12 nejlepších míst na potápění a šnorchlování v Thajsku

V Thajsku najdete jedny z nejvyhlášenějších potápěčských a šnorchlovacích lokalit v Asii. Nezáleží na tom, na jaké úrovni jsou vaše zkušenosti. Pokud vás láká zažít nějaké podvodní dobrodružství na vaší dovolené, najdete zde mnoho možností. Vzhledem k velmi dobré infrastruktuře  a dostupnosti je Thajsko pro příznivce šnorchlování opravdu skvělou volbou. Thajské ostrovy a teplé tropické more jsou skvělé  pro ty, kteří jsou zkušení potápěči I pro ty, kteří si jen chtějí zkusit šnorchlování a mít zážitek na celý život. Vybrali jsme pro vás 12 nejlepších potápěčských lokalit, k inspiraci pro vaše další cesty.

Chumphon 

@jmspht

Většina turistů jen míjí Chumphon při cestě na Ko Tao, Ko Pha Ngan a Ko Samui. Ale ti, kteří se zde rozhodnou nějakou dobou pobýt, se jejich úmysl odmění v podobě nádherných korálů a bohatého podmořského života podél pobřeží a ostrovů v Národním parku Mu Ko Chumphon.  Ostrůvky Ko Langka Jiew, Ko Ngam Yai, Ko Ngam Noi, Ko Ran Ped a Ko Ran Kai jsou  excelentní volbou pro zažití podmořského dobrodružství u Chumphonu.

Ko Chang

Ko Chang

Většina thajských potápěčských a šnorchlovacích lokalit se nachází na jihu země, ale neměli bychom zapomínat na východní pobřeží v souostroví Koh Chang. Klidné a relativně mělké pobřežní vody mohou být skvělou volbou pro potápěče- začátečníky. A pro potápěče všech úrovní je zde lákadlo v podobě největšího thajského vraku vraky lodi  thajského královského námořnictva HTMS Chang, která se zde potopila v roce 2012  a vytvořila umělý útes. 

Ko Kradan

Ko Kradan

Teplé moře, obklopující Ko Kradan, přímo láká k plavání a šnorchlování. Ko Kradan, který je součástí národního parku Hat Chao Mai v provincii Trang, je jen něco málo přes dvě míle dlouhý, v bohatou džunglí ve vnitrozemí a plážemi s jemným pískem na pobřeží.  Na ostrově nejsou žádné betonové silnice, najdete zde jen pár rezortů,  kde si můžete užívat krásnou přírodu a klid.  Toto místo je také zajímavé tím, že se zde konají podvodní svatební obřady. 

Ko Lanta

Ko Lanta

Příjemný  ostrov Ko Lanta je skvělým výchozím místem pro vaše šnorchlařské a potápěčské výpravy.. Mezi výjimečná místa v blízkosti Ko Lanty patří Ko Haa, skupina pěti malých ostrovů s lagunou, která je ideální pro začínající potápěče. K blízkosti jsou také fantastická místa pro zkušenější potápěče, kteří mají šanci vidět manty, žraloky leopardí a žraloky velrybí. Jedním z nejoblíbenějších výletů na šnorchlování z Ko Lanty je jednodenní výlet, během kterého navštívíte  čtyři ostrovy ( Ko Chuek, Ko Kradan, Ko Mook a Ko Ngai).  U ostrova Ko Mook se nachází  slavná “Smaragdová jeskyně”  s lagunou ( Tham Marokot ), jejíž návštěva patří k opravdu nezapomenutelným zážitkům.

Ko Lipe

Ko Lipe

Ko Lipe je dalším thajským fantastickým ostrovem ideálním pro ty, kdo mají rádi šnorchlování.  V průzračném moři vás nadchne barevný podmořský svět.  Až si užijete Ko Lipe, zkuste se vydat za šnorchlováním do blízkého Národního parku Tarutao a prozkoumat vody např. Kolem ostrova Ko Adang.

