7. 2020

Thajský vládní kabinet odsouhlasil prodloužení nouzového stavu pro celou zemi na další měsíc – do 31. 7. 2020, protože v mnoha zemích světa pandemie koronaviru COVID-19 stále trvá a úroveň nebezpečného šíření je vysoká.

Bangkok, 1. července 2020. – Vláda Thajského království odsouhlasila od 1. 7. 2020 pátou fázi pro rozvolnění obchodních restrikcí a dalších aktivit. Nové směrnice je možné najít v Královském věštníku (Royal Thai Government Gazette)- konkrétně ve vydání ze 30. 6. 2020.

Prodloužení celonárodního nouzového stavu je platné do 31. 7. 2020. Podle vydání předchozích směrnic se jedná již o třetí prodloužení této vyhlášky, která byla poprvé uvedena v platnost 26. 3. 2020. Jejím cílem je umožnit vládním orgánům požadovat zavedená opatření ke kontrole přenosných nemocí a umožnit veřejnosti se brzy navrátit do normálního života.

Od 1. 7. 2020 dostali “zelenou” všechny zbývající zábavní podniky a aktivity se vracejí do běžného provozu od 1. července včetně těch, které již byly povoleny v předchozích fázích rozvolnění a zahrnují:

  • Nákupní centra, obchodní domy, komunitní centra, kongresové a výstavní prostory mohou obnovit normální provozní dobu. Nejdéle však mohou být v provozu do 22,00 hodin.
  • Obchody s příslušenstvím, supermarkety a podobné podniky mohou obnovit normální provozní dobu.
  • Hospody, bary, karaoke bary se mohou znovu otevřít až do půlnoci, ale propagační aktivity pro podporu prodeje jsou stále zakázány.
  • Prodej potravin a nápojů v restauracích, stravovacích parcích a hotelech je povolen i po půlnoci, ale prodej alkoholických nápojů není povolen mimo stanovené hodiny (11,00–14,00 hod. A 17,00 hod.).
  • Herní a internetové kavárny mohou obnovit normální provozní dobu, ale služby musí být omezeny na určené hodiny.
  • Lázeňské služby a sauny se mohou vrátit do běžných provozních hodin, jak stanovuje zákon.
  • Všechny podniky a činnosti, které obnovují normální provoz, musí podléhat vládním opatřením pro kontrolu nemocí. Provozovatelé podniků i zákazníci se musí při odbavování a odhlášení řídit pravidly pro sociální distancování a používat online platformu Thai Chana.

Thajský úřad pro cestovní ruch (TAT) by rád všem připomněl, aby se i nadále lidé řídili zdravotními a bezpečnostními postupy, aby chránili sebe i ostatní před infekcí COVID-19.

K těmto doporučením patří zejména udržování odstupu mezi lidmi, nošení respirátoru nebo látkové masky a časté mytí rukou. Vyvarujte se také přílišnému kontaktu s jinými osobami, neobjímejte se – zejména se zranitelnými skupinami lidí jako jsou starší lidé nebo s těmi, kteří mají pouze základní možnosti pro život, protože nerozumné chování v těchto skupinách obyvatel může zvýšit celkovou míru infekce a potenciálně vést k vážnému onemocnění snadněji než v jiných skupinách obyvatel.

Lidé se mohou zdravit prostřednictvím Wai (thajský pozdrav sepnutí rukou) ze vzdálenosti 1 nebo 2 metry. Při společném trávení času bychom měli nosit roušky, používat vždy vlastní talíře a příbory, abychom chránili sebe a své blízké před tímto onemocněním.

TAT pravidelně poskytuje aktuální informace o situaci v oblasti cestovního ruchu a COVID-19 v Thajsku v sekci TAT Newsroom (https://www.tatnews.org/).

Další informace a pomoc týkající se turismu v Thajsku získáte na kontaktním centru TAT 1672 nebo u turistické policie 1155.