Phrae a Nan

V Thajsku se ukrývá 12 skrytých pokladů. 2 z nich jsou malebné provincie Nan a Phrae, směrem na sever Thajska. Odbočte z nejznámějších turistických tras, zapomeňte na rušná města a přímořská letoviska s bujarým nočním životem. Tady se zpomalil čas a právě tady máte pořád možnost vidět to původní Thajsko.

Phrae


Stejnojmenné hlavní město této provincie patří k jedněm z nejstarších měst Thajska. Z Bangkoku se sem dostanete snadno letecky. Po přistání na malebném malém letišti na vás dýchne klid a pomalé tempo. V letech 1800 – 1940 byla tato oblast významná zejména těžkou teakového dřeva. Do dnes jsou pro městečko charakteristické teakové dřevěné domy, některé s krásným vyřezávaným zdobením.


Mezi vyhledávané patří hlavně Wong Buri Noble Teak House. Dvoupatrový růžový dům z let 1897-1907  má bohatě zdobená okna a štíty. Díky mnoha oknům a klenutým stropům uvnitř domu stále povívá příjemný lehký vánek a je zaplaven denním světlem. Domku se mezi místními říká, že je vystavený ve stylu “Perníkové chaloupky”, tento styl byl oblíbený za vlády Ramy V. Je přístupný veřejnosti, částečně funguje jako muzeum.

Další zajímavou dřevěnou stavbou je dům Ban Pratup Chai nebo Seri Thai Museum.

Samozřejmě ani v Phrae nechybí chrámy. Nejsvětější je chrám Wat Phra That Cho Hae, který pochází z 19.století. Koná se zde často mnoho buddhistických ceremonií. Je zasvěcený zejména těm, kteří se narodili v roce Tygra.

Wat Phra That Cho Hae

Další krásný chrám je Wat Chom Sawan v barmském stylu. V chrámu jsou mramorové sochy Buddhy a slonovinové desky s barmským písmem.

Až budete do Phrae plánovat cestu, jeďte sem o víkendu, Byla by totiž škoda přijít o místní víkendový trh. Ochutnávat různé exotické speciality a s úsměvem se snažit domluvit s místními trhovci je dobré zpestření cesty.


Zajímavé věci k vidění ale nejsou jen v hlavním městě. Za přírodou můžete jet do jeskyně Pha Nang Khoi. K ústí jeskyně vede 50 metrů dlouhá stezka. V jeskyni jsou různě tvarované stalagnáty a stalagmity. Jedny krápníky  připomínají ženu držící malé dítě, nebo zde najdete krápník ve tvaru srdce. K tomu se váže legenda o ženě, která  tak dlouho čekala na svého milého, až zkameněla.

Pokud vás nezajímají jeskyně, tak se vydejte k horkým pramenům Mae Chok nebo do národních parků Wiang Kosai nebo Doi Pha Khlong. Úžasné přírodní útvary jsou v Phae Mueang Phi, kde byla pískovcová půda erudována do sloupů různých tvarů. V dřívějších dobách bylo toto místo považováno za posvátné a i k tomuto místu se váže legenda, dle které zde kdysi stará žena našla stříbro a zlato, ale strážní andělé lesa jí nedovolili si cokoli odnést.

Phae Mueang Phi Forest Park, Phrae

V provincii Phrae pak můžete také narazit na různé místní komunity, které se zabývají např. tradiční výrobou a barvením látek, nebo eko-farem, kde se můžete leccos naučit o pěstování bylin. Některé nabízejí i home stay, nebo jsou vyhledávaným cílem těch, kdo rád dobíjí baterky při eko-tourismu.