Ko Pha Ngan

Suthep Bay is located in Mu Ko Surin National Park, Phanga-nga

Mělké vody a korálové útesy kolem Ko Pha Nganu jsou ideální pro ty, kteří se šnorchlovat I potápět teprve chtějí naučit nebo si to jen zkusit. Protože je Koh Phangan obklopen  dalšími ostrovy, jako jsou Ko Samui a Ko Tao, mate zde nekonečné množství možností, kam se vydat, jako např. Na Sail Rock nebo do vod v Ang Thong Marine Park.

Ko Tao

@puravidadiving

Ko Tao se jednou z nejlepších a nevyhlášenějších  lokalit jak pro potápěče, tak pro šnorchlování. Na zkušené potápěče  čeká oblast Chupmhon Pinnacle, kde bývá často k vidění žralok velrybí. Pokud si chcete udělat potápěčskou licenci PADI, právě Ko Tao je jedním z nejlepších asijských center, kde si ji pořídit. Jestliže nejste zkušení potápěči, ale I tak vás láká podmořský život, zkuste alespoň šnorchlování, např. v zálivu Jansome, Mango Bay a Tanote Bay.  Nenechte si také ujít  návštěvu sousední trojice malých ostrůvků Ko Nang Yuan, spojených písečnou šíjí. Mělké korálové útesy  jsou tvořeny pestrou škálou korálů a nabízejí opravdu skvělou podívanou.

Krabi

Krabi

Krabi je další skvělou volbou pro potápěče. Právě zde najdete v oblasti Ao Nang nebo na ostrově Phi Phi širokou nabídku potápěčských škol.  A množství pitoreskních ostrůvků rozesetých podél pobřeží Krabi, je tato oblast Andamanského zálivu prostě skvělou volbou.

Phi Phi Islands 

Phi phi islands

Oslnivé pláže a šumivé moře, to dělá ostrovy Phi Phi jedněmi z nejkrásnějších a turisty vyhledávaných míst. Ostrovy byly turisty hojně navštěvovány, ale situace s Covidem zde uspíšila změnu cestovního trendu a zaměření na “zodpovědný turismus”.  Uzavření známé pláže Maya Bay přírodě jen prospělo  a z  Phi Phi Leh  přišly skvělé zprávy, že zde byl zpozorován  žralok černý. 

Phuket

Phuket

Největší thajský ostrov je skvělou základnou pro šnorchlaře a potápěčské výpravy. Přímo na Phuketu je nejlepším místem pro šnorchlování oblast Kata. Když se vydáte lodí na přilehlé ostrovy Ko Racha Yai a Ko Racha Noi, jistě nebudete litovat.  Nedaleko od Phuketu jsou vyhlášené potápěčské lokality, souostroví Similan Island a Surin Islands.  

Similan islands

Similan Islands

Ostrovy Similan tvoří skupinka ostrovů, které jsou součástí Národního parku Mu Ko Surin. Oblast původně zahrnovala 9 ostrovů (Similan znamená v malajském nářečí “9”), ale nyní národní park zahrnuje navíc i ostrovy  Ko Bon a Ko Tachai.

Surin islands

Surin islands

Souostroví tvoří 5 ostrovů, z nichž dva největší jsou Ko Surin Nuea a Ko Surin Tai. Spolu se Similanskými ostrovy patří mezi to nejlepší, co mohou potápěči v Thajsku navštívit. Často zde můžete spatřit velrybí žraloky, skaláry nebo ploskozubce papouščí.

Naše doporučení:

V Thajském zálivu a Andamanském moři je rozdílné počasí, ale díky tomu můžete Thajsko navštívit v průběhu celého roku. V Andamanském moři jsou nejlepší podmínky pro šnorchlování a potápění od listopadu do dubna. Upozorňujeme, že některá místa na Andamanském pobřeží (např. Similanské ostrovy a Surinské ostrovy) jsou pro návštěvníky od poloviny května do poloviny října uzavřena. Na východním pobřeží (Ko Samui, Ko Tao, Ko Pha Ngan) je však považováno za nejlepší období  pro návštěvu rozmezí od května do poloviny října. 

Ať už se rozhodnete jet kamkoli, potěší podpora odpovědného cestovního ruchu a respektování mořského života. Nikdy prosím na korály nestoupejte a nedotýkejte se jich. Každá i zdánlivá maličkost, jako např. používání šetrného opalovacího krému, může mít vliv na růst a záchranu korálů. 

Leave a comment