V Thajsku se v průběhu let natočilo nespočet slavných filmů. Řada předních představitelů filmového průmyslu již v Thajsku někdy natáčela. Patří mezi ně například Denzel Washington, Robert De Niro, Leonardo DiCaprio, Sylvester Stallone, Roger Moore a Renée Zellweger.
Od Jamese Bonda přes Bridget Jonesovou až po Ramba – Thajsko najdete v některých opravdu výjimečných filmových trhácích. Kromě toho je filmový průmysl pro Thajsko důležitým zdrojem příjmů a představuje díky němu svou jedinečnou krásu a kulturu místních obyvatel.
V chronologickém pořadí uvádíme výběr 40 nejlepších filmů natočených v Thajsku. Nejsou to pouze klasiky (nyní myslíme například Cutthroat Island!), ale všechny obsahují pohádkově nádherné záběry úžasného Thajska.
1) The Ugly American (1963)
Film Marlona Branda je pozoruhodný z několika důvodů. Ačkoli velká část filmu The Ugly American byla natočena v Hollywoodu, tak Thajsko figurovalo jako “fiktivní” lokace pro některé scény filmu.
Například scéna s Chulalongkornovou univerzitou v Bangkoku je jedním z hlavních míst, kde se Thajsko použilo. Film je uměleckým ztvárněním skutečného života thajského státníka, který hrál předsedu vlády Sarkhanu Kukrita Pramoja zvoleného za předsedu vlády Thajska v roce 1975. Pokud budete v Bangkoku, tak návštěva elegantního tradičně-thajského domu, kde předseda žil, je mnohými průvodci doporučována.
2) The Big Boss (1971)
Film z dílny slavného Bruce Leeho. The Big Boss sleduje osudy mladého bojovníka z Číny, který emigroval do Thajska, aby mohl žít se svou rodinou. Najde práci v továrně na led, aby posléze zjistil, že jde o zástěrku pro drogovou operaci. Ve filmu je využita čtvrť Pak Chong v městě Nakhon Ratchasima v severovýchodním Thajsku.
3) The Man with the Golden Gun (1974)
Toto je nepochybně jeden z nejznámějších filmů natočených v Thajsku. The Man with the Golden Gun obsahuje řadu míst Bangkoku a okolí včetně Ratchadamnoen Avenue (poblíž Královského paláce), Ratchadamnoen Muay Thai Stadium, Muang Boran (starobylé město) a Damnoen Saduak (provincie Ratchaburi). Tento film je pravděpodobně nejznámější kvůli neuvěřitelné scenérii ze zátoky Phang Nga v jižním Thajsku.
4) The Deer Hunter (1978)
The Deer Hunter je jedním z mnoha filmů o vietnamské válce, jehož štáb využil Thajsko pro natočení nádherných záběrů. Film, který získal několik Oscarů, obsadil řadu hvězd včetně Roberta De Nira, Christophera Walkena a Meryl Streepové. Scéna z baru, kde se Walken zastřelil, byla natočena v Bangkoku v okolí Patpongu a tábor válečných zajatců s klecemi v řece byl natočen v NP Sai Yok v provincii Kanchanaburi.
5) The Killing Fields (1984)
Smutný příběh The Killing Fields a genocidy v Kambodži pod vedením Rudých Khmerů využil řadu míst v Thajsku jako záskok za skutečná místa v Kambodži. Například bývalý železniční hotel v Hua Hin (nyní Centara Grand Beach Resort and Villas) byl použit jako hotel v Phnom Penhu a také nějaká další místa v Bangkoku a na Phuketu.
6) Rambo (1985, 1988 and 2008)
Tři filmy ze série “Rambo” – First Blood Part II (1985), Rambo III (1988) a Rambo (2008) – byly částečně natočeny v Thajsku.
