Nejlepší potápěčské lokality – Similanské ostrovy

Potápíte se a hledáte v Thajsku místo, kde si toto hobby co nejvíce užijete? O Similanských ostrovech jste už slyšeli? Jedná se o jednu z TOP 10 nejlepších světových potápěčských destinací, takže byste si ji neměli nechat ujít. Zabírá 32.000 akrů a od roku 1982 byla tato oblast prohlášena za národní park. Turistická sezona zde začíná 1.listopadu a končí 30. dubna. Počet potápěčů a turistů zde bývá limitován, takže si cestu předem naplánujte.

Mu Ko Similan

Dostat se na ostrovy můžete buď přes cestovní kancelář, nebo přes agenturu, která pořádá potápěčské a šnorchlovací výpravy. Je jich mnoho k výběru, jen si zkontrolujte jejich licenci, pojištění, znalost jazyka a prostředí.

Souostroví se skládá s 9 žulových ostrovů, porostlých tropickým deštným pralesem a omývaných průzračným Andamanským modrým mořem. Pláže jsou písčité, příroda úžasná. Ostrovy najdete cca 65 km od pobřeží v provincii Phang Nga (cca 100 km od Phuketu). Patří k nejlepším potápěčským místům nejen v Thajsku, ale i v celosvětovém měřítku.

Jméno souostroví je odvozeno od malajského slova “sembilan”, což znamená “9”. Ostrovy jsou označené hlavně číslem, ale každý má i jméno. Seřazeno od severu k jihu: Koh Ba Ngu (č. 9), Similan neboli Ko Paet (č. 8), Payu (č. 7), Miang (č. 4, č. 5 a podle některých názorů i č. 6), Payan (č. 3), Payang (č. 2) a Hu Yong (č. 1). Hin Pousar, neboli “Sloní hlava Rock”, je některými alternativně označen jako číslo 6. Koh Bon, ležící 17 námořních mil severně od Ba Ngu, je součástí národního parku Similan – často mu bývá udělován čestný status č. 10.

Ko Hu Yong

Východní pobřeží ostrovů obklopují korálové zahrady, pokryté tvrdými korály, v útesech svažujících se až do hloubky 30 m. Na některých místech, např. “East of Eden” jsou velké korálové hlavy, pokryté měkkými vějířovitými korály, kde se prohánějí hejna barevných rybek. Potápění ve východní části ostrovů je relativně snadné a klidné a můžete si ho v klidu užít a vychutnat.

Západní pobřeží Similanských ostrovů společně se severní a jižní částí je již pro více náročné podmořské dobrodruhy. Mořské proudy víří kolem podvodních obrovských žulových balvanů, jejichž stáří je odhadované na 65 mil. let a které tvoří různé útvary, jako oblouky nebo tunely. Jednotlivá místa mají poetické názvy, jako “Christmas Point” nebo “Elephant Head Rock”. Podvodní skály jsou porostlé širokými vějířovitými korály, některé dosahují velikosti až 3 m a je téměř nemožné mezi nimi proplavat, jak jsou hustě naskládané vedle sebe.

I proto jsou Similany tak oblíbené, protože nabízí kontrast podvodních krás.

A na jaké podmořské obyvatele se můžete ještě těšit? U ostrovů č. 6 a č. 8 se vyskytují druhy korálů Staghorn, Foliose nebo např. Mushroom (Fungiidae). Mezi nimi proplouvají exotické rybky (cca 50 druhů) a schovávají se zde humři nebo murény. Samozřejmě jsou zde krásné škeble a můžete zde narazit i na mořské želvy. Jen v této oblasti (a oblasti Surin) můžete najít vzácný korál rodu Seriatopora histrix.

Snorkeler free dive with sea turtle Similan island, Phang-nga

Na pevninu můžete jít pouze na ostrovech č. 4 a 8. Jsou zde i krásné stezky s vyhlídkovými místy. Vezměte si s sebou proto dobrou obuv. Na ostatní ostrovy se nesmí vstupovat.

Největším ostrovem je ostrov č.8, jehož poznávací znak jsou obrovské kameny na pobřeží a jeden útvar připomíná plachetnici. Na tento ostrov se pořádají i jednodenní šnorchlovací výlety, takže pokud nemáte potápěčskou licenci nezoufejte, užijete si zde třeba jen se šnorchlem, nebo krásné koupání a plavání.

Ko Paet

Na ostrově č. 4 najdete ubytování, toalety, restauraci a půjčovnu stanů. Pokud se zde rozhodnete strávit noc, za odměnu si užijete krásný východ slunce.

Doporučení: Similany nabízejí více než než 25 potápěčských lokalit, rozmístěných na poměrně velké ploše a daleko od pevniny. Nejlepším způsobem, jak se potápět na ostrovech Similan, jsou tedy liveaboardy, protože tak opravdu zažijete vše a v uvolněném tempu. Pokud ale neholdujete vícedenním liveboardům, pořádají se sem různé výlety a výpravy, vícedenní i bez ubytování, takže si můžete vybrat, co vám vyhovuje.

Prosíme, buďte trpěliví a zdvořilí k ostatním potápěčům, protože někdy se může setkat více skupin lidí na jednom místě. Respektujte ostatní i okolní přírodu a její krásy 🙂