10 nejpopulárnějších thajských pouličních jídel

Návštěva Thajska bez ochutnání celé řady výjimečných jídel nemůže být kompletní. A určitě nebudete muset utratit moc úspor, abyste si dopřáli lahodnou večeři či oběd. Nicméně aby váš zážitek z dovolené v Thajsku byl kompletní, tak nezapomeňte ochutnat i thajská pouliční jídla. Zážitek z jídla na ulici totiž není pouze z jídla samotného. Můžete během přípravy sledovat samotného šéfkuchaře v jeho stánku pod širým nebem. Můžete žasnout nad asijským organizovaným chaosem. Pocítíte na vlastní kůži horko, exotické vůně a hluk. A to vše dohromady je jedna velká unikátní zkušenost. Takže při vaší příští cestě do Thajska osedlejte malou plastovou židličku a okuste potěšení z thajského pouličního jídla. Každý, kdo Thajsko navštívil, má svého oblíbeného favorita, ale tady je náš výběr 10 nejpopulárnějších thajských pokrmů, které můžete vyzkoušet i vy.

1. Pad krapao moo (smažené vepřové maso s thajskou bazalkou)

Pad krapao je klasické pouliční jídlo. Hlavní ingrediencí je obvykle maso vepřové (moo) nebo kuřecí maso (gai), které se zprudka smaží s thajskou bazalkou (krapao) v ústřicové a sójové omáčce. Stejně tak je použita pro přípravu kombinace chilli papriček, zelených fazolí a česneku. Jídlo je podávané s rýží a často i smaženým vejcem (khai dao) položeným na rýži. Je to běžné thajské jídlo a stejně tak jídlo, které uvidíte nejčastěji ve stáncích pouličních prodejců po celé zemi.

2. Moo ping (grilované vepřové špízy)

Grilované vepřové špízy známé jako moo ping jsou rychlým a jednoduchým občerstvením během dne nebo si je můžete dát jako Thajci třeba k snídani. Tenké plátky vepřového masa se namočí do slané marinády a napíchnou se na dřevěnou špejli. Aby se maso udržovalo šťavnaté, tak se během grilování na dřevěném uhlí potírá neslazeným kokosovým mlékem. Je to snadné jídlo a také velmi levné. Jeden špíz stojí pouze 5 – 10 bahtů. Často se prodává s lepkavou rýží, která stojí 10 – 15 bahtů. 

3. Jok (rýžová kaše)

Populární snídaně. Vydatná miska rýžové kaše je skvělý způsob, jak začít den. Téměř na každém ranním trhu v Thajsku bude alespoň jeden prodejce, který prodává tuto kaši. Vepřové maso v ní je obvykle hlavní bílkovina a občas se navíc přidává lehce povařené vejce. Samozřejmě předtím, než vám tuto kaši posypou zázvorem a cibulí.

4. Khao man gai (kuře s rýží)

Khao man gai je další jednoduché a levné jídlo na ulici, které je ideální k snídani či jako oběd. Někdy můžete vidět stánky s khao man gai, kde toto jídlo nazývají “hainanese chicken”. Tajemství pokrmu je v přípravě vařeného kuřete a kuřecího vývaru podávaného s vařenou rýží. Nakrájené kousky křehkého kuřete se položí na rýži a k pokrmu se podává malá miska kuřecího vývaru. Omáčka je to, co odděluje dobré khao man gai od zbytku. Tmavě hnědá omáčka je chutná směs chilli, česneku, zázvoru, sójové omáčky a sójové pasty.

5. Pad see ew (wide rice noodles)

Hlavní ingrediencí tohoto pokrmu jsou široké rýžové nudle (sen yai). Nudle jsou zprudka smažené s kuřecím, vepřovým nebo hovězím masem a podávají se s čínskou brokolicí a česnekem. Jídlo není pikantní, ale můžete do něj přidat sušené chilli, které mu dodají trochu výraznější chuti. Pad see ew je ideální pro rychlý oběd nebo večeři.

6. Som Tam (pálivý papájový salát)

Žádný seznam thajských pouličních jídel by nebyl úplný bez zmínky o Som Tamu. Tento lahodně návykový pikantní salát z papáji je jedním z nejznámějších thajských pokrmů. Ačkoli Som Tam je často spojován se severovýchodní oblastí Thajska – Isaanem, tak jídlo lze nalézt ve stáncích a na nočních trzích po celé zemi. Pokud uvidíte stánek s hmoždířem, tak je velká šance, že prodejce bude Som Tam prodávat. Nezralá zelená papája se smíchá s řadou dalších ingrediencí, jako jsou chilli, sušené krevety, zelené fazole, arašídy a rajčata. Je to především chilli, které dává tomuto pokrmu hlavní chuť a věhlas. Pro některé Thajce je nepsaná podmínka, aby při jezení Som Tamu začaly slzet oči.

7. Kuay tiao reua (boat noodle)


Název kuay tiao reua se překládá jako boat noodle (lodní nudle). Tyto nudle jsou odkazem na dávný pokrm, který se tradičně podával z lodí v bangkokských kanálech. Na plovoucích trzích v Bangkoku stále můžete vidět některé prodejce, ale nyní je toto jídlo běžné v ulicích po celém Thajsku. V některých případech se u stánku může objevit malá loď či alespoň její obrázek. Vyzkoušejte tento pokrm.

8. Khao ka moo (dušené vepřové maso s rýží)

Khao ka moo je další pouliční jídlo, které lze popsat jako zcela běžně dostupné. Vepřová kýta se dusí tak dlouho, dokud není úplně měkká, že sama odpadává z kosti. Toto jídlo podáváme s rýží a můžeme přidat chilli papričky, nakládanou zeleninu a vařené vejce. Je to jídlo, které musí vyzkoušet každý, kdo cestuje do Thajska.

9. Pad Thai (smažené nudle)

Pad Thai je jeden z nejoblíbenějších pokrmů pro cizince. Pad Thai je skvělý pokrm na oběd či pozdní snídani. Různé verze tohoto jídla obsahují kuřecí nebo vepřové maso, ale nejčastěji se setkáte s krevetovou verzí, který je pravděpodobně nejlepší, když se umí dobře udělat. Tradičně tento pokrm obsahuje ploché nudle (sen Chan) z provincie Chanthaburi. Nudle se smaží s fazolovými klíčky, tofu a arašídy. Pokrm pokapete limetkou, abyste zvýraznili jeho chuť a užili si tuto pochoutku. Vyzkoušejte tento thajský recept!

10. Khao niao mamuang (lepkavá rýže s mangem)

Tento lahodný dezert může být o něco těžší najít ve srovnání s jinými pouličními pokrmy, ale na mnoha ranních nebo večerních trzích často narazíte alespoň na jednoho prodejce, který tento dezert prodává. Jíst khao niao mamuang k snídani je skvělý způsob, jak začít ráno nebo si ho můžete vychutnat jako svačinku kdykoli během dne.

Zdroj: https://fanclubthailand.co.uk/10-of-the-most-popular-thai-street-food-dishes/?fbclid=IwAR0eX1o86ZS8Jk1irZzdd1Uy7-cjkRfqvYXBQEXk1WcoPcwW6v7C_zRgdbk