Krajina okolí Chiang Mai se v nich objevuje velmi často. Například v Rambo III je zobrazen horský chrám Wat Phra, který se nachází v pohoří Doi Suthep, stejně tak jako Wat Phra Tak Pha v Lamphunu. Během natáčení filmu Rambo v roce 2008 Sylvester Stallone zřejmě strávil spoustu času ve městě Chiang Mai a údajně byl pravidelným hostem restaurace The Duke’s poblíž mostu přes řeku Ping.
7) Good Morning, Vietnam (1987)
Tento film využil Bangkok jako náhradu za Saigon. Pokoje hotelu Malaysia v thajském hlavním městě se proměnily v rozhlasovou stanici, ze které vysílala postava Williamse – Adrian Cronauer. Thajská herečka Jintara Sukapat hraje milostnou scénu, která byla také natočena na Phuketu.
8) Kickboxer (1989)
V tomto filmu se Jean-Claude Van Damme učí Muay Thai, aby pomstil svého bratra. Kickboxer byl natočen na mnoha místech v Thajsku, včetně Bangkoku a Ayutthay.
9) Air America (1990)
Nádherná scenérie provincie Mae Hong Son v severním Thajsku představuje Laos ve filmu Air America. Příběh tajné operace CIA v Laosu odehrávající se během války ve Vietnamu. V jedné z nejznámějších scén filmu Mel Gibson vezme nic netušícího Roberta Downeyho Jr. na výlet vrtulníkem s tím, že přelétají nad jezerem Chong Kham nad městěm Mae Hong Son.
10) Heaven & Earth (1993)
Režisér Oliver Stone. Film Heaven & Earth je dalším z vietnamských válečných filmů, které využívá Thajsko jako lokaci – zejména Bangkok a Phuket. Krásná čínsko-portugalská budova Baan Chinpracha byla jedním z míst používaných na Phuketu pro tento zajímavý snímek.
11) Cutthroat Island (1995)
Pravděpodobně nejhorší z filmů na tomto seznamu, ale ve snímku máte možnost zhlédnout některá ohromující místa. Pět let před tím, než byla zátoka Maya představena ve filmu The Beach, byly ostrovy Phi Phi k vidění na plátně tohoto filmu. Další místa ve provincii Krabi zahrnují například Ko Poda a pláž Phra Nang.
12) Mortal Kombat (1995 and 1997)
Mortal Kombat (1995) byl částečně natočen poblíž starověkých chrámů v městech Ayutthaya a Sukhothai.
13) Tomorrow Never Dies (1997)
Pierce Brosnan hraje agenta 007 v Bondovce z roku 1997 – Tomorrow Never Dies. Bangkok zde supluje Ho Chi Minh a ve filmu se objevuje také záliv Phang Nga.
14) The Beach (2000)
Natáčení filmu The Beach proběhlo na mnoha místech po celém Thajsku, ale je nejčastěji je spojováno s Maya Bay na ostrově Phi Phi. Natáčení zde bylo kontroverzní a následný nárůst cestovního ruchu na ostrovy Phi Phi vytvořil obavy o zachování životního prostředí v okolí zmíněného zálivu.
15) Beyond Borders (2003)
Romantické drama o humanitárních pracovnících. V hlavních rolích s Angelinou Jolie a Clive Owenem. Bylo natočeno částečně v Chiang Mai, Chiang Rai a Kanchanaburi.
16) Belly of the Beast (2003)
Steven Seagal hraje v Belly of the Beast bývalého agenta CIA, který hledá svou unesenou dceru v Thajsku. Nejedná se o klasiku v žádném ohledu, ale ve filmu uvidíte spoustu záběrů Bangkoku.
17) Beautiful Boxer (2004)
Na základě skutečného příběhu. Beautiful Boxer získal mezinárodní uznání za citlivé zobrazení transsexuálního thajského boxera, Parinya Charoenphol (aka Nong Toom), který využil své výhry ze sportu k zaplacení operace pro změnu pohlaví.
