Phrae a Nan

Nan

Ospalé město Nan má skvělou atmosféru. Takže pokud jste vyrazili do Thajska, abyste si odpočinuli od lidí a jen tak si užívali klidu, přijeďte sem. Do Nan se dostanete z Bangkoku letecky, nebo vlakem (v případě vlaku počítejte s cestou cca 10 hodin). Oblast Nan je oblíbená i mezi milovníky motorek, krásná krajina se zastávkami v malých vesnicích láká k dobrodružství.

Půjčte si tady jízdní kolo a projeďte si centrum města. Podobně jako v Phrae, i tady narazíte na úžasné domy z teakového dřeva. Mezi nejkrásnější patří 200 let starý Nan Noble House ( Hong Chao Fong Kham). Skládá se ze 4 částí, důmyslně propojených chodbami. Veškeré dřevěné části byly spojené bez použití kovových skob nebo hřebíků. Horní patro dnes  slouží jako muzeum. 

Nan Noble House ( Hong Chao Fong Kham)

Z muzea si zajděte do chrámu Wat Phumin. První zmínky o tomto chrámu jsou v místní kronice z roku 1596, chrám nechal vystavět tehdejší místní vládce. Chrám střeží dva velcí hadi Naka. Roku 1867 prošel chrám rekonstrukcí a některé nástěnné malby pocházejí zřejmě právě z tohoto období. Krásnou částí chrámu jsou bohatě vyřezávané dveře z teakového dřeva. U chrámu se o víkendu koná trh, kam místní rádi chodí. Posedávají pak na speciálních kobercích a vyprávějí si a dělají piknik, je to skvělá příležitost vidět, jak místní lidé žijí. Úžasný je i ranní trh, kde můžete pozorovat mnichy, jak si přichází ráno pro almužnu (musíte ale vyjít z pomalého tempa a ráno si přivstat). Chrámů k návštěvě je zde samozřejmě více, např. Wat Phra That Khao Noi, který pochází z 15.stol. a určitě najdete i další.

Kdyby vás náhodou bolely nohy, projeďte se místní “tramvají”, která jezdí 2x denně a proveze vás po městě.

Pokud vám přijde ospalé městečko stále moc živé, tak vyrazte do některé z místních vesnic a komunit, třeba Bor Kluea community, kde se dříve těžila sůl a vyvážela se dokonce až do Číny. Do dnes jsou zde malé solné studny. Zajímavostí je vidět Tai Lue community, jejichž dávní předkové přišli do Thajska kolem r. 1700 z Číny. 

Sin Thao or Rock Salt Pits

Nan je také vyhlášené výrobou a tkaním krásných látek.

Až vás omrzí i malé vesničky a budete chtít opravdu jen klid, tak hurá směr okolní rýžová pole (zelená barva prý uklidňuje a pohled na rozlehlá zelená políčka u vesnice Sapan je až kýčovitý).  Samozřejmě záleží na období, kdy se sem vydáte. Sever Thajska láká hodně lidí i kvůli přírodě. Národní parky Si Nan nebo Doi Khu Pha jsou toho důkazem. Krásné hory a chladivý vánek evokuje v člověku památnou větu “To jsou panorámata”.

Další téměř poznávací značkou severu Thajska je skvělá nudlová polévka Khao Soi. Až tady budete a budete unaveni vší tou krásou, dejte si ji k načerpání síly a těšte se na další den. V oblasti Nan a Phrae je toho totiž k objevování ještě dost.

Khao Soi-Northern Style Curried Noodle Soup with Chicken