Ko Samui – Národní park Mu Ko Ang Thong

Oblast Mu Ko Ang Thong byla vyhlášena jako podmořský NP v roce 1980. Zabírá rozlohu 42m2 a zahrnuje 42 ostrovů. Najdete ji v provincii Surat Thani (jihovýchod Thajska), východně od ostrova Koh Samui ( cca 30 km).

Nejznámější ostrov je Ko Phaluai, kde se také nachází nejvyšší vrchol zdejší oblasti (396 m). Na ostrově se nachází jedna vesnice. Další je pak na ostrově Ko Wua Ta Lap, ostatní ostrovy jsou neobydlené. Ostrovy jsou hornatého původu, převážně s drsným vápencem.

Možná jste slyšeli o filmu “Pláž”, podle stejnojmenné novely od Alexe Garlanda, ve kterém hrál Leonardo di Caprio. Hlavní scény se natáčely na Phi Phi islandu, ale některé byly natáčené zde, na v NP Ang Thong.

Příroda

Ostrovy jsou pokryté převážně stále zeleným pralesem, kolem pláží a zátok rostou mangrovy. Mezi rostlinami se vyskytuje endemický druh orchideje Ang Thong Lady’s Slipper (Paphiopedilum Ang Thong). Co se týká fauny, podle správy parku zde žije 16 druhů savců (např. makakové dlouhoocasí, kočky leopardí, kočky rybářské, divoká prasata, vydry hladkosrsté), asi 50 druhů ptáků (mořští orli bělobřiší, luňáci, ledňáčci límcoví, zoborožci), 14 plazů a 5 druhů obojživelníků.

Foto: thainationalparks.com

Aktivity

Národní park je vyhledávaným cílem jednodenních výletů. Z okolních ostrovů sem organizuje cestu mnoho místních agentur, takže je snadné se sem dostat. Nejoblíbenějšími aktivitami jsou šnorchlování, kanoe, kajak, procházky, koupání. Na ostrovech není půjčovna lodí, vše si tedy musíte zajistit předem přes agenturu.

Na severních ostrovech je několik potápěčských lokalit. Přibližná hloubka je zde 10 m a viditelnost ale nebývá často moc dobrá, díky sedimentu z řeky Tapi, která se sem vlévá z pevniny. Nicméně i tak potápění v jedné z korálových zahrad vám dát příležitost vidět kromě barevných exotických rybek třeba mořské želvy. Nejlepší období pro potápění zde je únor – říjen, nejlepší viditelnost je od března do dubna.

Ostrov Ko Wua Ta Lap

Ko Wua Talap je hlavním ostrověm NP, kde sídlí i správa parku a je zde návštěvnické centrum (to najdete v zálivu Kha na severovýchodě ostrova). Správa pakru nabízí několik pokojů nebo stanů k ubytování a malou restauraci. Na ostrově jsou dvě bílé písčité pláže, které lákají ke koupání a šnorchlování. Ve vnitrozemí je pak jeskyně Bu Bok cave.

foto: thainationalparks.com

Na ostrově je také vyhlídkový bod, ke kterému vede 500 m dlouhá stezka, cesta vám zabere 25-30 min, místy je trochu náročná a musíte se přidržovat lana. Odměnou vám bude krásný výhled na okolní ostrovy národního parku.

Ostrov Ko Mae Ko

Na ostrově Ko Mae Ko najdete tyrkysové slané jezírko, kterému se říká Thale Nai. Jezero je propojené podvodními jeskyněmi s mořem. Z pláže vede cca 20 minutvá stezka ke krásné vyhlídce nad jezerem, obklopené vápencovými skalami. Na ostrově je také pár bílých písčitých pláží.

Ostrov Ko Sam Sao

Na tomto ostrově je mnoho pláží a je obklopený krásnými korálovými útesy. Je zde možnost táboření, ale stany si musíte půjčit na hlavním ostrova Ko Wua Ta Lap. Kromě tábořiště tady nejsou ani restaurace nebo obchody. Voda k hygieně se zde používá sbíraná dešťová, takže jí tady moc není.

Praktické informace na závěr

Jak se dostat do parku

Jediný způsob, jak se dostat do parku, je přes licencované tour operátory. Ti vás sem přivezou se skupinou v pronajatém člunu.

Při vstupu do NP se platí poplatek 200,- THB / os. (děti 3-14 let platí 100,- THB) – údaje k r.2024. Národní park je otevřený od 08:00 do 16:00. Park je uzavřený v období od 20 října do 20 prosince.

Na hlavním ostrově Ko Wua Ta je kemp a možnost ubytování. Ubytování musí být zarezervováno a zaplaceno předem, protože je k dispozici jen pár pokojů. Můžete si zde také zapůjčit stan. Na ostrově je jen jedna restaurace, poblíž návštěvnického centra.