18) Two Brothers (2004)
Děj filmu se odehrává v Indočíně ve 20. letech 20. století a je příběhem dvou tygřích mláďat, která jsou odvezena do zajetí. V hlavní roli Guy Pearce. Film byl film natočen v Kambodži a Thajsku, přičemž jedno z použitých míst bylo starobylé město (Muang Boran) poblíž Bangkoku.
19) Alexander (2004)
V hlavní roli je Colin Farrell jako Alexandr Veliký. Ve filmu byly použity lokace podél řeky Mekong v severovýchodní provincii Ubon Ratchathani namísto lokací v Indii. Provincie Saraburi ve středním Thajsku byla také použita u záběrů s vojáky Thajské královské armády, kteří pomáhali ve filmu jako kompars.
20) Around the World in 80 Days (2004)
Tento film je předělávkou filmu z roku 1956 a hrají v něm například Jackie Chan a Steve Coogan. Velká část natáčení proběhla v Americe a Německu, ale Thajsko se také objevilo – například lokace v okolí Krabi zde nahradila čínské vesnice.
21) Bridget Jones: The Edge of Reason (2004)
Renée Zellweger, Colin Firth a Hugh Grant zamířili do Thajska, aby natočili film Bridget Jones: The Edge of Reason. Místa pro natáčení zahrnovala Bangkok a Phuket. Ukázka níže zobrazuje zátoku Phang Nga Bay a Ko Panyee, stejně jako pláž Nai Yang na Phuketu.
22) Into the Sun (2005)
Steven Seagal se vrátil do Thajska kvůli filmu Into the Sun – příběhu muže chránícího svou rodinu před Yakuzou. Natáčeno převážně v Tokiu a Bangkoku, několik scén bylo natočeno také v Chiang Mai.
23) Star Wars: Episode III – Revenge of the Sith (2005)
Dva různé filmové štáby byly v čínském Guilinu a na thajském Krabi a Phuketu s vápencovými skálami a zátokami v provincii Phang Nga. V tomto snímku bylo Thajsko využito pro postprodukční záběry pro bitvu o Kashyyyk.
24) Stealth (2005)
Mezi místy použitými pro natočení Stealth bylo například Krabi, Phi Phi či Chiang Mai. Během natáčení tohoto akčního thrilleru byl herec Jamie Foxx natolik zaujatý Chiang Mai, že v rozhovoru uvedl, že by se v budoucnu mohl do severního Thajska odstěhovat na důchod.
25) The Elephant King (2006)
The Elephant King – scénář a režie od Setha Grossmana. Film měl premiéru na filmovém festivalu Tribeca. Příběh se odehrává v Chiang Mai a točí se kolem dvou amerických bratrů s velmi odlišnými osobnostmi.
26) Rescue Dawn (2006)
Rescue Dawn je založen na skutečném příběhu amerického stíhacího pilota Dietera Dengle, který byl sestřelen v Laosu v roce 1965 během tajné mise během války ve Vietnamu. Christian Bale hraje roli pilota a natáčení probíhá v odlehlých džunglích severozápadního Thajska poblíž hranic s Myanmarem.
27) American Gangster (2007)
Na základě skutečného příběhu amerického zločince Franka Lucase. Ve filmu hrají gangstery Denzel Washington a Russell Crowe. Během své kriminální “kariéry” Lucas pašoval heroin z Vietnamu do New Yorku. Denzel Washington hraje Franka Lucase a některé části filmu se odehrávají v Chiang Mai a to jak v samotném městě, tak v jeho okolí na venkově severního Thajska. Dívejte se pozorně a poblíž Thapae Gate uvidíte trh Waworot (Kad Luang) a John’s Place (pro film přejmenovaný na Blue Bros Bar).
28) Bangkok Dangerous (2008)
Profesionální zabiják Joe (Nicolas Cage) porušuje svá vlastní pravidla ve filmu Bangkoku Dangerous, když se při jednom ze svých úkolů zamiluje do Thajky. Natočeno v Bangkoku a také v jeskyni Tham Luang v provincii Phetchaburi.
29) Pai in Love (2009)
Tento thajský film byl natočen před více než deseti lety a nadále podporuje domácí turistiku do městečka Pai v provincii Mae Hong Son. Příběh Pai in Love se může zdát jako klišé, ale neustále podtrhuje kouzlo této krásné části severního Thajska.
30) Uncle Boonmee Who Can Recall His Past Lives (2010)
Tento film měl premiéru v roce 2010 na filmovém festivalu v Cannes a stal set tak prvním thajským filmem, který získal prestižní Zlatou palmu. Natočen byl v Nakhon Phanom a v lokacích v Isaanu, film napsal, produkoval a režíroval Apichatpong Weerasethakul.
31) The Hangover Part II (2011)
The Hangover Part II není film pro každého a spoléhá na řadu zažitých klišé. Ve filmu jsou ale některé epické záběry Thajska – včetně svatebních scén ve Phulay Bay Ritz Carlton v Krabi a Skybaru v Lebua na State Tower v Bangkoku. Film také pomohl rozšířit frázi „Bangkok has him now“.
32) The Impossible (2012)
Vzpomínka na tsunami v Indickém oceánu v roce 2004. Hvězdy The Impossible jsou Ewan McGregor a Naomi Watts. Natáčeno v Khao Lak Orchid Beach Resort a na dalších místech v okolí provincie Phang Nga.
33) Lost in Thailand (2012)
Lost in Thailand je čínský film, který se v Číně stal senzací a následně vedl k obrovskému nárůstu čínských návštěvníků v Chiang Mai.
34) Only God Forgives (2013)
V hlavních rolích Ryan Gosling a Kristin Scott Thomas. Only God Forgives je akční thriller natočený přímo v Bangkoku.
35) The Railway Man (2013)
Colin Firth a Nicole Kidman hrají hlavní role v tomto filmu. Firth hraje roli bývalého důstojníka britské armády mučeného jako válečného zajatce během nucených prací na Železnici smrti v Kanchanaburi. Když zjistí, že Japonec odpovědný za většinu jeho útrap je stále naživu, vydá se na cestu do Thajska, aby ho s jeho „chováním“ konfrotoval.
36) No Escape (2015)
Film natáčel na mnoha místech po celém severním Thajsku včetně Chiang Mai a Lampangu. Ti z vás, kteří už v Chiang Mai byli, možná poznávají horský masiv Doi Suthep, hotel Imperial Lotus, letiště Chiang Mai a ulice poblíž trhu Waworot.
37) The Cave (2019)
The Cave (Jeskyně) vypráví pozoruhodný příběh chlapeckého fotbalového týmu Wild Boars ze severního Thajska. Svět spojil síly, aby se chlapci bezpečně dostali ze zatopené jeskyně v Tham Luang v Chiang Rai. The Cave je natočen podle skutečné události.
38) Changeland (2019)
Režisérský debut Setha Greena – Changeland byl natočen v Thajsku v lokacích Phuket, Krabi a Phang Nga. Příběh byl inspirován vlastní Greenovou cestou do Thajska, kterou podnikl deset let před vydáním tohoto filmu.
39) Da 5 Bloods (2020)
Režie od Spike Lee. Da 5 Bloods je film o čtyřech válečných veteránech, kteří se vracejí do Vietnamu (pro natáčení bylo použito Thajsko) kvůli hledání pozůstatků jejich padlého velitele. Film byl natočen v džungli severního Thajska na místech jako je Chiang Mai či Národní park Doi Suthep-Pui a Chiang Dao.
40) F9 (Fast and Furious 9) (2021)
Film Fast and Furious 9 který se natáčel na Krabi a původně byl naplánován na rok 2020, byl kvůli pandemii Covid-19 přeplánován na duben 2021.
Zdroj: https://fanclubthailand.co.uk/40-of-the-best-movies-filmed-in-thailand/